Šedý zákal u psa – příčiny, příznaky, léčba. Kdy je nutná operace a jaká je cena?
Podobně jako mnoho jiných onemocnění, šedý zákal trápí nejen lidi, ale také zvířata. Šedý zákal, neboli katarakta či bělmo, je onemocnění, při kterém dochází k zakalení čočky. To pak způsobuje postupné slepnutí pejska. Šedý zákal většinou postihuje nejprve jedno oko a časem i to druhé. Vše závisí na závažnosti a stádiu onemocnění. Pokud se zachytí včas, je možné úplné vyléčení.
- Anatomie stavby oka
- Šedý a zelený zákal u psa
- Příčiny vzniku onemocnění
- Příznaky šedého a zeleného zákalu
- Formy a stádia šedého zákalu
- Diagnostika šedého zákalu u psa
- Možnosti léčby šedého zákalu
- Plemena psů s predispozicí na šedý zákal
- Problémy související s šedým zákalem
- Zánět spojivek, luxace čočky, retinální atrofie a další onemocnění očí u psů
- Nejčastější otázky – FAQ
- Diskusia
Toto onemocnění má většinou postupný proces vývinu, proto si mnoho majitelů ani nevšimne změny na čočkách. I proto se ne vždy podaří psovi pomoci. V dnešním článku se podíváme na to, jak toto onemocnění vzniká, jaké jsou jeho příznaky, průběh léčby a na závěr si zodpovíme nejčastěji kladené otázky ohledně tohoto tématu.
Anatomie stavby oka
Oko psa má tvar koule se dvěma komorami vyplněnými tekutinou (přední a zadní), mezi kterými se nachází čočka. Vnitřní struktury chrání hladká, průhledná rohovka. Oční čočky tvoří z 65 % voda a zbytek je tvořen bílkovinou.
Ze stěny oka přecházejí větve hlavního zrakového nervu až do mozku. Zdravá čočka by měla mít hustá a pravidelná vlákna v kůře a jádru, což zajistí potřebnou průhlednost čočky. Jen tak mohou čočky oka lámat dopadající světlo a vytvářet tak obraz na sítnici. Zajímavostí je, že kdysi se považoval pes za nočního tvora, který měl přes den vidět slabě. Ale buňky na sítnici (tyčinky) usnadňují vidění ve tmě, což toto tvrzení vyvrátilo. Objeví-li se šedý zákal, průhlednost oční čočky se zmenší v důsledku otoku.
Šedý a zelený zákal u psa
Co mají společného šedý a zelený zákal kromě svého názvu? Obě onemocnění mohou vzniknout při úrazu oka nebo je pejsek může zdědit po svých rodičích. Patří mezi běžné komplikace při stárnutí vašich domácích mazlíčků. Stejné mají i to, že v pokročilém stádiu dochází k oslepnutí.
Šedý zákal, neboli katarakta, se na rozdíl od zeleného zákalu u zvířat vyskytuje častěji. Je to onemocnění očí, které se dělí na tři typy. Jeden lze dostat ve stáří, druhý se objeví spolu s jinou nemocí a s třetím se pes už narodí, protože ho zdědí po rodičích. Toto onemocnění zasahuje celou čočku, někdy jen konkrétní části. Tím, že se čočka zakaluje a je neprůhledná, zvíře časem přichází o zrak. Rozdíl je rovněž v léčbě. Šedý zákal lze odstranit jedině chirurgickým zákrokem.
Zelený zákal, nebo i glaukom, nelze zcela vyléčit, může se jen zpomalit průběh onemocnění. Při tomto onemocnění narůstá nitrooční tlak, čímž se zabraňuje odtékání tekutiny, která se tvoří v oku. Zjednodušeně řečeno, oční bulva psa se začne zvětšovat a otékat a pes nakonec zůstane naprosto slepý. I po oslepnutí však bolesti postiženého oka přetrvávají, proto se většinou doporučuje zásah odborníka, a sice chirurgické odstranění oka. Zní to děsivě, ale v konečném důsledku to zvířeti uleví od bolesti. Nitrooční tlak lze snížit očními kapkami, léky nebo infuzí. Ale není zaručeno, že tlak zůstane v nízkých hodnotách. Proto je nezbytné chodit na pravidelná měření k veterináři.
