Průjem u psa. Zabírá dieta a černé živočišné uhlí pro psy
Dříve či později se s tímto problémem setká téměř každý pejskař. Příčiny vzniku průjmu mohou být méně i více závažné. Průjem u psa je nejčastěji důsledkem toho, že jeho metabolismus, resp. trávicí systém nepracuje správně. Pro pejsky tento stav není příjemný a pokud průjem přetrvává, je třeba pejskovi pomoci. Jak zastavit průjem u psa? Proč má pes průjem? Může být průjem u psa důkazem přítomnosti parazitů? Co dát psovi na trávení? Vše důležité se dočtete v následujících řádcích.
Průjem u psa stejně jako o lidi není přirozenou formou vyprazdňování. Typ takové stolice a její zápach jsou jasným důkazem toho, že trávicí trakt pejska má s něčím problém. Paradoxně, jsou majitelé psů, kteří tento problém podceňují nebo jej dokonce ignorují a psa dokonce kárají. Stejně jako průjem může vyžadovat akutní řešení, může jít i o jednoduchý problém se zažíváním, který lze vyřešit obyčejnou dietou. Potřebné je však sledovat doprovodné příznaky, aby bylo možné identifikovat, což je důvodem vzniku průjmu a zda se jedná o vážný stav.
Průjem u psa a její příznaky
Tento stav může být u psa vyvolán různými procesy. V zásadě jde vždy o problém s trávicím traktem (pomalé nebo rychlé trávení), který je zapříčiněn dietní chybou, infekcí či konkrétním typem onemocnění. Pokud se u zdravého psa objeví symptomy průjmu, nemusí to okamžitě znamenat nic vážného. Rychlý nástup a průjmy trvající několik hodin nejsou obvykle tím důvodem, proč navštívit veterináře a panikařit. Jako majitel byste však měli vypozorovat, co průjem způsobilo. Pejsek vám sám totiž důvod neřekne, ale neznamená to, že domácí léčba nemůže zabrat a problém odezní. Standardní průjem po dietní chybě by neměl trvat déle než 3 až 5 dní.
Co patří mezi hlavní symptomy – příznaky průjmu? Typický je řídký či vodnatý průjem u psa, vyšší frekvence vyprazdňování a neschopnost vyprazdňování ovládat, nižší chuť k jídlu (nechutenství u psa) nebo kručení v žaludku. Doprovodnými znaky může být i malátnost nebo zvracení (ne intenzivní). Suchý čenich je zase jasným znakem zvýšené tělesné teploty, která se může objevit z důvodu infekce v organismu. V závislosti na tom, co průjem způsobilo, se mohou příznaky případ od případu lišit či kombinovat.
Příčiny vzniku průjmu u psa
Nejnáročnější a stresující pro majitele pejska může být zjišťování toho, co u psa průjem způsobuje. Je pravda, že průjem má velmi mnoho příčin. Také hraje roli věk pejska, zdravotní stav či dokonce druh plemene. Jsou určitá plemena, která jsou například na typ stravy a změny druhu krmiva mnohem citlivější než jiná a již drobnější změna v jejich stravovacích návycích způsobí problémy při trávení. Některé případy vyžadují vyhledat veterinární pomoc, v jiných zase stačí věnovat pejskovi zvýšenou pozornost a nasadit efektivní režim, kterým se postaráte o nápravu. Co jsou tedy nejčastější příčiny vzniku průjmu u psů?
Nevhodné potraviny či změna krmiva
Jedním ze zcela nejčastějších důvodů psího průjmu je, že u pejska došlo k dietní chybě. Důsledkem toho jsou tzv. dietetické průjmy. Majitelé pejskovi často dopřejí i běžnou lidskou stravu, ale je třeba dbát na to, jaké potraviny psovi dáváte a také to, v jakém množství. V domnění, že psovi plátek šunky, sýra, kousek opečeného (kořeněného) masa či nějaká sladkost neuškodí, se děje právě opak. Zvlášť, pokud na takovou stravu není zvíře naučeno. Totéž platí také v případě, pokud psa krmíte vařeným masem či vnitřnostmi. Dbejte na přiměřené množství krmiva. Také za žádnou cenu vašemu pejskovi nedávejte potraviny po datu spotřeby. Pes není odpadkový koš.
