Psincový kašel u psa. Příznaky, léčba a prevence
Kašel u psa může mít různý původ a jedním je právě nákaza kotcovým kašlem. Jedná se o infekční a vysoce nakažlivé onemocnění postihující dýchací cesty psů. Symptomy a závažnost infekce mohou být u každého psa odlišné. Pokud váš pes při fyzické zátěži nebo při venčení na vodítku reaguje při obyčejném potáhnutí suchým a dráždivým kašlem nebo má výtok z nosu, může jít právě o kotcový kašel. Jaké jsou příznaky psincového kašle u psa? Co dělat, když pes kašle a dáví ho? Existuje účinný sirup na kašel pro psa? Vše důležité včetně léčby a použití konkrétních léčiv se dočtete v tomto článku.
Zdraví čtyřnohého miláčka je pro majitele vždy prioritou. Právě psincový kašel je jedním z druhů kašle, který může vašeho psa řádně potrápit. Tím, že se toto virové onemocnění přenáší kapénkami, pes se může nakazit opravdu kdekoli. Důležité je pro majitele umět identifikovat příznaky a sledovat zdravotní stav pejska. Stejně jako může kotcový kašel u psa odeznít bez obtíží, může mít i těžký průběh.
Co je psincový kašel?
Odborný název zní infekční laryngotracheitida. Psincový kašel postihuje dýchací cesty psů – hrtan, průdušky, průdušnici a v těžkém průběhu onemocnění může dokonce přejít i na plíce a způsobit jejich zánět. Toto akutní infekční onemocnění má bakteriální původ. V minulosti se předpokládalo, že je způsobováno jedním jediným patogenem, ale dnes je zřejmé, že jde o komplex onemocnění v kombinaci hlavně s působením bakterie Bordetella bronchiseptica. Podíl na vzniku psincového kašle u psů mají také známá onemocnění, jako virus psinky, psí adenovirus, psí reoviry nebo virus parainfluenzy. Jedná se tak o komplex patogenů, které vznik kašle u psa mohou zapříčinit.
Šíření kotcovního kašle
Jak se vlastně psincový kašel šíří? Jelikož jde o kapénkovou infekci, šíření mají na svědomí patogeny a bakterie, které jsou vylučovány sekrecí infikovaného jedince (kašláním, kýcháním, slinami...). Podobně jako například chřipková onemocnění u lidí, nakazit se může zvíře přímým kontaktem s nakaženým zvířetem.
Nebezpečí nákazy je vysoké hlavně na místech, kde se pohybuje množství psů. Například útulky, výběhy pro psy, cvičiště, výstavy a soutěže psů nebo psí hotely. Typické období pro šíření tohoto onemocnění je jaro (březen – duben) a podzim (říjen – listopad).
Příznaky psincového kašle u psů
Varovné signály jsou u každého jedince individuální a závislé i na věku a celkové zdravotní kondici psa. První klinické příznaky si lze všimnout na 9. až 10. den od nákazy. Majitele psa mohou zaujmout typické příznaky tohoto virového onemocnění:
- suchý a intenzivní kašel, který může přecházet až do záchvatů,
- pes vykašlává hlen nebo ho napíná na zvracení,
- výtok z nosu čiré řídké nebo hlenovité konzistence (znamení zánětu nosní sliznice – rhinitida),
- zvýšená teplota – suchý čenich.
Vybrané příznaky jsou charakteristické pro relativně klidný průběh onemocnění. V takovém případě jsou většinou postiženy hlavně horní dýchací cesty. Při těžším stadiu se může kromě těchto příznaků přidat i výrazně vyšší tělesná teplota, apatie, spavost, nechutenství, zvracení (po větší fyzické zátěži nebo záchvatu kašle) či nedostatečný pitný režim. Virus může při komplikovanějším průběhu postihnout dolní dýchací cesty a přejít na plíce nebo průdušky. To se projeví vlhkým kašlem. V takovém případě je lepší návštěva veterináře pro nasazení potřebné medikamentózní léčby. Největší riziko představuje toto onemocnění pro štěňata, staré psy, březí feny nebo psy s chronickými onemocněními.
Léčba kašle u psa – závažnost onemocnění
Při léčení kašle hraje roli vždy aktuální zdravotní stav zvířete. V každém případě je nutné psa izolovat, aby nedošlo k nákaze ostatních zvířat v domácnosti (jiné psy, kočky, morčata či zajíci). Potřebný je klidový režim, aby organismus pejsek nenamáhal. V závislosti na příznakech minimálně po dobu 14 až 21 dnů. Venčit psa je lepší bez postroje, abyste u něj tažením a tlakem na průdušnici nevyvolali následný záchvat kašle. Psovi zajistěte tiché a teplé místo, kde bude zbaven ruchů a nic ho nebude rozptylovat. Důležitý je pitný režim a přísun vitamínů posilujících imunitu psa. Například Betaglukan sirup nebo Canvit Immuno.
V případě intenzivního suchého a dráždivého kašle je vhodné podávat sirup na kašel pro psa k pročištění, zprůchodnění dýchacích cest a vykašlávání hlenů, například Caniresp sirup. Při těžším průběhu onemocnění bude s velkou pravděpodobností nezbytné nasadit antibiotika (nosní kapky) pro psa. Objeví-li se příznaky charakteristické pro těžší průběh kašle u psa, je na místě návštěva veterináře a odborná diagnostika onemocnění (odběr krve nebo RTG).
