Psi
Soužití se čtyřnohým mazlíčkem je v první řadě radost, až v tom druhém starost. Pokud jste se rozhodli si pejska pořídit, měli byste vědět více o jednotlivých plemenech, o tom, co budete před příchodem psa potřebovat či jak ho doma přivítat. Přinášíme vám tipy ohledně výchovy mladých i starších psů, vše potřebné týkající se zdraví i tréninku, informace o vhodných krmivech, alergiích či nemocech. Dozvíte se také odpovědi na různé otázky. „Kolik pohybu potřebuje můj pes?“, „Jaké vodítko je nejvhodnější?“ nebo „Jaké aktivity jsou vhodné pro mé plemeno psa?“.
Jak vidí psi v noci? Vidí pes barevně nebo černobíle?
Pes do bytu: malý nebo velký? Jaký pes je vhodný do bytu?
Co s mrtvým psem – postup při úhynu psa
Dort pro psa – recepty
Alergie na psa – projevy/příznaky. Jak se zbavit alergie u dětí, jaké léky zabírají?
Při dodržení několika hygienických zásad, pravidel chování a správné péče o chlupáče můžete být i s tímto zdravotním problémem vášnivým pejskařem.
Americký stafordšírský teriér – povaha, péče, výcvik, zkušenosti, nemoci
Navzdory své bojové minulosti je staford oddaný společník k rodině s dětmi. Americký stafordšírský teriér je učenlivý, ale vyžaduje zkušenějšího chovatele, který má pro jeho nároky dostatek pochopení a času.
Australský ovčák – povaha, péče, výcvik, zkušenosti, nemoci
Australský ovčák je považován za univerzálního psa. Je inteligentní a učenlivý a trénink mu dokáže jet velmi rychle.
Babesióza u psů – příznaky, inkubační doba a léčba. Je možný přenos na člověka?
Jaké má babesióza příznaky? Jaká je účinná léčba babesiózy u psů? Existuje očkování proti tomuto onemocnění?
Belgický ovčák – povaha, péče, výcvik, zkušenosti, nemoci
Belgický ovčák patří k velmi učenlivým plemenům. Pozor však na jeho dominantnost a tvrdohlavost. Vyznačuje se vysokou mírou energičnosti a potřebuje vydatné množství pohybu.
Bernský salašnický pes – povaha, péče, výcvik, zkušenosti, nemoci
Miluje svobodu a pohyb, avšak nerad tráví čas o samotě. Bernský salašnický pes má přátelskou a veselou povahu, je vhodnou volbou do rodiny s dětmi.
Border kolie – povaha, péče, výcvik, zkušenosti, nemoci
Border kolie se vyznačuje vysokou inteligencí a schopností rychle se učit novým věcem. Má velmi aktivní povahu a je to časově náročné plemeno.
Cane Corso – povaha, péče, výcvik, zkušenosti, nemoci
Inteligentní, rozvážný a sebevědomý Cane Corso má silný ochranářský instinkt, takže práce strážce či záchranáře je pro něj stvořena. Plemeno vyžaduje pozornost, dostatek pohybu, ale také laskavý přístup.
Canicross – běh se psem na postroji. Trénink a potřebná výbava pro psa
Jak se psem začít běhat a jaký přístup k tréninku psa zvolit? Jakou výbavu pro psa potřebuji a čeho se vyvarovat? Na všechno vám v našem článku odpovíme.
Dobrman – povaha, péče, výcvik, zkušenosti, nemoci
Přestože se o dobrmanovi mluví jako o agresivním hlídacím psovi, faktem je, že je to inteligentní, chápavý a empatický pes. Potřebuje dostatek pohybu a také aktivit, které zaměstnávají jeho hlavu.
Dysplazie kyčle u psa – léčba, příznaky a prevence. Pomůže operace kyčle nebo léky na bolest?
Dysplazie kyčle je dědičným degenerativním onemocněním, které primárně postihuje psy středně velkých, velkých a obřích plemen.
Těhotenství psa den po dni – jak se projevuje březost feny (příznaky), trvání
Vývoj plodů v děloze má zásadní dopad na vývoj a růst mláďat po porodu a zároveň na celý jejich život. Na co si dávat pozor a jak vaši fenu správně krmit?
