Průjem u kočky. Pomáhá černé uhlí i probiotika pro kočky
Průjem je jeden z nejčastějších zdravotních problémů vyskytujících se nejen u lidí, ale také u zvířat. Je to přirozená reakce imunitního systému, avšak ne přirozená forma vyprazdňování. I vašeho domácího mazlíčka často trápí průjmy? Ne vždy řidší stolice znamená vážné zdravotní problémy, ale co když se ve stolici u kočky nachází krev? Příčin vzniku průjmu je několik – viry, parazity, rakovina nebo jen potravinová intolerance. Jak zastavit kočce průjem a jaká léčba se doporučuje? Pomohou na průjem probiotika?
Průjem signalizuje zdravotní potíže. Je to obranný mechanismus organismu – tělo se snaží zbavit toxických nebo i nadbytečných látek. Při průjmu je nesmírně důležité sledovat barvu, tvar i konzistenci stolice. Je třeba sledovat stav vašeho domácího mazlíčka a zároveň i všechny doprovodné příznaky. Průjem trvající více než tři dny nepodceňujte a raději vyhledejte pomoc veterináře. Tak jak to může být jen klasický průjem spojený se zažívacími problémy kvůli potravě, může jít io průjem život ohrožující. Co způsobuje průjem u koček a jak si s ním poradit?
Příznaky průjmu u koček
Rozlišujeme dva typy průjmů – akutní a chronický. Akutní průjem může potrápit vašeho domácího mazlíčka v případě požití nevhodného krmiva, zkažené stravy nebo při otravě. Akutní průjem se může objevit také při potravinové intoleranci. S pomocí léků a diety obvykle do pár dní akutní průjem zmizí. Dlouhodobý, tedy chronický průjem představuje závažnější problém. A pokud se chronický průjem správně neléčí, pro zvíře může mít smrtelné následky.
Symptomy řídké stolice u koček:
- konzistence stolice je řídká až vodnatá,
- bolest břicha,
- horečky,
- nechutenství,
- únava a slabost,
- bolesti při vyprazdňování,
- dehydratace,
- nevolnost,
- zvracení,
- přítomnost krve nebo hlenu ve výkalech,
- slabý puls a zrychlený tep.
Co vám napoví barva stolice u kočky?
Sledovat barvu stolice při průjmech je obzvláště důležité. Barva stolice vám napoví, zda máte neprodleně navštívit veterináře nebo problém dokážete zvládnout sami s pomocí dietního režimu a volně prodejných léků na průjem.
- Hnědá stolice – pokud má klasický tvar a konzistenci, předstravuje normální zdravou stolici. Hnědý průjem signalizuje, že kočka zkonzumovala nevhodnou potravu.
- Žlutá stolice – signalizuje problém. Žluté kočičí výkaly mohou souviset s onemocněním jater, otravou zinkem, imunitně zprostředkovanou hemolytickou anémií nebo nadměrným růstem určitých bakteriálních patogenů.
- Zelená stolice – nemusí vždy představovat medicínský problém. Může sloužit jako indikátor potravy vašeho mazlíčka. Někdy se stolice zbarví do zelena i po požití trávy.
- Červená až krvavá stolice – indikuje závažný problém a okamžitě musíte navštívit veterináře. Tmavě červená barva signalizuje krvácení nebo trávení krve v horní části trávicího systému. Jasně červené zbarvení značí problém v dolní části trávicího systému (konečník, tlusté střevo).
Co způsobuje průjem u koček?
Příčin průjmu u vašeho čtyřnohého mazlíčka je několik. Řídká stolice se u kočky zcela běžně vyskytuje i při změně krmiva. Proto je při přechodu ze starého krmiva na nové důležité postupovat pomalu. Dalšími běžnými důvody průjmu u kočky jsou infekční látky, jako viry, parazity nebo bakterie.
Mezi nejčastější příčiny patří:
- viry – nejznámější viry, které způsobují průjem u kočky, jsou kočičí panleukopenie, koronavirus, virus leukémie koček, virus kočičí imunodeficience,
- paraziti jako škrkavky, prvoci, tasemnice, Tritrichomonas foetus,
- bakterie (Salmonela, Campylobacter),
- rakovina,
- otrava,
- přemnožení bakterií v trávicím traktu,
- potravinové alergie,
- zánětlivé onemocnění střev,
- léčiva jako antibiotika,
- toxiny,
- pankreatitida (zánět slinivky břišní),
- onemocnění jater,
- hypertyreóza (onemocnění štítné žlázy).