Průjem může způsobit i změna psího krmiva nebo také psí pamlsky. Změna krmiva znamená, že žaludek bude potravu zpracovávat trochu jinak. U psů s citlivějším žaludkem se klidně může dostavit častější stolice až průjem. Vhodné je při přechodu na jiné krmivo přimíchávat nové granule do původního krmiva, aby si pes na chuť a pach nových granulí zvykl. Co se týče sušeného masa a psích pamlsků, stále jde jen o doplněk stravy a psa není třeba těmito doplňky překrmovat.
Tasemnice, škrkavky nebo giardie u psa
Jedním slovem vnitřní parazity. Podle veterinářů bývá další nejčastější příčinou vzniku průjmu u psa přítomnost parazitů v trávicím traktu (infekční – virové průjmy). V tomto případě mohou mít průjem či zvracení chronický charakter ve smyslu, že se průjmy v určitých intervalech vracejí pravidelně. Nákaza takovými druhy parazitů je u psů velmi jednoduchá. Nejlepší prevencí je pravidelné odčervování psa. Ideální je dokonce přípravky na odčervování střídat, aby si parazité na stejný odčervovací přípravek nevytvořili toleranci.
Mezi nejčastěji se vyskytující parazity, které způsobují problémy s trávením, patří tasemnice, škrkavky, měchovci nebo giardie. Taková infekce giardií u psa může být nebezpečná hlavně u štěňátek (do 5.–6. měsíce), která mají slabý imunitní systém a stejně tak u starších psů. Giardii u psa je třeba přeléčit medikamenty. Typický je pro ni vodnatý průjem se silným zápachem a se zeleným nádechem nebo dokonce se stopami krve. V případě podezření na parazity je vhodné podrobit stolici diagnostice u veterináře, aby bylo zřejmé, jaký parazit průjem způsobuje a nasadit cílenou léčbu.
Alergie u psa na potraviny
Potravinová alergie u psa je stále běžnější záležitostí. Tak jako u lidí, jedná se o intoleranci konkrétních surovin či látek, které mají za následek průjmové stavy. Trávicí systém daného jedince nedokáže danou potravinu efektivně zpracovat. Intoleranci není třeba podceňovat, protože z dlouhodobého hlediska mohou průjmy způsobovat oslabování imunity, což je startovací čára pro vznik dalších chronických onemocnění. Psi jsou nejčastěji alergické na mléčnou bílkovinu, ryby, kuřecí protein (kuřecí kosti), sóju nebo vlákninu z obilovin (chléb, pečivo).
Bakteriální infekce a nemoci
Virózy a bakteriální infekce mohou mít na svědomí řídkou stolici u psa s příměsí hlenu. Na základě druhu infekce může mít průjem u psa různé podoby. Odlišná může být konzistence výkalů, zápach i barva. Dnes je populární psy očkovat proti mnoha civilizačním, u psů se vyskytujících, onemocněním.
Velmi častou bakteriální infekcí je salmonela, ale i jiné bakterie jako Campylobacter či Klebsiella. Taková příležitostná virová onemocnění zpravidla ustupují po 2–3 dnech diety nebo nasazení léčby. Pokud se tak neděje, návštěva veterináře je nezbytná k nasazení účinné léčby a aplikaci probiotik pro úpravu žaludeční mikroflóry. Klidně se může jednat o závažnější onemocnění či napadení parazity. Průjmy u psa se vyskytují i v případě nemocí spojených se zánětem tenkého – tlustého střeva, chorobami ledvin a nadledvinek, jater nebo pro rakovinu vnitřních orgánů.
