Váha kočky podle věku

Váha kočky podle věku. Kolik váží kocour, kočka, kotě

Při péči o kočku je důležitým aspektem udržování zdravé hmotnosti. Tu je někdy obtížnější určit, hlavně u dlouhosrstých koček, které svoji stavbu těla dokonale skrývají pod kožíškem. Přesto je však třeba průběžně kontrolovat, zda kočka nehubne nebo příliš nepřibírá, jelikož tyto jevy by mohly být znakem onemocnění nebo jiných problémů.

Publikované: 14.11.2023
Aktualizované: 08.12.2023
Obsah článku:

Hmotnost kočky je jedním z faktorů, který může výrazně ovlivnit její délku života. Nezdravá váha může být jednak indikátorem již vzniklého onemocnění, jednak může časem vést ke zhoršení zdravotního stavu. U podvyživených koček a koček s nadváhou a obezitou je běžný výskyt cukrovky, problémů se srdcem a cévami a chorob jater či ledvin. Navíc kočky s obezitou trpí mnohdy bolestmi kloubů, sníženou mobilitou, artritidou a jinými onemocněními kostí a kloubů. S příliš nízkou a příliš vysokou hmotností se pojí únava, slabost a neschopnost vykonávat fyzické aktivity, což může vést k úzkosti, apatii a depresi, takže hmotnost se v konečném důsledku může podepsat i na psychickém zdraví.

Kolik má vážit kotě

Koťata se od narození každým týdnem vyvíjejí, rostou, mění a učí. Ke zdravému vývoji patří také nabírání na váze, které je třeba sledovat. To, jakým tempem roste váha koťátka, totiž může indikovat problémy. Proto se vyplatí znát, jakou průměrnou váhu má mít kotě v určitém týdnu života. Následující přehled se týká koťat běžné evropské krátkosrsté kočky a plemen podobného vzrůstu. Pokud máte kotě malého nebo velkého plemene, vyhledejte specifickou tabulku pro konkrétní plemeno.

  • Při narození: 100 g
  • 1. týden: 150–200 g
  • 2. týden: 200–300 g
  • 3. týden: 280–380 g
  • 4. týden: 300–430 g
  • 5. týden: 320–520 g
  • 6. týden: 340–600 g
  • 7. týden: 380–700 g
  • 8. týden: 400–800 g
  • 3. měsíc: 1–2 kg
  • 4. měsíc: 1,7–2,5 kg
  • 5. měsíc: 2–3 kg
  • 6. měsíc: 2,5–3,5 kg
  • 7.–12. měsíc: 3,5–4 kg

Jak si můžete všimnout, váha rapidně roste zejména v prvních týdnech, později se nárůst zpomalí. Do 1. roku nabere kočka téměř plnou hmotnost, kterou bude mít v dospělosti, avšak u větších plemen se může hmotnost a růst vyvíjet i do 2–3 let. Nárůst hmotnosti přitom není přímočarý a může se měnit, ale je třeba jej sledovat.

Při narození budou mít koťata hmotnost asi 2–3 % z váhy jejich matky. Pokud bude vrh větší, mohou mít menší hmotnost, pokud menší, mohou vážit více. V prvních týdnech je třeba sledovat, zda koťata přijímají potravu, protože jejich růst závisí na mateřském mléce, které jim dodává živiny i posiluje imunitu. Tuhou stravu začnou přijímat až od 4. týdne.

Pokud kotě nepřibírá nebo se vyskytne náhlý úbytek hmotnosti, může to indikovat zažívací problémy, průjem, zvracení, ale i mnohem vážnější zdravotní problémy. V takovém případě ihned vyhledejte veterináře.

Optimální váha koťata

Jak vážit koťata

Koťata je nejlepší vážit na kuchyňské váze, protože osobní váha by jejich hmotnost přesně nezaznamenala. Nejlepší je použít váhu s miskou, pokud takovou nemáte, na váhu položte nádobu a hmotnost vynulujte, aby vám ukazovala pouze hmotnost koťátka. Koťata je nejlepší vážit přímo na místě, kde pobývají, aby nebyly dlouho a daleko od mámy.

První měsíc se doporučuje vážit koťata denně nebo každý druhý den, abyste včas přišli na to, že kotě nepřibírá. Potom stačí vážení každý týden a od 3 měsíců jen jednou za měsíc. Naměřené hodnoty si zaznamenávejte do tabulky nebo diáře, abyste měli momentální váhu s čím porovnat. Tyto záznamy přijdou vhod i při návštěvě veterináře.

