Věk koček

Kolik let se dožívá kočka? Věk kočky ve srovnání s člověkem

Pokud jste majitelem kočky nebo jen nad její adopcí uvažujete, určitě vás napadne otázka, jakého věku se kočky dožívají. Dobrou zprávou je, že dnes je už délka života kočky mnohem vyšší než v případě jejich předchůdců a dokonce lze udělat mnoho proto, aby vaše kočka zůstala co nejdéle fit. Chování a projevy kočky se budou během života měnit a i díky nim je možné určit přibližný věk kočky, pokud ho neznáte.

Publikované: 14.11.2023
Aktualizované: 08.12.2023
Obsah článku:

Obecně se kočky v dobrých podmínkách dožívají 12 až 20 let , ale dnes už mnohé dosahují i vyššího věku. Možná jste slyšeli o rekordérce Creme Puff z Texasu, která se dožila úctyhodných 38 let, a stala se tak nejstarší kočkou na světě. Není jediná – dlouhověké kočky žijící více než 20 let již dnes nejsou výjimkou. Díky čemuž se kočky v současnosti dožívají tak vysokého věku?

Kolik let se dožívá kočka a co to ovlivňuje

Délka života kočky záleží na mnoha faktorech, jako je strava, genetika, zdraví či prostředí, ve kterém kočka žije. Rozhodující jsou tyto faktory:

  • Pohlaví – Kočky se dožívají v průměru o 2 roky déle než kocouři.
  • Sterilizace a kastrace – O délce života sterilizovaných koček a kastrovaných kocourů byly vedeny studie, které došly k závěru, že sterilizované kočky žijí o 39 % déle než ty nesterilizované a kastrovaní kocouři až o 62 % déle než nekastrované.
  • Plemeno – Obecně se kočky smíšených plemen dožívají déle než čistokrevné. Jelikož mají různorodější geny, snižuje se u nich riziko různých onemocnění a genetických poruch. V případě konkrétních plemen se věk různí a záleží na konkrétní rasě.
  • Prostředí – Zdá se, že nejznačnější rozdíl v délce života je mezi kočkami žijícími v interiéru a v exteriéru. Kočky chované převážně v domě se dožívají o 2–5 let více než ty chované venku. Tam na ně číhá více rizik zranění a onemocnění, což zkracuje délku jejich života.

Ruská modrá kočka

Délka života podle plemene kočky

Jak jsme již uvedli, délka života záleží na konkrétním plemeni. Některé se dožívají více, jiné méně let. Nabízíme přehled průměrné délky života nejoblíbenějších plemen:

  • Mainská mývalí kočka: 10–14 let
  • Bengálská kočka: 10–15 let
  • Sphynx: 10–15 let
  • Britská krátkosrstá: 12–15 let
  • Perská kočka: 12–15 let
  • Norská lesní kočka: 12–16 let
  • Savannnah: 12–18 let
  • Ragdoll: 15–18 let
  • Ruská modrá kočka: 15–20 let
  • Siamská kočka: 15–20 let

Jak prodloužit délku života vaší kočky

Mnohé faktory ovlivňující délku života nejsou vrozené. Zatímco pohlaví nebo plemeno kočky neovlivníte, umíte jí zajistit co nejlepší podmínky pro život vhodnou péčí. Nejde přitom o žádná drastická opatření, stačí, když budete dodržovat tyto zásady.