Onemocnění, projevující se například řídkým až krvavým průjmem a zvracením u psa, je anafylaktický šok. Anafylaxe je u některých plemen frekventovanější než u jiných. Jedná se o reakci na štípnutí hmyzem, očkování, alergii určité potraviny nebo šok na základě stresového podnětu, při kterém dochází ke kolapsu. Průjem způsobuje i Addisonova nemoc, která postihuje právě nadledvinky. Potřebné je pozorovat doprovodné příznaky i chování psa, aby bylo možné co nejlépe diagnostikovat příčinu průjmu.
Akutní otrava
Nutné je okamžitě navštívit veterináře. Průjem, který obsahuje krev nebo jde vysloveně o krvavý průjem u psa, je příznakem akutní otravy. Rovněž pokud je pozorovatelná černá stolice u psa, může jít o vnitřní krvácení. Při otravě se objevují i doprovodné symptomy, výtok z nosní sliznice, slintání, apatičnost, dýchání či teplota (suchý čenich). Jedinou záchranou je návštěva veterináře, jinak hrozí uhynutí. První pomocí je vyvolat u pejska zvracení za pomoci konzumace vody se solí (solný roztok nebo peroxid vodíku). Nejčastějším zdrojem otravy jsou jedovaté rostliny nebo chemické látky.
Průjem po odčervení psa
Vedlejším příznakem po odčervení může být právě průjem, resp. řídká stolice u psa. Průjem u psa po odčervení není žádným pravidlem, ale u některých pejsků se může dostavit a nejde o nic závažného. Obvykle průjmy trvají 1 až 3 dny. Dieta je nejlepším řešením. Také v případě, že odčervovací přípravek změníte za jiný. Průjem u štěňat po odčervení je velmi pravděpodobný. Intenzivnější vyprazdňování u psa může být přítomno i po podání antibiotik, probiotik nebo u jiných léčiv.
Stres
Pejsci dokáží prožívat životní situace velmi emocionálně. Strach, nervozita a stres jsou pro ně přirozené. Průjem u psa ze stresu? Ano, cestování, návštěva veterináře, změna prostředí, výstavy, stres z množství lidí či cizích psů. I takové podněty dokáží být spouštěčem průjmu u pejska. Takový průjem u štěňat po odstavení od matky a příchodu do nové domácnosti je běžný a není třeba se proto obávat. Pejska je třeba této stresové situace zbavit.
Jak zastavit průjem u psa nebo štěňátka
Většina průjmů u domácích mazlíčků nevyžaduje návštěvu veterináře. Na druhé straně je třeba myslet na to, že podrážděný žaludek ani u člověka není nic příjemného a pro řešení je nutno dodržovat určitá pravidla. Existují určité zásady, postupy, ale i domácí recepty, které mohou pomoci pejskovi se z průjmu vystrábit.
Dieta je základ úspěchu
Průjem u psa způsobený nevhodnou potravinou či konzumací zkaženého jídla (dietetický průjem) vyžaduje aplikovat u psa dietu. V případě dospělého psa začíná 24hodinovou hladovkou a zvýšením příjmu vody. U štěňátka by hladovka neměla přesáhnout 12 hodin. Dietu je vhodné nasadit ve většině případů, kdy pes průjmuje. Pokud se zdá pejsek slabý nebo apatický a malátný, je lepší navštívit veterináře nebo ho minimálně kontaktovat a poradit se o dalších krocích. Podání infuze u veterináře dokáže pejskovi někdy výrazně prospět.
Po hladovce je důležitý opatrný nástup při krmení a pejska můžete trochu hýčkat. Ideální je uvařené kuřecí či krůtí maso s nízkým obsahem tuku. K tomu rozvařená rýže i s vodou, ve které se vařila, rozvařené brambory (bez slupky) nebo mrkev. Pokud pejsek nemá příliš zájem o jídlo, vhodný je například jen čistý rýžový odvar, tedy právě voda z rýže, ve které se vařila.
