
Proč se pes třese?
Nejčastější příčinou třesu je chlad, jde o stejnou reakci jako u lidí, svalstvo se zahřívá mimovolným pohybem. Za třesením mohou být i emoce – pozitivní i negativní. Pes se může třást tehdy, když je velmi nadšený a vytěšený, ale i naopak, přežívá-li strach, stres a úzkost. Snažte se pochopit zdroj těchto emocí a odstranit jej nebo eliminovat, aby byl pes schopen se opět uklidnit.
Třes se spojuje i s bolestmi a vyšším věkem, kdy jsou již běžná onemocnění kloubů, které velmi bolí. Totéž platí i pro zranění nebo onemocnění, která psovi způsobují bolest nebo velký diskomfort. Pokud máte podezření, že je za třesem bolest či onemocnění, konzultujte to s veterinářem, aby se psovi včas poskytla léčba.
S třesem psa mohou být spojena některá známá onemocnění. Třes může být projevem infekční psinky, která je vysoce nakažlivá a bez včasné léčby končí smrtí psa. Účinnou pomocí vůči psince je prevence v podobě očkování psa. Naštěstí je její výskyt v našem regionu velmi vzácný, právě díky očkování. Třesením se může také projevovat stav hypoglykémie, kdy je v krvi psa nedostatek cukru. Tento stav může být způsoben i cukrovkou, proto je třeba takové projevy konzultovat s veterinářem. Třes u psa může vyvolat i dietní chyba a žaludeční potíže. V horším případě i otrava jídlem. Rovněž může třes psa způsobovat působení parazitických organismů a červů, addisonova choroba, zánět jater (hepatitida), horečka, nedostatek vápníku v organismu nebo neurologická onemocnění.
Třes, cvakání zubů, slinění nebo dynamický pohyb končetin (křeče) mohou být zapříčiněny epilepsií. Záchvaty lze korigovat nastavením vhodné léčby za pomoci léků.