Psí léta na lidské. Věk psa ukáže tabulka. Podívej, kolik se dožívá
Rok co rok všichni stárneme a výjimkou nejsou ani naši domácí mazlíčci. Na někom lze „zub času“ pozorovat dříve, na jiném později, ale faktem je, že čas oklamat nedokážeme. V psí říši přece jen běží čas trochu jinak, než u lidí. Bohužel rychleji, než by si tento živočišný druh zasloužil. Věk psa není obtížné určit, stačí vědět, kdy se pes narodil. Pokud chceme mít lepší představu o tom, jak plyne psí věk, můžeme přepočítat psí roky na lidské a uvědomíme si, že psi dospívají dŕíve než lidé a logicky tedy stárnou rychleji. Chcete vědět, kolik se dožívá pes v průměru? Jak se počítají psí roky nebo jak zjistit věk psa? Čtěte dál a vše důležité se dozvíte.
Přestože by si každý majitel psa přál, aby mohl jeho věrný čtyřnohý kamarád přijímat a rozdávat lásku nekonečně dlouho, možné to není. Dříve či později bude muset přijít neželené rozloučení. Člověku se často zdá, že čas běží neúprosně rychle, ale u psů běží podstatně rychleji. To, kolik let se dožívá pes, je velmi obecná otázka, protože je třeba brát v úvahu řadu faktorů. Jsou však psi a plemena, která se dožívají více než jiná. Jak vlastně plyne psí věk a proč žijí psi kratší dobu?
Věk psa a jeho vývoj
Vývoj psa a proces jeho stárnutí má několik zákonitostí, které příroda dala a je třeba je respektovat. Především, chceme-li mít představu o tom, jak je náš pes skutečně starý, nemusíme výhradně přepočítávat psí roky na lidské. Díky přepočtu získáme jen reálnější představu o tom, proč se psi nedožívají tolik let jako lidé.
Ve srovnání s lidmi psi dospívají dříve. Stačí se podívat na to, kdy je pes dospělý. V závislosti na typu a velikosti plemene, psi samci jsou schopni reprodukce již kolem 8. až 12. měsíce života. Feny jsou pohlavně dospělé již kolem 6. až 7. měsíce života, kdy dochází k prvnímu hárání. Větší plemena později. Celková psychická a fyzická zralost je u psů dosažena do dvou let.
Změny v DNA psů ukazují, že pes v prvotní fázi dospívá – stárne velmi rychle. V průměru první kalendářní rok u psa znamená 12–15 lidských let. Druhý rok života a další představují vždy zestárnutí přibližně o 4 až 8 lidských let. Samotné rozmezí, resp. odchylky jsou přítomny proto, že je třeba brát v úvahu plemeno a také jeho velikost.
Velká a obří plemena sice v prvních dvou letech dospívají pomaleji, ale následně stárnou rychleji. I proto se dožívají nižšího věku. Malá a středně velká plemena se statisticky dožívají vyššího věku. V obou případech samozřejmě existují výjimky. Dynamika psích let má tedy odlišnou úroveň, než v případě lidí. Bohužel to je hlavní důvod, proč věk psa nedosahuje takové výšky jako u člověka.
Věk psa – Tabulka psí roky na lidské
Na internetu natrefíte na množství způsobů, jak přepočítat psí roky na lidské. Populární jsou kalkulačky na psí léta nebo převodníky. Paradoxně, natrefíte také na takové, které lidské roky psa vypočítají podle nesprávného vzorce . Chcete-li tento přepočet udělat správně, musíte vědět, jak se stáří psa vlastně počítá.
V následující tabulce vidíte věk psa přepočtený na lidská léta podle nejnovější metody Americké veterinární a lékařské asociace (AVMA). Zohledněn je při psím věku i faktor velikosti plemene . Ten totiž stárnutí psa ovlivňuje. První rok života psa je ekvivalentem 15 let u člověka . Ve druhém roce pes zestárne o přibližně 7 – 8 lidských let a následně se stárnutí zpomaluje. S výjimkou obřích plemen, která sice pomaleji dospívají, ale následně je stárnutí plynulé a nezpomaluje .
Jedná se o obecné pokyny , které vychází ze statistik AVMA. Jako zdroj pro určení psího věku a stanování metody tohoto přepočtu byla použita data z veterinárních klinik , pojišťoven (při pojišťování zvířat v určitých zemích) a psích klubů.
Někoho možná překvapí, proč není řeč o metodě, při které jeden psí rok znamená sedm lidských. Je pravda, že tento způsob počítání zná většina z nás. Proč jej nepoužívat? Důvodem je, že tento starý princip (známý od roku 1950) není tak přesný. Tímto způsobem se přepočet na lidský věk jen odhaduje. Pravděpodobně vychází z určité statistiky či pravděpodobnosti. To by tedy znamenalo, že je založen na hypotéze, že člověk se dožívá přibližně 70 let, zatímco pes 10 let. Pro přepočet se tedy využíval poměr 7:1. Tento výpočet lze použít, ale je třeba počítat s podstatně větší odchylkou , než v případě stanovené metody AVMA, kterou definujeme výše.
