Pomeranian

Pomeranian – povaha, péče, výcvik, zkušenosti, nemoci

Vzezřením rozkošné plyšové hračky se daří pomeranianovi maskovat svou energickou povahu plnou elánu. Jedná se o známého extroverta, který má rád společnost blízkých lidí. Cizí upozorní štěkotem, který je akusticky velmi výrazný. Řadí se k malým až trpasličím plemenům. Dnes jde primárně o výstavního psa, jehož dominantním vizuálním prvkem je huňatá a nadýchaná srst. Hříva kolem hlavy naznačuje, že „lvího“ sebevědomí má dost. Současně je však pomeranian velmi inteligentní.

Publikované: 27.11.2023
Aktualizované: 27.11.2023
Obsah článku:

Těšit se může z dobrého zdraví a dlouhého věku dožití. Trpasličí špic je vhodný i jako první pes. Vizuální podobnost s německým špicem je velmi nápaditá, ale původ plemen je odlišný.

Vzhled, velikost, srst a druhy

V terminologii pojmů můžete natrefit i na název pomořanský špic (podle provincie Pomořansko v Německu, kde je jeho původ) nebo německý špic trpasličí. Pomeraniana lze klidně řadit k plemenům, která si s jinými tak snadno určitě nespletete. Patří do kategorie malých plemen a lhát může jedině svou huňatou „nafufnanou“ srstí, která vzbuzuje dojem, že je pes větší než ve skutečnosti. Maximální hmotnost dospělého pomeraniana je 1,5 až 3,5 kg. V kohoutku dosahuje výšky v průměru od 15 do 22 cm, vzácně vyroste více.

Přirozeně svůj původ toto plemeno nezapře, protože jen v podstatě jde o vizuální mini verzi německého špice, se kterým mají stejnou druhovou kategorii (špice). Tělo pomeraniana je typické svými krátkými zády. Hlava je zakulacená a na jejím vrchu zpod srsti vyčnívají malé špičaté uši. Husté osrstění kolem hlavy tvoří límec, který vytváří u pomeraniana hustou „lví“ hřívu. Při pohledu na něj si vás získají i mírně vystouplé kulaté oči. Nohy jsou krátké, ale osvalené. Navzdory svým malým rozměrům pomeranian zaujme právě hustým kožichem, který mu může nejedno plemeno závidět. Pro majitele je důležité dbát o zdraví a dobrou kondici srsti.

Nadýchaná srst je na dotek velmi jemná. Díky husté podsadě má kožíšek plyšový vzhled a nejednou pomeranian působí jako malý obláček. Na konci zad dominuje výrazně osrstěný a krátký ocas směřující vzhůru. Jedná se o výstavní plemeno psa (špic pomeranian – kategorie špice). Mezinárodní kynologická federace (FCI) uznává více než 20 barev pomeraniana. Barvy srsti jsou světlá hnědá, hnědá, krémová, kaštanová, bílá, šedá a jiné. Srst může často měnit odstíny. Pod krkem je světlejší, naopak u nohou a na hlavě tmavší. Často může mít německý trpasličí špic i melírovanou srst, která kombinuje bílou a hnědou, bílou a šedou nebo míchá zmíněné odstíny jedné barvy.

Zdraví, nemoci a věk

Pomeranian je zdravé a odolné plemeno, které se dožívá vysokého psího věku. Jsou však onemocnění, která se u těchto mini špiců vyskytují častěji. Budoucí majitel by měl počítat s tím, že stejně jako ostatní trpasličí rasy i pomeranian má vyšší náchylnost k těmto zdravotním komplikacím.

  • Luxace jablíčka – častým problémem, se kterým se majitelé této rasy setkávají, je právě vyskočení jablíčka. Kolenní kloub se u pejska vysune. Způsobuje mu bolest a limituje jeho pohyb. Pomeranian má na tento problém anatomickou predispozici.
  • Alergie – často se jedná o kontaktní alergie na některé látky, materiály nebo pachy. Také o alergii na potraviny.
  • Tracheální kolaps – jde o kolaps průdušnice a u pejska se objeví vážné problémy s dýcháním. Průdušnice je zúžená a pejsek má tak omezený přísun kyslíku do mozku. Součástí kolapsu bývá panický záchvat, při kterém se pes dusí suchým záchvatovým kašlem. Možná je medikamentózní nebo chirurgická léčba.
  • Problémy se zuby – vyšší náchylnost k problémům se zuby a dásněmi. Občas se mohou objevit přetrvávající štěněcí zuby.
  • Epilepsie – u některých pomeranianů se vyskytují častěji epileptické záchvaty. Zpravidla je vhodné nastavit medikamentózní léčbu.

Přestože se zdravotním komplikacím nemusí tato rasa vždy úspěšně vyhnout, to že pomeranian je velmi životaschopné plemeno, které se dožívá úctyhodného věku, je fakt. Průměrný věk se pohybuje kolem 12 až 16 let. Výjimečně se tento příbuzný německého špice může dožít až 18 let.

Pomeranian zdraví

Povaha a chování

Pokud byste mezi psími plemeny hledali extroverta, pomeranian bude jedním z hlavních zástupců. Přestože tyto jedince působí jako přítulní plyšoví medvídci, pravdou je, že svou energičností si budou vyžadovat neustále pozornost a aktivní přístup. Pomeranian je veselý, rád se blázni a zbožňuje dobrodružství. Za vysokou inteligencí se ukrývá i vysoké sebevědomí. Během výchovy ho není třeba hýčkat, jinak se z něj stane arogantní ignorant. Nejeden majitel by si povzdechl, aby byl jeho pomeranian větším ignorantem. Je to strážce, který dokáže štěkat na všechno kolem a věru vydrží velmi dlouho. Temperament se ani u tohoto mini plemene nezapře.