Příčiny vzniku onemocnění
U pejsků je šedý zákal typickým znakem stárnutí organismu. S přibývajícími léty se mění struktura očních čoček, například pro různé druhy usazenin, které se během této doby nasbíraly. Pro takové usazeniny je čočka křehčí, má více pórů a ukládá vodu.
Kromě stárnutí může být příčinou vzniku šedého zákalu dědičnost. Genetický přenos nemoci se obvykle objevuje u zlatých retrívrů, labradorských retrívrů, psů husky, kníračů a afghánských chrtů.
Vznik šedého zákalu mohou vyvolat i traumata očí. Mezi ně řadíme různé úrazy a poranění očí, radiační vlivy, intenzivní sluneční záření, otravu, neléčené záněty v očích a jiné vnější či vnitřní faktory.
Příznaky šedého a zeleného zákalu
Šedý zákal umíte u pejska poměrně jednoduše rozeznat. Příznaky nejsou viditelné jen fyzicky (na oku), ale ovlivňují také každodenní život vašeho čtyřnohého mazlíčka. Zákal se projevuje svými typickými příznaky – šedým zakalením čoček jednoho nebo obou očí. Mezi další znaky patří:
- nedostatečné vidění,
- špatná orientace v prostoru,
- zarudlá a oteklá oční víčka,
- nadměrné slzení očí,
- hnisavý výtok z očí,
- mhouření,
- citlivost na světlo,
- přivírání nebo svědění očí,
- nadměrné pití a močení.
(Při jakýchkoli pochybnostech o zdraví vašeho pejska a stavu jeho zraku doporučujeme co nejdříve kontaktovat veterináře, abyste měli jistotu, že se opravdu jedná o šedý zákal.)
Při zeleném zákalu je hlavním projevem silné zarudnutí, bolestivost oka, otok oka, mhouření a zakalení rohovky. Pokud zpozorujete některou z těchto změn na svém psovi, ihned vyhledejte pomoc veterináře, protože již od 24 do 48 hodin se mohou sítnice natrvalo poškodit. Zelený zákal je důležité řešit co nejdříve snížením očního tlaku.
Formy a stádia šedého zákalu
Šedý zákal prochází různými stupni závažnosti. I proto patří do skupiny progresivních onemocnění (tedy se postupně vyvíjí). V prvotním stadiu se šedý zákal projevuje malými slabými zakalenými skvrnami na čočce, které se postupně zvětšují. Ve druhé fázi se příznaky nadále zhoršují a pozadí oka již není patrné. Tomuto stadiu se říká zralý šedý zákal, a v této době je pes už téměř úplně slepý.
Pokud příznaky přetrvávají a zhoršují se, dojde k rozpadnutí čočky. Tím vznikne silný zánět oka. Toto stádium se označuje jako přezrálý šedý zákal. Jak toto stádium šedého zákalu poznáte? Nejčastějším vnějším příznakem je mírné ožloutnutí čočky. Zánět sítnice má v mnoha případech velmi bolestivý průběh a projevuje se zarudnutím a otokem oka.
Postupem času se v mnoha případech posouvá celá čočka a může vzniknout zelený zákal. Ten je také spojen s obrovskými bolestmi a měl by jej co nejdříve léčit veterinář. Pro snížený nebo chybějící zrak mohou mít psi zvýšenou dezorientaci, nechuť pohybovat se, narážet do předmětů nebo lidí. Pokud je nemocné pouze jedno oko, některé psy jsou tak chytré, že dokážou nahradit jedním okem obě.
Onemocnění může mít v některých případech velmi rychlý spád, ale někdy se stane, že se onemocnění vyvíjí velmi pomalu. Každý případ je individuální. V počátečním stadiu onemocnění si ve většině případů majitelé ani nevšimnou žádnou výraznou změnu na svém psovi. Jakmile šedý zákal dozraje a zcela zablokuje přenos světla na sítnici, pes bude naprosto slepý. Psi jsou však velmi přizpůsobivé tvory, takže se umí velmi rychle naučit fungovat bez zraku.
Diagnostika šedého zákalu u psa
Pokud má váš pes některý ze zmíněných příznaků, okamžitě si domluvte návštěvu u veterináře. Ten důkladně vyšetří oči vašeho psa. Kromě toho, že určí přesnou nemoc, se kterou se váš miláček potýká, diagnostikuje i stadium, ve kterém se aktuálně zákal nachází. S ním si potom určíte další kroky k úspěšné léčbě. Jak specialista tento problém diagnostikuje a co všechno zkoumá?