Způsoby, jak zjistit věk psa
Příčiny, proč majitel nezná věk svého psa, mohou být různé. Pejsek může být například z útulku nebo si majitel psa osvojil přímo z ulice. Přirozeně, pokud máte psa od malička a víte, kdy se narodil, zjišťovat věk psa nebude nutné. Pokud však jde o předchozí případy, odhad věku je možný i bez toho, abyste museli navštívit veterináře a podstoupit se psem prohlídku, ačkoli u psů z útulku či z ulice je takové vyšetření doporučeno.
Velmi dobrým poznávacím znakem je chrup. Do věku 7 měsíců by měl mít pes již vzrostlé všechny trvalé zuby, které by měly mít jasnou bílou barvu. Ve věku 1–2 let mění zuby barvu na krémovou až do žluta. Ve 3 až 5 letech se na chrupu odrazí čas a některé zuby mohou být více opotřebené. V rozmezí 5 až 10 let se na sklovině objeví fleky, směrem od dásní jsou zuby tmavší a spodní část zubů může mít rýhy.
Jednoduchým poznávacím znakem může být i velikost pejska podle plemene, která však nemusí být směrodatná. Věk psa můžete částečně vyčítat i z očí. Pokud je čočka bez zákalu či „mlhy“, jde s velkou pravděpodobností o pejska do věku 5 let, později se už oči psa mohou měnit. I tady je to však individuální. V neposlední řadě se mění kondice, aktivita psa a chuť k jídlu. Hlavně s přibývajícím věkem. Starší psi jsou náchylnější i na různá chronická onemocnění a projevovat se mohou začít i genetické poruchy.
Projevy psa ve vyšším věku
Stejně jako na lidech i na psech lze pozorovat přibývající věk. Jednotlivá období od štěňátka až po vyšší věk jsou typická chováním psa, ale také vizuálními změnami na jejich těle. Které typické projevy a změny si tedy můžete všimnout u starého psa?
- Pokles aktivity a vyhledávání klidu (riziko vzniku obezity),
- zhoršení sluchu a vidění (přirozený zákal očí nebo vznik šedého zákalu čočky – onemocnění),
- oslabený pohybový aparát, pomalejší vstávání a těžší pohyb (artrída, onemocnění kloubů),
- menší chuť k jídlu a snížený příjem živin (náchylnost k chronickým onemocněním),
- inkontinence – únik moči,
- šedivění srsti,
- vypadávání zubů a jejich lámavost.
Kolik se dožívá pes let?
V evoluční biologii převládá poznatek, že v životě psů souvisí věk dožití s rychlostí stárnutí. Profesor Mark Elgar z Univerzity v Melbourne vychází z dat velké studie ze Severní Ameriky. Součástí ní bylo monitorování 74 plemen a jejich věku dožití. Psí věk a vztah mezi velikostí a délkou života je zřejmý a ukázalo se, že souvisí právě s rychlostí stárnutí.
Prof. Elgar dospěl k závěru, že velké psy umírají dŕíve proto, že stárnou rychleji. I přesto, že do dospělosti se dostávají v porovnání s menšími plemeny později. Velikost psa ovlivňuje i jeho fyziologické procesy. Tělo větších a obřích plemen se více opotřebovává, což má za následek větší riziko výskytu více onemocnění srdce, kostí, kloubů, dýchacích cest nebo pohlavních orgánů. Na základě studie je délka života u menších plemen v průměru 14 let, zatímco u velkých a obřích plemen jen 7 let. U středně velkých psů je však několik plemen, jejichž průměrný věk dožití je vyšší – Australský honácký pes, Bígl, Australský ovčák, Basenji, Belgický ovčák, Borderská kolie a další.
V úvahu je třeba brát také to, jak je o zvíře postaráno. Životní styl má prokazatelný vliv na délku života psa. To, kolik se dožívá pes, je tedy dáno evolučně, ale také do hry vstupují další faktory (kvalita života, případné nehody, operace, dědičná onemocnění atd.). Je však faktem, že menší plemena psů se dožívají více než velká plemena.
Nejzdravější plemena psů
Vybrali jsme 12 plemen psů, které jsou na základě dostupných informací považovány za nejzdravější. Nejde nutně o plemena, která se musí dožívat nejvyššího věku. Každopádně je třeba myslet na to, že každé plemeno psa má určité charakteristické zdravotní problémy (dědičné, chronické). V neposlední řadě délka života závisí na kvalitní a zodpovědné péči.
- Australský honácký pes (12 – 14 let)
- Australský ovčák (12 – 14 let)
- Basenji (12 – 16 let)
- Německý krátkosrstý ohař (12 – 14 let)
- Bígl (12 – 15 let)
- Belgický ovčák (10–14 let)
- Borderská kolie (10 – 17 let)
- Greyhound – Anglický chrt (10 – 14 let)
- Bišon (12–15 let)
- Sibiřský husky (12 – 15 let)
- Čivava (12 – 20 let)
- Kříženec (kolem 14 let)
Nejčastější otázky – FAQ
Chtěli byste se informovat ohledně tématu věku psa? Zaujaly vás nějaké informace a chcete se podělit o vlastní názory a poznatky? Sešli by se vám do článku přidat nějaké další informace? Budeme rádi, pokud se zapojíte do diskuse a přispějete do tématu osobními zkušenostmi.