  • Dbejte na zdravou stravu – Kočka potřebuje pestrou stravu bohatou na důležité živiny, vitamíny a minerály. Není vhodné používat jen granule, protože ty nezajistí plnohodnotnou výživu. Do stravy zařaďte také konzervy nebo syrovou stravu, které obsahují vodu a pomáhají předejít dehydrataci.
  • Zajistěte kočce pravidelnou zdravotní péči – Tak jako pro lidi, i pro kočky jsou klíčové preventivní prohlídky u lékaře. Díky nim včas odhalíte onemocnění, která budete moci lépe zvládnout. Důležité jsou i vakcinace, kterými předejdete různým onemocněním, a pravidelné odčervování či jiná preventivní opatření, na která vás váš veterinář upozorní.
  • Vytvořte jí bezpečné prostředí – Na kočky chované venku číhají nástrahy v podobě predátorů, aut a zranění při přejíždění přes silnici, zranění ze střetů s jinými kočkami, onemocnění, parazity a blechy. Zvažte, zda můžete kočku chovat alespoň částečně v interiéru a pouvažujte nad tím, jak ji co nejlépe chránit před danými riziky.
  • Dejte kočku začipovat – Mikročip obsahuje všechny důležité informace o kočce a jejím majiteli. Pokud se vám tedy zatoulá, ten, kdo ji najde, vás bude moci díky údajům z mikročipu kontaktovat. Nezapomeňte jej proto registrovat a vypsat údaje.
  • Dopřejte jí dostatek pohybu – Pohyb a cvičení jsou důležité pro zdraví těla i ducha. Pokud vaše kočka není přirozeně aktivní, povzbuďte ji k pohybu za pomoci hraček, které může chytat a honit. Vytvořte její prostředí, ve kterém může být aktivní. zavěšením různých polic, postavením kočičích stromů a jiného vybavení, po kterém bude moci lozit.
  • Podpořte i psychickou stimulaci – Je stejně důležitá jako cvičení, a to zejména ve starším věku, kdy už může kočka zapomínat. Stimulace docílit zcela jednoduše – hrou. Nechte ji honit paprsek laseru, čímž se aktivují její instinkty lovce. Dopřejte jí možnost lézt, použijte různé puzzle hračky, u kterých musí pamlsek najít nebo zjistit, jak ji vybrat.

Jak prodloužit délku života vaší kočky

Životní stádia kočky podle věku

Život kočky lze rozdělit do 6 stádií – kotě, junior, dospělá kočka, zralá kočka, senior a super senior. Během těchto stadií se mění jejich nároky na stravu, pohyb, zdravotní péči a mnohé další aspekty. Porozumět ve kterém životním stadiu se vaše kočka nachází, je klíčové pro zajištění optimální péče.

  • Kotě (0–6 měsíců): Je to stádium nejrapidnějšího růstu a vývoje. Kotě začíná poznávat svět a učit se o něm, proto je v tomto období třeba vystavit ho různým podnětům. Mělo by poznat běžné zvuky v domácnosti (vysavač, zvonek, pračka), seznámit se s ostatními domácími mazlíčky a s dětmi. Je třeba je zvykat na česání a zastřihávání drápků či čištění zubů. Jsou zapotřebí pravidelné návštěvy veterináře pro začipování, vakcinace a odčervování. Ke konci tohoto období (od 4. měsíce) je možné začít uvažovat o kastraci nebo sterilizaci.
  • Junior (7 měsíců – 2 roky): I během tohoto období potřebují kočky poznávat svět a učit se hranicím, např. nepoužívat při hře s vámi drápy a nekousat. Kočky juniorky jsou velmi aktivní a zvídavé, ale nezkušené, proto je třeba ochránit je před možnými zraněními a zamezit zatoulaní se na cestu. Během tohoto období doroste kotě do plné velikosti a dosáhne sexuální zralosti. Pokud se rozhodnete kočku nesterilizovat, začnou se říje a bude připravena k těhotenství.
  • Dospělá kočka (3–6 let): V tomto stadiu dosáhne kočka dospělosti, a to fyzicky i chováním. Mnohé kočky pohybující se venku rády loví hlodavce nebo ptáčky, proto jsou důležité prohlídky u veterináře, abyste se vyhnuli parazitům. V tomto období jsou kočky náchylnější i na zubní kámen a onemocnění dásní, proto je nutná zvýšená dentální péče. Dospělé kočky oproti juniorskému věku mírně zpomalí, takže je třeba sledovat i jejich hmotnost.
  • Zralá kočka (7–10 let): V tomto věku si můžete všímat, že kočka začíná zpomalovat, je méně aktivní, klidnější a méně si hraje. Právě tehdy jsou kočky náchylnější k přibírání, což může vést k nadváze až obezitě, proto je třeba sledovat jejich příjem potravy a zajistit dostatek pohybu. Vhodné je zvolit krmiva pro starší kočky, které mají jiné energetické složení. Mohou se objevit i ochození spojená s vyšším věkem.
  • Senior (11–14 let): S vyšším věkem přibývají i různé zdravotní problémy. Kočka je méně aktivní, snižuje se její fyzická aktivita, a tehdy je důležité zaměřit se na psychickou stimulaci. Věnujte se různým hrám, chytání laseru a puzzle hračkám, které podpoří mentální činnost. Začnou se vyskytovat zdravotní komplikace spojené s vyšším věkem, jako problémy s ledvinami, vysokým krevním tlakem, štítnou žlázou, artritida, diabetes či rakovina. V této době sledujte chování a stravování kočky a už při prvních příznacích onemocnění nebo neobvyklém chování navštivte veterináře.
  • Super senior (15+ let): V tomto stadiu jde už o skutečné kočky seniorky, které potřebují především spoustu klidu, kvalitní stravu a pravidelné návštěvy veterináře. V tomto věku se může vyskytnout množství zdravotních problémů, často i více najednou. No mnohé se dají léčit při brzkém zjištění, proto nezanedbávejte preventivní prohlídky. Starší kočky mohou mít problémy s trávením a dehydratací, jejich srst ztrácí lesk a často se již moc nevěnují osobní hygieně, proto potřebují o to více péče.