Irský setr – povaha, péče, výcvik, zkušenosti, nemoci
Navzdory svému loveckému účelu irský setr zaujme svou elegancí. Noblesa je umocněna krásnou, lesklou a středně dlouhou srstí.
Jack Russell teriér – povaha, péče, výcvik, zkušenosti, nemoci
Energický a aktivní pes, který potřebuje pána, který mu bude stíhat a nabídne mu dostatek pohybových aktivit. Jack Russell je inteligentní a zároveň tvrdohlavý pes, který se učí povelům rychle.
Jak naučit psa aportovat
Naučit psa aport podle příručky není jednoduchou záležitostí. Není aport jako aport. My pro vás máme několik tipů, jak psa naučit aportovat.
Jak naučit psa chodit u nohy
Není nic příjemného, pokud se váš čtyřnohý miláček tahá na všechny strany, určuje tempo chůze a chce pokaždé objevovat a všechno čichat. Chození u nohy má několik praktických důvodů.
Jak naučit psa na vodítko?
Naučit psa chodit na vodítku vyžaduje trpělivost a také správnou tréninkovou metodu. Variant tréninku je více a pokud už s nějakou tréninkovou metodou začnete, dodržujte ji a vsaďte na pravidelnost.
Jak naučit psa vykonávat potřebu venku – naučte psa čůrat venku
Už od štěněčího věku je třeba psa učit správným hygienickým návykům a disciplíně. Jak naučit psa vykonávať potřebu venku? Jak naučit psa čůrat a kakat venku?
Jak naučit psa, aby neutíkal
Proč pes utíká z domu, může mít několik příčin. Rovněž existuje více způsobů, jak naučit psa, aby neutíkal z domu nebo se nesnažil přeskakovat plot. Co dělat, aby pes neutíkal?
Jak odnaučit psa hrabat
Hrabání je pro psa velmi přirozené. Pro některá plemena více, pro jiná méně. Vyhrabaná díra uprostřed květinového záhonu však určitě není dobrou zprávou. Jak odnaučit psa hrabat na zahradě?
Jak odnaučit psa skákat na lidi, jiné psy či postel?
Skákání psa na majitele, cizí lidi, návštěvy, na dveře či na postel nejsou u čtyřnohého kamaráda žádoucím chováním. Jak odnaučit psa skákat na lidi či dveře?
Jak odnaučit psa štěkat
Co proti štěkání psa dělat? Nejlepší možností je začít se psem pracovat již ve štěněčím věku. Pokud nežádoucí štěkot u dospělého psa přetrvává nebo se najednou objeví, důležité je identifikovat příčinu.
Jak odnaučit psa tahat na vodítku?
To, že bude pes kráčet vedle vás nebo jen mírně před vámi lze dosáhnout výcvikem. Jak odnaučit psa tahat na vodítku? Proč psi na vodítku táhnou?
Jezevčík – povaha, péče, výcvik, zkušenosti, nemoci
Bystrý, inteligentní, aktivní a občas tvrdohlavý. Přestože je jezevčík poměrně nezávislý, vyžaduje čas ve společnosti, proto je vhodný pro aktivní lidi, kteří s ním budou trávit dostatek času.
Jaká jména pro psy a jaká pro fenky. Nejkrásnější jsou netradiční a originální
Kromě široké nabídky jmen je i několik zásad, které by při výběru měly zůstat dodrženy. Skvělou pomůckou může být například psí kalendář či inspirace v podobě netradičních jmen pro psy.
Kastrování psa a feny. Kdy kastrovat a kolik stojí kastrace u veterináře?
Jaké výhody nebo rizika s sebou kastrování přináší? Jak se chová pes po kastraci? Jak dlouho se pes po kastraci zotavuje, jaká jsou rizika takového zákroku a mnoho jiného se dozvíte v článku.
Labrador – povaha, péče, výcvik, zkušenosti, nemoci
Labradora charakterizuje přátelská povaha a vysoká inteligence, což z něj činí skvělého společníka do rodiny. Majitele při tréninku potěší ochotou a velmi dobrou schopností učit se.
Nachlazení u psa – příznaky a léčba: časté močení, kýchání, teplota, sopel
Může se pes nachladit? Můžete se od něj nakazit? Vše, co potřebujete vědět o nachlazení u psa, se dozvíte v článku.