Sledování váhy koťata

Ideální váha kočky v dospělosti

Ideální váha kočky závisí na několika aspektech, jako je stavba těla, plemeno, věk a životní styl. Je jasné, že průměrná hmotnost kočky nižšího vzrůstu bude menší než u větších jedinců. Nižší váhu mívají mladé kočky, které jsou aktivnější, a vyšší kočky starší 5 let, kterým pomalu klesá aktivita. Velkým faktorem je životní styl. Kočky chované v interiéru, hlavně v malých bytech, mají menší prostor pro pohyb a aktivity než kočky chované i venku, proto zvyknou vážit víc.

Ideální, tedy průměrná váha většiny koček v dospělosti je 4 až 4,5 kg. Tento údaj se týká hlavně běžné, evropské krátkosrsté kočky a podobných plemen. Jsou však také plemena, která se velikostí velmi liší. Taková siamská kočka má průměrnou hmotnost 2,2 kg a nejmenší plemeno Singapuru jen 2 kg. Na druhé straně velká plemena dosahují větší hmotnosti. Ragdoll může vážit také 8 kg a největší plemeno mainská mývalí kočka až 11 kg, aniž by šlo o nadváhu.

Kolik váží kocour a kolik kočka?

Pohlaví je rozhodně faktorem, který ovlivňuje hmotnost kočky. Obecně jsou dospělí kocouři těžší než kočky a váží v průměru o 0,8 – 1,4 kg více. Týká se to všech plemen – v případě větších plemen je rozdíl výraznější, v případě menších více zanedbatelný. Co se týče evropské krátkosrsté kočky, samci váží průměrně 4,5 – 5 kg a samice jen 3,5 – 4 kg. Během těhotenství se jejich hmotnost zvýší o 1 až 1,5 kg.

Jak zjistit hmotnost bez vážení

Zdravou hmotnost kočky můžete zjistit i bez vážení, a to prohlédnutím kočky. Kočku prohlížejte přímo shora a zboku, přičemž se zaměřujte na žebra a břicho. Všímejte si, zda jsou žebra viditelná. Pokud ne, umíte je prsty nahmatat? Vidíte páteř a obratle? Jak vypadá břicho? Podle těchto indikátorů zjistíte, zda má vaše kočka normální hmotnost.

  • Kočka s podváhou – Žebra jsou viditelná, mezi nimi a kůží je velmi málo tuku. Vidět může být také obratle páteře a jiné kosti na těle. Při pohledu svrchu má tělo kočky tvar přesýpacích hodin, pas je velmi úzký. Zboku je zase břicho velmi vtaženo.
  • Kočka s normální váhou – Žebra kočky nejsou na viditelná, ale dají se nahmatat a prsty spočítat. Obratle páteře ani kosti nejsou viditelné, ale nahmatatelné, a tělo je svalnaté. Svrchu je na těle vidět pás, ale ne nadměrný tuk. Zboku je břicho mírně zataženo, i když některé kočky jej mohou mít lehce spadlé, pro hormonální změnu.
  • Kočka s nadváhou – Žebra nejsou viditelná a velmi těžko se dají nahmatat. Pás kočky se ztrácí, při pohledu svrchu je velmi málo definován nebo ho není vidět. Při pohledu z boku je břicho kulaté a spadlé.
  • Obézní kočka – Žebra nejsou viditelná a prsty se nedají vůbec nahmatat. Platí to také pro páteř a kosti, které jsou pokryty tukem. Svrchu není vidět pás, břicho je značně zakulacené a vyčuhuje do stran. Z boku je také vidět kulaté břicho, které je spadlé až pod žebra.

Jak zjistit hmotnost kočky bez vážení

Jak udržovat zdravou hmotnost kočky

Základ udržování zdravé hmotnosti kočky spočívá ve stravě, pohybu a péči o zdraví. Zaměřte se na výběr zdravé a vyvážené stravy, která kočce dodá všechny potřebné živiny. Měla by obsahovat vysoký podíl bílkovin, dostatek vlákniny a méně kalorií a tuků. Kočka by neměla konzumovat jen granule, ale také vlhkou potravu z konzerv. Vhodné je potravu doplnit o maso (kuřecí, králičí, ryby) a občas i různé výživové doplňky jako lososový olej, který dodá omega-3 mastné kyseliny a vlákninu.