Zralá kočka

Věk kočky v přepočtu na lidská léta

Zajímavým pohledem na věk kočky je i přepočítávání kočičích let na lidské. Nejde o žádnou exaktní vědu, spíše jen o zájem lépe porozumět, co prožívá a jaké potřeby má kočka v jednotlivých stádiích života. Neexistuje přesná korelace mezi lidským a kočičím věkem, a tudíž neplatí, že by se 1 kočičí rok rovnal 7 lidským rokům. V prvních 2 letech života se totiž kočka vyvíjí mnohem rychleji, poté se proces zpomalí. 1. rok kočky představuje přibližně 15 let života člověka, k 2. roku se připočte 9 let (tedy 24 let) ak 3. roku zase 4 roky (28 let), přičemž od 3. roku se k věku přičítají vždy jen 4 roky.

Věk kočky

Věk v lidských letech

1 měsíc

1 rok

3 měsíce

4 roky

6 měsíců

10 let

1 rok

15 let

1,5 roku

21 let

2 roky

24 let

3 roky

28 let

4 roky

32 let

5 let

36 let

10 let

56 let

15 let

76 let

20 let

96 let

25 let

116 let

Jak určit věk kočky

Ne vždy je věk kočky znám, zvláště pokud jste si ji adoptovali v pozdějším věku. Naštěstí lze na základě fyzických atributů určit alespoň přibližně její věk. Nejjednodušší je určit věk několikatýdenního koťátka, protože jeho vývoj se každým týdnem mění. Později se jeho věk určuje hlavně na základě zubů a hmotnosti.

  • 1 týden: Hned po narození mají koťata zavřené oči. Uši se začnou otevírat kolem 3. dne. Kotě se v tomto věku neumí postavit a lézt začíná až koncem 1. týdne.
  • 2 týdny: Koťata už mají plně otevřené oči a chodí, ale velmi nemotorně, učí se.
  • 3 týdny: Ušní kanálky koťátka se otevřou a bude tak reagovat na zvuky. Zároveň mu začnou růst první zuby.
  • 4–5 týdnů: Koťata začínají být hravá, ale také se sama mýt a používat kočičí záchod. Začínají nabírat hmotnost, váží kolem 0,5 kg.
  • 6–7 týdnů: Koťata získávají zkušenosti, jsou velmi zvědavá a mění se barva jejich srsti na stálou. Měly by mít už všechny zuby.
  • 8–9 týdnů: Kotě se začne podobat dospělé kočce ve zmenšené podobě. Váží kolem 0,7 – 0,85 kg.
  • 10–12 týdnů: Mléčné zuby začnou koťátku vypadávat a růst trvalé.
  • 5 měsíců: Všechny mléčné zuby nahradí trvalé.

Určování věku dospělé kočky je náročnější a určitě ne tak přesné, jelikož kočka neprochází podobnými fázemi. Věk se určuje spíše přibližně na základě fyzických atributů, jako zuby, oči, srst či svalstvo a hmotnost. Záleží také na chování – mladší kočky jsou aktivnější, hravější a zvědavější.