Živočišné uhlí pro psa pomůže
Jako první pomoc při léčbě průjmu lze použít také živočišné uhlí. Avšak pouze v případě, pokud v průjmu nepozorujete přítomnost parazitů nebo krev. Dávkování je třeba přizpůsobit hmotnosti daného jedince (zhruba 1–2 tablety na 5 kg). Hlavní nevýhodou využití živočišného uhlí je zabarvení stolice, což může případně znemožnit následné vyšetření stolice. Proto živočišné uhlí psovi podávejte jen tehdy, pokud máte jistotu, že se v průjmové stolici nenacházejí stopy krve ani parazity. Dostupné je také speciální živočišné uhlí pro psy Humino-Vet iDG nebo Humican.
Účinné pilulky na průjem pro psa a probiotika
Existují účinné medikamenty pro psy, které jsou při akutním průjmu velmi dobrým řešením. K zastavení průjmu poslouží například Aptus Attapectin, jehož účinek si majitelé psů velmi pochvalují. Pozitivní hodnocení má také Entero Zoo, což je detoxikační gel vhodný při otravě jídlem nebo alergii. Používání léků pro lidi se obecně nedoporučuje, ale lze použít léky na průjem, které jsou obecně odzkoušené v praxi i na zvířatech a majitelé hlásí pozitivní účinky. Používány jsou například Hylak kapky pro psa, Smecta, Endiex nebo Enditril. Poradit se dříve s veterinářem je však určitě nejlepší.
Vsadit byste měli také na účinná probiotika pro psy. Ty jsou pro nastavení správné mikroflóry nejlepším možným řešením. Například probiotika pro psy Probican pasta, Canvit Probio, Dolfos Dolvit Probiotic, Protextin Professional, cdVet – Aktivní střevo a jiné. Probiotika obsahují také některá specializovaná krmiva pro psy.
Někteří majitelé psů ve fórech a diskusích vsadili na domácí recepty. Žaludeční kulturu lze upravit také potravinami, které máte doma. Pozor je však třeba dávat na případnou intoleranci. Na úpravu trávení u svých psích mazlíčků použili například kefír, rohlík s mlékem nebo přírodní jogurt (Activia, Probio...). Mléčné výrobky totiž obsahují živé bakterie, které prospívají žaludeční mikroflóře lidí i zvířat. Pozor, mléčné výrobky lze u zvířete do stravy nasadit až poté, co skončí průjem a stolice bude opět pevná. Jinak pejskovi můžete velmi uškodit.
Kdy je správně kontaktovat veterináře?
Kromě výše uvedených symptomů, které jsou pro průjem u psa typické a vyskytují se často hlavně v kombinaci, mohou být přítomny i následující příznaky. Níže uvedené symptomy u psa však mohou předznamenávat vážnější zdravotní problém a je lepší, pokud kontaktujete veterináře nebo se rozhodnete jej rovnou navštívit.
- Kromě intenzivní stolice (více než 6krát do dne) se objeví i intenzivní zvracení u psa.
- Frekventované slinění.
- Výtok z nosní sliznice.
- Pes odmítá příjem tekutin, je malátný, apatický a nereaguje na jinak impulzivní podněty.
- Přetrvávající nechutenství.
- Neobvyklá barva průjmu (zelená, žlutá, černá, červená) nebo výrazně hlenovitá stolice u psa (příznak infekčního průjmu).
- Stolice či zvratky obsahují krev.
- Zvýšená teplota.
- Křeče v žaludku a bolestivé projevy.
- Problémy s močením.
- Po nasazení diety se stav pejska nezlepšuje (po 2-3 dnech) a projevují se stejné symptomy.