Psincový kašel a jeho léčba jsou v některých případech zdlouhavé, protože se jedná o virové onemocnění. Není neobvyklé, dochází-li k ústupu kašlání a následně se stav vrací. Vše závisí na intenzitě onemocnění, které pejska postihlo. Dlouhotrvající kašel u psa je vždy vhodné konzultovat s veterinářem.
Pilulky nebo sirup na kašel pro psa?
Velmi účinnou léčbu psincového kašle představuje podávání podpůrných medikamentů v podobě sirupu na kašel pro psy nebo nosní kapky, např. Beta Glukan sirup. Také se může jednat o léky na kašel pro psa v podobě pilulek.
Není vhodné psovi podávat léky určené pro lidi, dokud neproběhne konzultace s veterinářem. Domácí léčba psincového kašle u psa nemusí mít vždy pozitivní účinek. Veterinář vám může doporučit například některé volně prodejné sirupy proti kašli určené pro děti.
Psincový kašel, očkování je nejlepší prevence
Velmi pozitivní je, pokud vašeho pejska zásobíte vitamíny a dopřejete mu kvalitní krmivo nebo doplňkovou stravu, která obsahuje komplex vitamínů a živin. Pejskovi tak pomáháte budovat si vyšší míru imunity. Díky tomu je pes méně náchylný na sezónní onemocnění i infekční viry. V případě nákazy je zvládá mnohem lépe. Jako prevence je vhodné vyhýbat se také místům, kde se koncentruje větší množství psů.
Nejúčinnější formu prevence vůči psincovému kašli bezpochyby představuje očkování psa účinnou vakcínou. Jednou z vakcín je Nobivac KC. Jedná se o nosní roztok, který se aplikuje přímo do nosní dírky. Revakcinace je nutná každý rok. Štěňátka lze touto látkou vakcinovat již do 2 týdnů věku. Druhým typem vakcíny je Pneumodog, která se aplikuje injekčně. Jedná se o dvoudávkovou vakcínu – po první dávce se aplikuje druhá dávka o tři týdny a následně celý proces až za rok. Vakcína je vhodná pro pejsky od 4 – 6 týdnů věku.
Nachlazení u psa a kašel
Kašel u psa se od toho lidského mírně odlišuje, a to především projevem. Stejně jako u člověka, jde nejčastěji o reakci na podráždění sliznice, resp. horních cest dýchacích. U psa se kašel akusticky projevuje „chrochtáním“ nebo chraplavými výdechy. Charakteristické jsou krátké nádechy a dušnost. Občasné zakašlání, které nepřetrvává déle než jeden den nemusí indikovat žádný problém, pokud však kašel přetrvává více než tři dny, je důležité identifikovat příčinu. Nejčastěji je kašel u psa příznakem infekce dýchacích cest, ale nemusí jít nutně o nákazu kotcovým kašlem.
Obyčejné nachlazení u psa může mít velmi podobné symptomy. Suchý kašel, kýchání, výtok z nosu, únava a případně i zvýšená teplota. Nachlazení většinou vybízí psa k lenosti, neaktivitě a odpočinku. Odpočinek mu je třeba dopřát, protože i obyčejné nachlazení se může změnit na bakteriální infekci a akutní zápal plic. Stejně jako při léčbě psincového kašle, kromě odpočinku je dobré pejskovi dlouhodobě podávat vitamíny a přípravky k posílení imunity a dbát na dostatečný pitný režim. Pokud bude kašel či záchvaty kašle u pejska přetrvávat více než 7 dní, určitě je dobré navštívit veterinární kliniku. Veterinář po vyšetření může předepsat léčiva pro efektivnější léčbu.
Akutní kašel psa může vyvolat také prach a prašné prostředí, vdechnutí dráždivých látek, které způsobí podráždění sliznice, štípnutí včeou / osou nebo vdechnutí či konzumace cizích těles. Pokud má kašel přetrvávající charakter, chronický kašel nejčastěji způsobuje právě infekce, bakterie či patogeny. Vlhký kašel u psa je zpravidla příznakem infekce dolních cest dýchacích. Je běžné zvracení způsobené hleny, které pejsek vyvrací. Nejčastěji po spánku, při kterém se mu usadili v dýchacích cestách.
Srdeční kašel u psů určitě nepodceňujte
Tento jev se vyskytuje hlavně u pejsků ve středním nebo vyšším věku. Srdeční kašel u psa je příznakem onemocnění srdce. Projevuje se hlavně v noci – pes ve spánku chrčí nebo má tendenci dráždivě kašlat až štěkat.
Srdce nedokáže dostatečně efektivně pumpovat krev, která se následně usazuje v plicích. Srdeční sval se zvětšuje a tlačí na průdušnici. Kašel bývá vlhký a může být doprovázen i vykašláváním pěny s příměsí krve. Následkem usazení krve v plicích může být vznik plicního edému, který způsobuje vážné potíže s dýcháním. Diagnostika zdravotního stavu u veterináře je nezbytná.
Nejčastější otázky – FAQ
Trápí i vašeho domácího mazlíčka kašel a potřebovali byste poradit? Zaujaly vás některé konkrétní informace ohledně kašle u psa? Máte vlastní zkušenosti s psincovým kašlem u psa? Budeme rádi, pokud se podělíte o tipy a rady, které se týkají léčby tohoto onemocnění. Pomoci tak můžete i ostatním pejskařům. Stačí, když se zapojíte do diskuse.