Nelínající plemena psů – psi s vlasy vhodní i pro alergiky
Nelínající plemena psů, která neztrácejí srst, mohou mnohým alergikům výrazně usnadnit vzájemné soužití. Jaký je to pes s vlasy? Která plemena psů jsou opravdu nelínající?
Německá doga – povaha, péče, výcvik, zkušenosti, nemoci
Německé dogy mají v sobě svou loveckou minulost hluboce zakořeněnou, ale dnes jsou to primárně laskaví společníci. Jsou klidné a rozvážné. Velmi dobře reagují také na výcvik.
Německý ovčák – povaha, péče, výcvik, zkušenosti, nemoci
Původem ovčácký pes vyniká svojí učenlivostí. Vděčí za to i své poslušnosti a empatii vůči pánovi, což ho předurčuje být také skvělým rodinným psem.
Očkování psa proti vzteklině a klíšťatům. Jak často očkovat, první očkování štěňátka a očkovací plán
Očkování psů je jeden z nejefektivnějších způsobů prevence před různými virovými a infekčními onemocněními. Které povinné očkování psů je třeba absolvovat? Jak často psa očkovat?
Odčervování psa proti parazitům. Tablety na odčervení, průběh a správné dávkování
Odčervení psa je prevencí nákazy parazity. Jedná se o jeden z důležitých kroků, kterým lze předejít tomu, aby vaše zvíře napadly tasemnice, hlístice, škrkavky či měchovce.
Pankreatitida u psa – příznaky, léčba a diagnostika. Zabírá na zánět slinivky břišní dieta?
Pokud je řeč o pankreatitidě, jde vlastně o zánětlivé onemocnění slinivky břišní v akutní nebo chronické fázi. I na základě toho může být průběh pankreatitidy u psa odlišný.
Parvoviróza – parvovirus u psa: inkubační doba, příznaky, následky, přenos na člověka. Jak dlouho trvá léčba?
Parvoviróza, psí parvovirus nebo hovorově parvo patří k nejzávažnějším infekčním chorobám psů. V našem článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět o prevenci, diagnostice a léčbě této nemoci.
Americký pitbulteriér – povaha, péče, výcvik, zkušenosti, nemoci
Americký pitbulteriér je společenské a přátelské plemeno psa, které je vhodné do rodiny s dětmi. Je ideální pro aktivního majitele, který již má zkušenosti s výchovou a výcvikem psa.
Nejlepší psi do bytu. Pes k dětem, co neštěká a nelíná
Život v bytě má své nesporné výhody, ale také má určitá omezení. Chov psa je jedním z nich, ale neznamená to, že váš čtyřnohý společník nebude v bytě šťastný.
Pomeranian – povaha, péče, výcvik, zkušenosti, nemoci
Vzezřením rozkošné plyšové hračky se daří pomeranianovi maskovat svou energickou povahu plnou elánu. Jedná se o známého extroverta, který má rád společnost blízkých lidí.
Příznaky umírání psa. Jak se chová a jak dlouho umírá
Přestože je odchod pejska těžký, měl by být důstojný, bezbolestný a klidný. Víte, jaké jsou příznaky, když pes umírá?
Průjem u psa. Zabírá dieta a černé živočišné uhlí pro psy
Příčiny vzniku průjmu mohou být méně i více závažné. Průjem u psa je nejčastěji důsledkem toho, že jeho metabolismus, resp. trávicí systém nepracuje správně.
Blechy u psa a příznaky. Co zabírá na psí blechy a jak se jich zbavit?
Blecha znepříjemňuje psovi život svěděním a štípáním, což má za následek častější škrábání či kousání srsti. Jak zjistíte, že má pes blechy a jak se zbavit blech u psa co nejefektivněji?
Psí léta na lidské. Věk psa ukáže tabulka. Podívej, kolik se dožívá
Chcete vědět, kolik se dožívá pes v průměru? Jak se počítají psí roky nebo jak zjistit věk psa? Čtěte dál a vše důležité se dozvíte.
Psincový kašel u psa. Příznaky, léčba a prevence
Psincový kašel je infekční a vysoce nakažlivé onemocnění postihující dýchací cesty psů. Symptomy a závažnost infekce mohou být u každého psa odlišné.
Psinka: příznaky, projevy, očkování. Je přenosná na člověka?