  • Zuby: Čím starší kočka, tím opotřebovanější chrup. Už 1-2letá kočka začne mít na zubech žluté skvrny, které se vyskytnou sem tam. Pokud pokryjí všechny zuby, kočka bude mít 3–4 roky. Starší kočky (5 a více let) už mají na zubech nejen povlak, ale také zubní kámen. Může se objevit i zánět dásní. Seniorkám od 10 let a výše může několik zubů chybět.
  • Oči: Zamlžené oči prozrazují starší věk kočky. Po 12. roce začnou působit stále více zamlženě, ztrácí se z nich lesk a jiskra.
  • Srst: Koťata a junioři mají jemnější srst, která dospíváním zhrubne a zhoustne. V dospělém věku (3–6 let) by měla být hustá a lesklá, dobře udržovaná. Ve vyšším věku (od 10 let) může ztrácet hustotu a lesk a kočka se o ni může starat méně. Neobvyklá není ani ztráta pigmentace a objevení se šedé a bílé srsti.
  • Svalstvo: Svalstvo začíná časem ochabovat a svalová hmota se snižuje. Často se to projevuje také na aktivitě kočky a může to indikovat vyšší věk.
  • Hmotnost: Mladé kočky bývají štíhlé, protože jsou aktivnější a více se hýbou. Věkem přibývá hmotnost, nejen pro klidnější povahu, ale také pro hormonální změny a někdy pro problémy se štítnou žlázou.
  • Zdravotní stav: S určením přibližného věku kočky vám může pomoci zvěrolékař na základě jejího zdravotního stavu. Může provést krevní testy a prohlídku, které odhalí její zdravotní stav.

Jak určit věk kočky

Jak se projevuje stárnutí kočky

Stárnutí kočky se může projevovat již od 8–10 let, avšak hodně záleží na genetice kočky i podmínkách, v jakých žije či zdravotním stavu. Stárnutí si můžete všimnout na fyzických změnách a změnách v chování.

  • Ztráta hmotnosti – Seniorské kočky mívají onemocnění svalstva a kostí, jako artritida, která mohou vést ke ztrátě svalové hmoty a úbytku hmotnosti. Hubnutí však může být také známkou jiných onemocnění, jako onemocnění ledvin nebo srdce.
  • Zažívací problémy – Není vzácné, že se u seniorů projeví problémy s trávením, zvracení, nevolnost, zácpa nebo průjem. V tomto věku se jim obtížněji tráví bílkoviny a tuky, proto je nutná úprava stravy. Důvodem mohou být také onemocnění trávicího traktu, ledvin a štítné žlázy.
  • Onemocnění ústní dutiny – U koček seniorek jsou velmi rozšířená a mohou se projevit jako zapáchající dech, červené a zanícené dásně, zubní kámen i ztráta zubů. Tyto problémy mohou vést ke ztrátě apetitu a hmotnosti.
  • Snížená mobilita – Váže se jak na vyšší věk, tak na onemocnění svalů, kostí a kloubů. Mnohé kočky mají bolestí kloubů, které jim nedovolí dlouho chodit. Můžete si toho všimnout už při prvních náznacích, jako vyhýbání se schodům a skákání na nábytek.
  • Problémy se srstí – Ve vyšším věku začne srst ztrácet lesk a hustotu. Kočka se o ni začne starat méně z různých důvodů – může to být pro bolest při hýbání se, problémy v dutině ústní i kognitivní problémy.
  • Zhoršený zrak a zamlžené oči – Časem dochází ke zhoršenému vidění. Může se vyskytnout šedý zákal nebo jiná onemocnění očí. Ty se stávají na pohled zakalené, i když samotné zamlžení neovlivňuje vidění. Zhoršený zrak si lze všimnout jako zhoršené koordinace při pohybu a vrážení do objektů.
  • Změny chování – Mohou se projevit jako náladovost, agresivní chování, nadměrný spánek a různé neobvyklé projevy. Za změnou chování bývají hlavně zdravotní problémy, bolest, ale také zmatení a ztráta kognitivních schopností, což může vést k úzkosti.

Jak pečovat o kočku v seniorském věku

Starší kočky vyžadují zejména spoustu lásky a trpělivosti. Pro různá onemocnění se jim mohou stávat nehody – vyšpiní se mimo toaletu, mohou více zapáchat, mít řidší a zanedbanější srst a výkyvy nálad. Tyto projevy je třeba rozeznat jako příznaky stárnutí, nezlobit se pro ně na kočku a už vůbec ji nějak trestat. Právě naopak, pomozte jí s údržbou srsti česáním, upravte stravu vhodnou pro seniory a pravidelně jí čistěte zuby. Prostředí domova upravte tak, aby měla poblíž vodu, jídlo a toaletu a nemusela chodit po schodech. Nezanedbávejte návštěvy u veterináře a vždy jí podávejte potřebné léky podle pokynů. A v neposlední řadě nezapomínejte na pohlazení a kvalitní čas strávený spolu. hraním si.