Kočka by i s přibývajícím věkem měla mít dostatek pohybu, ke kterému ji můžete motivovat hrou s pírky a šňůrkami, které může chytat. Vhodné je mít několik vysokých škrábadel, po kterých může lézt a skákat, a to hlavně tehdy, žije-li jen v interiéru. Zaměřte se i na zdraví kočky, navštěvujte veterináře, aby byla kočka odčervována, měla všechny potřebné vakcinace a pravidelné kontroly. Všímejte si jejího chování a apetit a žízeň. Při výrazných změnách je vždy dobré konzultovat problém s veterinářem, díky čemuž jej budete moci spíše podchytit a úspěšněji léčit.

Jak udržovat zdravou hmotnost kočky

Jak pomoci kočce s podváhou

Podváhu způsobuje nedostatek potravy, nekvalitní nebo nevhodná potrava s málo živinami (kočka potřebuje hlavně bílkoviny) nebo nedostatečný přístup k potravě (pokud se o misku musí dělit s agresivnější kočkou). Za podváhou jsou často zdravotní problémy (cukrovka, parazity, onemocnění ledvin, jater, štítné žlázy, trávení, pohybového ústrojí a rakovina). Příčinou může být také stres a úzkost.

V první řadě navštivte veterináře, abyste vyloučili, že za podváhou není nějaké onemocnění, které musíte začít řešit. Najděte kvalitní potravu, která by měla obsahovat 55 % bílkovin a 45 % tuků, a poraďte se s veterinářem, kolik jídla by měla kočka denně zkonzumovat. Doporučuje se volit lákavější potravu z konzervy, kterou je dobré ohřát a pokud kočka nechce jíst z misky, zkuste ji krmit rukou a dohlédnout, že se nají. Také je důležité vytvořit klidné a přátelské prostředí, aby nebyla kočka ve stresu a nebála se jíst.

Jak pomoci kočce s nadváhou nebo obezitou

Nadváhu a obezitu způsobují hlavně přejídání, příliš kalorická strava, mnoho pamlsků a jiná nevhodně volená strava. Dalším důvodem je nedostatek cvičení a pohybu, což se může týkat hlavně starších nebo nemocných koček, ale také koček žijících v malém prostoru v bytě. K nadváze přispívají i hormonální změny po kastraci nebo sterilizaci a různá onemocnění (štítné žlázy, pohybového ústrojí, zranění apod.).

Pomoci kočce s nadváhou a obezitou můžete především zvolením vhodné, méně kalorické stravy (dobré je poradit se s veterinářem a zároveň vyloučit možná onemocnění). Strava by měla obsahovat více vlákniny, která pomůže s pocitem zasycení. Jídlo by nemělo být dostupné vždy, ale jen v určitých časech a jen přesně naměřené porce. Omezte pamlsky a kočku se snažte odměnit spíše hrou nebo pohlazením. Použít můžete také puzzle misky, které zpomalí jedení. S úpravou stravy jde ruku v ruce cvičení, které můžete povzbudit různými hrami, honěním, lezením a procházkami.

Nejčastější otázky – FAQ

Hmotnost kočky je třeba sledovat, protože nejen nadváha, ale také podváha může značit problém. Pokud vás ohledně tohoto tématu ještě něco zajímá, případně máte zkušenosti s nadváhou či podváhou kočky, napište nám své poznatky do komentáře. Pomůžete tak ostatním majitelům těchto čtyřnohých stvoření.

Problém s přibíráním mají starší kočky se sníženou aktivitou, sterilizované kočky, ale i kočky žijící uvnitř. Problémy s hmotností mají také krátkosrsté kočky evropského typu (ne čistokrevné) a také jedince s volným přístupem ke krmivu ve větším než doporučeném množství.

Příčin může být několik – buď matka nemá dostatek mléka, nebo to neobsahuje dostatek výživných látek. V každém případě, je-li přibírání příliš pomalé, neváhejte navštívit veterináře.

Nadváhu kočky zjistíte velmi jednoduše. Pokud ani při větší snaze nenahmatáte žebra ani páteř, jedná se o známku nadměrné hmotnosti. Kočka by také měla mít viditelný pás.


Ďalšie články z kategórie Kočky

Vaše hodnocení:
(89.4%)