Nejefektivnější léčba průjmu u kočky
Průjem u kočky v žádném případě nepodceňujte. Návštěva odborníka je v mnoha případech nezbytná. Veterinář vám doporučí, jak zastavit průjem, což pomáhá na průjem a jak jí předcházet. Pro určení správné diagnózy a následně i správné léčby je důležité poskytnout mu všechny potřebné údaje – celkovou anamnézu zvířete (změna krmiva, předchozí průjmy, celkový zdravotní stav kočky, jiné zdravotní potíže, pravděpodobné požití toxických látek...). Klíčovou roli hraje vzorek stolice, který budete muset po dohodě s veterinářem s sebou přinést. Ze stolice dokáže veterinář provést parazitologická, bakteriologická a virologická vyšetření.
Speciální vyšetření, které odhalí příčinu průjmu
Po anamnéze následuje stabilizace krevního oběhu a když je krevní oběh v pořádku, veterinář může začít se speciálním vyšetřením, které mu pomůže odhalit příčinu průjmu a určit tak diagnózu a léčbu. Jednoduchý odběr krve odhalí, proč kočku trápí průjem. Další možností, jak odhalit správnou diagnózu, je rentgen nebo ultrazvuk. Veterinář podle závažnosti zdravotního problému může učinit endoskopii nebo kolonoskopii a zároveň biopsii. Pokud veterinář vyloučí infekční příčiny nebo otravy, lze zvířecímu pacientovi diagnostikovat chronický průjem podmíněný stravou pomocí eliminační diety.
Co pomáhá při léčbě na průjem
Při akutním průjmu nastavte kočce dietu. Lehkou vyváženou stravu. Například dušené kuřecí maso a vařená rýže bez jakýchkoli pochutin jsou typická dietní a lehce stravitelná jídla. Ideální je, pokud kočku krmíte takovým jídlem v průběhu celého dne v malých porcích. Lehce stravitelné krmivo odlehčí trávicí trakt kočky. Samotné léky proti průjmu je nejlepší nejprve odkonzultovat se zvěrolékařem.
Léčba průjmu u kočky se rozděluje na:
- symptomatickou,
- speciální.
Symptomatická léčba zahrnuje:
- terapii infuzemi s přidáním cukru a draslíku,
- léky proti bolesti a proti nevolnosti,
- lehkou stravu nebo zavedení hadičky pro přísun umělé výživy.
Speciální léčba je posuzována v závislosti na příčině průjmu:
- změna polohy střeva vyžaduje chirurgický zákrok,
- např. při otravě potřebné léky vyvolávající zvracení,
- při infekci se doporučují antibiotika nebo tablety na odčervení.
Jak postupovat při průjmu u koťat?
Průjem u koťata, březí kočky, u staré kočky a u kočky s chronickým onemocněním je obzvláště nebezpečný. Organismus těchto koček je velmi zatížen. Nikdy nepodceňujte průjem u koťátka. Řídká stolice způsobuje u koťata mnohem rychlejší dehydrataci než u dospělé kočky. Návštěva veterináře je proto nezbytná. Mějte na paměti, že léky proti průjmu určené lidem nepatří do lékárničky vašeho koťátka.
Příčiny průjmu u koťátka jsou různé. Zdravotní stav způsobuje stres, otrava, intolerance, paraziti, infekce, změna stravy nebo přítomnost cizího tělesa. Pro určení diagnózy a léčby je třeba navštívit veterináře.
Nejčastější otázky – FAQ
Chtěli byste se dozvědět ještě více ohledně problematiky průjmu u koček? Které léky na průjem zabraly u vaší kočky? Vyzkoušeli jste nějaký „babský“ recept? Jaký postup při zastavení průjmu doporučujete? Nebojte se zapojit do diskusi. I přesto, že s průjmem u domácího mazlíčka se s vysokou pravděpodobností setkal každý chovatel, budeme rádi, pokud se s vašimi radami a zkušenostmi, jak postupovat při průjmu u kočky, podělíte.