- Pomocí světla a zvětšovacího skla může veterinář objevit a diagnostikovat šedý zákal, který se teprve začal tvořit a ještě nezačal ovlivňovat zrak vašeho psa.
- Veterinář také dokáže zkontrolovat a vyšetřit jiná oční onemocnění, která jsou spojena s šedým zákalem. Takovými onemocněními jsou například zánět oka nebo zvýšený tlak v oku.
- Následuje důkladné prozkoumání struktur vnitřního oka. Jelikož je takové vyšetření možné provést jen tehdy, když jsou zornice rozšířené, bude třeba nakapat psovi do oka kapky.
- Rovněž se psovi odebírají krevní vzorky a kontroluje se krevní tlak, aby veterinář mohl najít i jiná systémová onemocnění, která by mohla ovlivňovat zrak. Mezi takové nemoci řadíme cukrovku nebo hypertenzi.
- Dalšími vyšetřeními umí veterinář pomocí štěrbinové lampy lépe identifikovat a lokalizovat místo zakalení čočky.
- Pomocí speciálního ultrazvukového zařízení může veterinář posoudit stav čočky a jiné struktury oka.
- Elektroretinogram používá veterinář k tomu, aby zjistil další informace o možném poškození sítnice.
Možnosti léčby šedého zákalu
Šedý zákal je jednou z mála nemocí, které nelze léčit jen kapkami do očí nebo mastmi. Nezabírají na to ani systémové léky, tablety či injekce. Dokonce ani přírodní či homeopatické léky nezaručují zlepšení zdravotního stavu. Nemoc se tedy dá vyléčit jen operačně, a to výměnou oční čočky nebo vyoperováním celého oka.
Zákrok na veterinární klinice
Psi, kteří takový zákrok podstupují, stráví na veterině obvykle 3 až 4 dny. V případě komplikací se může tato doba prodloužit. Pobyt na veterinární klinice zahrnuje vstupní vyšetření, předchirurgickou diagnostiku (což znamená ultrazvuk oka, který vyloučí odštěpení rohovky) a elektroretinogram (ERG), predanestetické vyšetření, předoperační přípravu (kapání do očí pro rozšíření zornic, podání antibiotik), anestezii, operaci a pečlivé pooperační sledování.
Samotný zákrok se odborně nazývá fakoemulzifikace, kdy se laserově rozbije původní čočka, odsaje se z oka vakuem, následně se tam implantuje umělá oční čočka a nakonec se rohovka zašije. Po operaci šedého zákalu se během několika dní provádí pooperační čištění, dezinfekce a převazování ran.
Úspěšnost operace šedého zákalu a pro které pejsky je vhodná
Operace tohoto typu jsou v dnešní době už jen rutinním zákrokem v ambulanci a jejich úspěšnost se pohybuje mezi 80–95 % . V takových případech jsou splněny všechny podmínky týkající se stavu očí a celkového zdravotního stavu psa.
Podle toho, ve kterém stadiu nemoci byl pes operován, se zvyšuje možnost vzniku pooperačních komplikací. Čím byl šedý zákal zralejší, tím větší je šance na pooperační problémy. Nejčastějšími komplikacemi po operaci mohou být neustálý nitrooční zánět, zvýšený oční tlak, vředy rohovky, infekce nebo odštěpení sítnice.
Operace není vhodná pro všechny psy. Veterinář musí určit, zda pes nemá další vážnější onemocnění (onemocnění ledvin, srdce, plic...), protože by celkovou anestezii nemusel zvládnout. V takovém případě se psovi dlouhodobě nasadí protizánětlivé kapky, které sice neléčí šedý zákal ani nevracejí zrak, ale pomáhají proti vzniku zánětů, zpomalují a oddalují zvyšování tlaku v očích.
Ani operace se ve všech případech nemusí podařit. Vždy je šance, že pokud se nevyoperuje celé oko, mohou v něm stále zůstat nemocné buňky, což někdy způsobí sekundární šedý zákal. To znamená, že se šedý zákal znovu vrátí a psa bude trápit.