Navštívit veterináře byste měli okamžitě i v případě, že máte podezření, že pes mohl zkonzumovat toxické látky či chemikálie. Je vysoce pravděpodobné, že došlo k akutní otravě. V takovém případě se může objevit kombinace různých příznaků a jde o čas a život pejska. Proto je nutná bezodkladná návštěva veterináře. V případě štěňátek je nutno jednat také okamžitě. Veterinář na základě symptomů, vyšetření stolice, výtěrů z konečníku, sonografie, RTG a aktuálního zdravotního stavu diagnostikuje, což je příčinou průjmu u psa a nasadí vhodnou léčbu.
Černý, zelený, žlutý nebo krvavý průjem u psa
O tom, jaký původ průjem u daného pejska má, může hodně napovědět i barva stolice. Přestože by se mohla zdát taková diagnostika velmi povrchní, pravda je, že barva stolice je do jisté míry obrazem toho, co se v trávicím systému pejska odehrává. Samozřejmě, kategorizace stolice podle barvy není exaktní, ale vychází z praxe. Dále lze analyzovat i konzistenci stolice či její tvar.
- Hnědá stolice – pokud má stolice čokoládově hnědou barvu a má kompaktní tvar, jedná se o normální zdravou stolici. Ve spojení s průjmem jde zpravidla jen o konzumaci nevhodné potraviny.
- Zelená stolice – zelená barva znamená, že pes pro zdravé trávení zkonzumoval více trávy, která způsobila podráždění trávicího traktu. Zelený průjem u psa může být také znakem přítomnosti parazitů nebo konzumace zkažených potravin.
- Šedá stolice – značí problém s trávením, nejčastěji jde o dietní vadu, která způsobila podráždění slinivky břišní.
- Červená stolice – bledě červená barva (krev ve stolici psa) signalizuje, že se může jednat o problém v dolní části trávicího systému (tlusté střevo, konečník).
- Černá stolice – krvavá stolice, resp. krvavý průjem u psa může být způsoben vnitřním krvácením nebo strávenou krví, což značí, že jde o problém v horní části trávicího systému.
- Žlutá stolice – žlutý průjem u psa se objevuje nejčastěji, dojde-li k podráždění žlučníku, slinivky břišní nebo jater. Nejčastěji jde o intoleranci, změnu krmiva nebo dietní chybu.
- Stolice s bílými tečkami – pokud se ve stolici pouhým okem dají pozorovat bílé tečky či vlásečnice, s určitostí jsou v trávicím traktu přítomny vnitřní parazity.
Zdravá stolice psa by měla mít kompaktní charakter. Výkaly by měly mít tvar válečků. Množství a velikost by měly být přímoúměrné množství zkonzumovaného krmiva. Exkrement by neměl být příliš tuhý a suchý, to může naznačovat nedostatečný příjem tekutin a dehydrataci. Průjem pro změnu naznačuje problém v trávicím traktu pejska.
Průjem u psů a nejlepší prevence
To, že se následujících doporučení budete držet, ještě neznamená, že průjem se u vašeho čtyřnohého kamaráda neobjeví. Rozhodně však uděláte dobře, pokud budete psa pravidelně odčervovat. S vysokou pravděpodobností předejdete působení vnitřních parazitů a vzniku bakteriálních – infekčních průjmů.
Rovněž je ideální omezit krmení psa lidskou stravou a zbytky jídla. Příležitostně nemusí psovi nějaká drobnost od stolu uškodit, ale rozhodně ho jí není třeba přikrmovat. Při změně krmiva granule míchejte. Prudké změny mohou trávicí systém nemile zaskočit. Dbejte také na přiměřené množství krmiva. Koneckonců, snažte se, aby pes nekonzumoval cokoliv, co vyčuchá v trávě či listí.
Nejčastější otázky – FAQ
Potřebovali byste další informace týkající se problémů s průjmem u psa? Máte vlastní zkušenosti s průjmem u vašeho čtyřnohého mazlíčka? Budeme rádi, pokud se podělíte o vlastní zkušenosti a názory, kterými můžete výrazně pomoci i ostatním spotřebitelům. Také nás potěší, pokud ostatním čtenářům dáte vlastní rady a doporučení, jak zastavit průjem u psa co nejefektivněji.