Nejčastější otázky – FAQ

Dlouhověké kočky dnes nejsou výjimkou. Věk ovlivňuje strava, genetika, zdraví, ale také prostředí či pohlaví. Pokud jste se o věku kočky nedozvěděli vše, co potřebujete, případně se chcete podělit o své zkušenosti s dlouhověkostí kočky, budeme rádi, zapojíte-li se do diskuse. Na několik častých otázek ohledně věku koček jsme již odpověděli.

Průměrný věk dožití Evropské krátkosrsté kočky je 15 až 20 let. Není náchylná na žádné nemoci a má velmi odolný systém, čemuž vděčí za svoji dlouhověkost. Podobně jsou na tom i siamská a ruská modrá kočka. K dlouhověkým se řadí např. i Ragdoll a Savannah, obě se dožívají max. 18 let, v těsném závěsu za nimi je Norská lesní kočka, která může s vámi pobýt cca 16 let.

Délku života kočky ovlivňují mnohé faktory, strava je jen jednou z nich. Měla by obsahovat všechny potřebné živiny, vitamíny a minerály a sestávat nejen z granulí, ale také konzerv a syrové stravy.

Celkově se mluví o 6 životních stádiích kočky. Za kotě se jedinec považuje do věku 6 měsíců, poté je z něj junior. Za dospělou je kočka považována ve věku 3 až 6 let, poté následují stadia zralá kočka (7 až 10 let), senior (11 až 14 let) a super senior (15+ let).


Komentáre
Slavomír Šimon 04.May.2024

Mému kocourkovi bylo v dubnu tohoto roku 17 let dokázal mi vyskočit na klín vyhlížel mě když přijedu byl i při chuti když jsem mu přivezl masíčko na chut byl živeny kapsičkama ale pořád pil což mě bylo divný najednou se ztratil a už se nevrátil je to už čtrnáct dnu což předpokládám že někde na svuj věk skonal.

Odpovedať

Míla 16.May.2024

Kočky o které se starám a bývalo jich až 9 !!! žijí venku, maji ale své přistřešky ..jestě se nestalo,že by některá umřela doma,vždy odejdou a nevráti se,asi cítí svůj konec a odcházejí zemřit mimo domov.Nyni jich tu mám 5,ale vždy zase nějaká nová přibude, nevadí.Dokud můžu,ráda se o ně postarám,navic nechávám kastrovat.Bohužel,asi jako jedna z mála ve vesnici.

Michaela 18.May.2024

Většina mých venkovních i pokojových kočiček/kocourků zemřela mimo domov, ať už byly nemocné nebo je bohužel dostihlo neúprosné stáří. Vždycky mi pak bylo líto, že je nemohu důstojně pohřbít na zahradě, tak jako ty, které mi zemřely doma nebo někde poblíž. Některé jsem ale už vůbec nenašla a po jedné kočičce jsem až po několika letech nečekaně našla ostatky, po jiných vůbec ne. Před týdnem se přišla rozloučit a naposledy pomazlit moje milovaná desetiletá holčička, bylo jí to vidět na očích, vždycky je mají ke konci takové skleněné, zastřené, smutné. Moc jsem si přála aby mi zemřela v náruči, bylo mezi námi velmi silné pouto. Ale chtěla to jinak, smutně a dlouze se na mě podívala, přitulila se, pohladila mě a chtěla otevřít dveře na zahradu. Naposledy se na mě otočila, zmizela mezi stromy a já věděla, že už se nevrátí... Moc to bolí, ale co člověk zmůže... Paní Mílo, děkuji Vám za příspěvek, který jste napsala - mám to úplně stejně, ale dělám to ráda a nerozlišuji jestli jde o kočky vlastní nebo cizí, prostě pomohu každé, která to potřebuje.

Odpovedať

Markéta 21.Jun.2024

Mojí kočičce je 14 let. Od 5 let jí trápí astma a poslední 2 roky bere léky na srdce. Kromě toho, že už nerada skáče z výšek je to pořád kočka plná energie. Na zahradě prohání ptáčky občas přinese myš a všechny psy od plotu zažene. Doufám, že spolu budeme ještě dlouho při plném zdraví.

Odpovedať

Ďalšie články z kategórie Kočky

Vaše hodnocení:
(89%)