Péče o psa po operaci
Když se pes dostane po operaci domů, je třeba striktně dodržovat všechny pokyny od veterináře. Obecně však platí, že:
- psa je třeba pozorně sledovat a je třeba se o něj neustále starat 2–3 týdny po operaci,
- je také třeba pravidelně kapat do operovaného oka nebo očí,
- oko (oči) by mělo zůstat chráněno před možným podrážděním i po odstranění obvazů,
- pes by neměl provádět žádnou větší fyzickou námahu, protože by se mu mohl zvýšit oční tlak,
- důležité jsou pravidelné kontroly u veterináře, zda hojení ran probíhá v pořádku.
Prognóza života psa po operaci
Další život psa po operaci závisí na tom, v jaké fázi se šedý zákal zachytil a operoval. Pokud vše proběhlo hladce a bez pooperačních komplikací, šance na úplné vyléčení a obnovení zraku se pohybuje kolem 90 %. V případě, že již před operací došlo k zánětu vnitřních struktur oka nebo odštěpení a uvolnění čočky, pravděpodobnost na vyléčení se snižuje.
Plemena psů s predispozicí na šedý zákal
Mezi psy s obecnou predispozicí k očním problémům patří například:
- Afghánský chrt
- Aljašský malamut
- Anglický špringeršpaněl
- Australská kelpie
- Baset
- Beagle
- Border kolie
- Čivava
- Dalmatin
- Čau-čau
- Jezevčík
- Americký a anglický kokršpaněl
- Německá doga
- Německý ovčák
- Pudlík
- Shih-tzu
- Sibiřský husky
- Teriéři (například Bostonský, Cairn, Dandie Dinmont, Jack Russell a Parson Russell, Manchester, Miniaturní bulteriér)
- Vipet
Problémy související s šedým zákalem
Kromě ztráty zraku se mohou při chronickém šedém zánětu projevit i jiné problémy. Šedý zákal může způsobovat nesnesitelné bolesti a nezvladatelné problémy v oku, pro které je jedinou pomocí úplné odstranění oka. Stává se to proto, že čočka se v průběhu onemocnění neustále degeneruje a způsobuje kolem ní záněty.
Mezi taková onemocnění patří zánět duhovky, zvýšený nitrooční tlak nebo posunutí čočky. Šedý zákal může také způsobit odštěpení sítnice, což vede k úplné a nezvratné slepotě.
Zánět spojivek, luxace čočky, retinální atrofie a další onemocnění očí u psů
Šedý zákal je jen jednou z mála nemocí očí, které se vyskytují u psů. Nejčastějším onemocněním oka u psů je zánět spojivek. Je poměrně častý u mladých i starších čtyřnohých mazlíčků. Problematické je hlavně to, že zánět spojivek patří mezi vysoce přenosná onemocnění. Zapříčiněný může být tím, že se pes nachází v prašném prostředí, způsobuje jej i průvan v oku nebo alergická reakce. Projevuje se slzením očí, v koutku oka se hromadí hlen a pes si zasažené oko často škrábe.
Dalším závažným onemocněním může být luxace čočky, což je nemoc, při které dochází k posunutí čočky, a to způsobí horší vidění až slepotu. Uveitida je onemocnění, které způsobuje zánět duhovky a střední vrstvy oční koule. Projevuje se zarudnutím oka a citlivostí na světlo. V nejhorších případech může vyústit v šedý nebo zelený zákal.
Tím, že pes stárne, můžete si hluboko v jeho očích všimnout namodralého zákalu, který se nachází za zorničkami. Pokud pes i přes tuto vadu stále vidí, je více než pravděpodobné, že se jedná o běžný příznak stárnutí. Takové onemocnění se nazývá lentikulární nebo jaderná skleróza. Nejde tedy o šedý zákal. Při daném onemocnění se vlákna čočky stlačují a do určité míry se degenerují, což způsobuje její prosvítání. Průsvitné čočky jsou zamlžené nebo poněkud zakalené a dovolují proniknout dovnitř minimálnímu světlu. Lentikulární skleróza však na rozdíl od šedého zákalu psa neoslepí úplně, ale vidí o něco méně než kdysi.
Podobným onemocněním, které je dědičné, je progesivní retinální atrofie, vyskytující se u všech psích plemen. Toto onemocnění způsobuje regresi sítnice a může vyústit až v šedý zákal.
Nejčastější otázky – FAQ
Šedý zákal je běžným psím onemocněním, proto je jasné, že se spousta lidí bude o toto téma zajímat. Chtěli byste vědět, jaká je cena za operaci nebo jaká je prevence při onemocnění? Shrnuli jsme vám ty nejčastější otázky s odpověďmi.