Psinka je vysoce infekční multisystémové onemocnění s vysokou mírou úmrtnosti. Nejvíce ohrožena jsou štěňátka, ale onemocnění neobchází ani dospělé psy.
Puberta u psa: kdy začíná a jak dlouho trvá? Období vzdoru a dospívání psa
Puberta je velmi důležité období, které slouží ke stanovení hranic mezi vámi a vaším chlupáčem. Pes je stále ve vývoji, tělesném, psychickém i pohlavním, proto je důležité dbát na správnou výživu.
Hárání feny a říje u psa. Kolik trvá první hárání?
Stejně jako v lidském světě i v tom zvířecím mají psí fenky (samice) komplikovanější reprodukční cyklus. Jedná se o zoopsychologické i neuroendokrinní procesy, které mají své zákonitosti.
Šedý zákal u psa – příčiny, příznaky, léčba. Kdy je nutná operace a jaká je cena?
Šedý zákal, neboli katarakta či bělmo, je onemocnění, při kterém dochází k zakalení čočky. To pak způsobuje postupné slepnutí pejska.
Způsoby, jak léčit separační úzkost u psa. Projevy strachu a vystresovaný pes
Projevy separační úzkosti rozhodně nejsou vítány – štěkání psa, zavíjení, kňučení, škrábání na dveře, ničení věcí či dokonce sebepoškozování. Jak léčit separační úzkost u psa?
Shiba Inu – povaha, péče, výcvik, zkušenosti, nemoci
V malém psovi se ukrývá vysoká míra nezávislosti. Jedná se o sebevědomé a inteligentní zvíře, které dává rádo najevo svou dominanci. Shiba je učenlivý, ale tvrdohlavý pes.
Středoasijský pastevecký pes – povaha, péče, výcvik, zkušenosti, nemoci
Samostatné a nezávislé robustní plemeno psa představuje záruku bezpečí a oddanosti. Trénink poslušnosti je pro jeho chov nezbytností a včasná socializace je klíčová.
Jak vypadá svrab u psa? Příznaky, infekčnost, přenos na člověka a účinný lék na svrab
Máte pocit, že váš pes se škrábe častěji než obvykle? Může se jednat o prašinu, což je lidové označení pro známé infekční onemocnění svrab. Jaké jsou jeho příznaky?
Teplota u psa: jaká je normální teplota, příznaky, teplota po operaci, očkování, před porodem?
Jaká je normální teplota u psa, kolik je již zvýšená teplota, kdy byste měli běžet na veterinu a co podchlazení? Na všechny otázky týkající se zvýšené i snížené teploty u psů vám odpovíme.
Třes u psa: proč se pes třese, jak zabránit třesu u psa
Třes u psa je poměrně běžný jev. Může signalizovat nevinnou nervozitu, ale také vážnější stavy. Proto je velmi důležité, abyste se zdravotní stav vašeho mazlíčka naučili pozorovat komplexně.
Výmarský ohař – povaha, péče, výcvik, zkušenosti, nemoci
Výmarský ohař je všestranný, talentovaný, přátelský a velmi vnímavý pes. Na majitele je velmi fixován a nerad tráví čas o samotě. Dožaduje se hodně pohybu.
Vzteklina u psa – příznaky, projevy a léčba. Funguje povinné očkování proti vzteklině?
Vzteklina u psa může mít různé příznaky podle typu onemocnění a fáze, ve které se aktuálně nachází. Co je vzteklina za onemocnění? Jak se přenáší vzteklina?
Zánět zevního ucha u psa: příznaky, léčba
V našem článku se podíváme na příčiny, příznaky, diagnostiku a léčbu zánětu zevního zvukovodu u psa, se kterým se v praxi setkáváme nejčastěji.
Zlatý retrívr – povaha, péče, výcvik, zkušenosti, nemoci
Retrívr patří k velmi inteligentním plemenům, které je svou úslužností, věrností a empatií vždy ochotno vyhovět majiteli a pomoci mu.
Pes zvrací žluč, bílou pěnu nebo krev. Jak mu pomoci a zvracení zastavit?
Průjmy a zvracení u psů patří k příznakům mnoha závažných až život ohrožujících onemocnění. Zároveň se může jednat o nevinnou nevolnost či důsledek konzumace nevhodného jídla.