V rámci rodiny potřebují tyto psy brzkou socializaci. V rodině se pomořanský špic bude cítit milován a bude lásku rád opětovat. U dětí však pozor, aby ho nevnímali jako hračku (ačkoli tak působí), nenechá si skákat po hlavě. K cizím lidem je mírně odtažitý a štěkotu se nikdo nevyhne. I zde se ukazuje jeho výrazný hlasový projev. Štěkotem vyjadřuje i žádost o pozornost nebo frustraci, že se mu něco nelíbí. Ideální je pomeraniana naučit na povely, kterými ho dokážete uklidnit – sedni, lehni, místo a jiné. Ostatní psi jsou pro tuto rasu tak trochu konkurencí, proto si k nim obtížněji hledá pomeranian cestu a nejednou mu jeho sebevědomí dovolí „vyskakovat“ si i na větší a silnější psy.

Pomeranian povaha

Výchova, výcvik a péče

S pomeranianem si dokáže poradit i začátečník. Učenlivost je jeho silnou doménou. Vzhledem k tomu, že se odmalička pes výrazně fixuje na majitele, chovatel se správným přístupem si jeho pozornost určitě získá. Z hlediska výchovy a silného pouta, které si pomeranian tvoří, je dobré naučit ho pocitu samoty, aby se zbavil stresu. Jinak svou úzkost z osamocení bude dávat najevo štěkáním. Tomu se sousedství rozhodně nepotěší, protože tento mini špic dokáže štěkat i celé hodiny.

Trénink pomeraniana není vůbec náročný. Pokud je jako motivace použita správná a chutná odměna, pes velmi rychle pochopí, co od něj majitel chce. Základní povely, disciplína a návyky jsou u tohoto plemene velkou výhodou, zvláště pokud s ním chodíte do společnosti. Celkově má tato rasa motivaci učit se novým věcem a zkoumat. Klidně si s vámi užije i delší výlety. Do výcviku můžete zahrnout různé pohybové aktivity, jako agility, překážkový běh, skákání přes překážky a určitě dá svou inteligenci najevo i u hlavolamů pro psy. Někteří chovatelé dokáží z tohoto špice vycvičit skvělého terapeutického psa. Přestože jde o aktivní plemeno, rádo bude dělat společnost také starším lidem.

Přestože je považováno za nenáročné plemeno, pro spokojený život potřebuje dostatek pohybu. Jeho srst je krásná, ale vyžaduje péči. Pravidelné česání, kartáčování a koupání (není nutné, pokud se pejsek příliš nešpiní). Častým problémům s chrupem lze předejít tím, že pejskovi budete zuby mýt . Pozor na přílišné překrmování. Pro malé psy je obezita výraznou zdravotní komplikací. Dopřejte mu kvalitní granule pro malé psy a kroťte se s pamlsky. Hlavně u starších jedinců. Chladné počasí pomeranianovi nevadí, pokud má k dispozici teplý pelíšek se zastřešením. V horkém počasí potřebuje stín a odpočinek. Případně mu na léto kožíšek přistřihněte.

Pomeranian výcvik

Pomeranian do bytu či do domu? Pro koho je toto plemeno vhodné?

Aktivní pes má své potřeby, ale to neznamená, že jej nelze chovat v bytě. Pomeranian je vhodný jako bytový pes a zároveň i jako pes do domu se zahradou. V obou případech je klíčový dostatek pohybu. V bytě se bude pes dožadovat častějších procházek. Venku odolá nízkým teplotám díky srsti. Pomeranian je hravý a živelný a ačkoli svým vzhledem připomíná malého líného medvídka, je to živel, který dokáže neúnavně aportovat, skákat, běhat a ješit se. Vhodné jsou pro něj různorodé pohybové aktivity.

S dětmi si rozumí skvěle (včasná socializace), cizí lidé jsou v jeho očích vetřelci a štěkot je nemine, ale pokud ucítí, že si majitel s návštěvou rozumí, utiší se a uklidní. Ostatní psi dokáže někdy více, jindy méně tolerovat. Často však působí v konkurenci jako zuřivé klubíčko, které si troufne i na větší. Je velmi inteligentní a učenlivý. Proto využijte jeho potenciál a naučte ho potřebné povely. Pozor na rozmazlování a ústupky, jeho sebevědomí je větší než samotný pes, proto jej nenechte přerůst v aroganci.

Plemeno je vhodné nejen do rodiny, ale i k osamělým lidem, seniorům nebo pro chovatele-začátečníky. Možné je z něj vychovat úslužného terapeutického psa. Od štěňátka si snadno osvojí návyky a vytvoří silnou vazbu na majitele. Čas nerad tráví o samotě, což dá najevo štěkotem, kterého někdy může být víc než byste si vy a sousedé přáli. Nevyhnete se precizní péči o srst, zvláště pokud se venku častěji zašpiní. Pomeranian není žádný velký jedlík. Vhodné je dávat mu krmivo pro malé psy.

Pomeranian do bytu

Nejčastější otázky – FAQ

Zajímají vás konkrétní otázky o plemeni pomeranian? Chtěli byste vědět, kolik se dožívá let nebo jakou má tento pes povahu? Možná právě mezi následujícími odpověďmi najdete odpovědi na vaše otázky. Pokud byste chtěli vědět něco víc, neváhejte nás informovat. Rádi vám odpovíme. Pokud jste majitelem tohoto plemene, budeme rádi, pokud se zapojíte do diskuse a přispějete svými zkušenostmi a názory.

Toto psí plemeno se považuje za velmi životaschopné a v průměru se pomeranian dožívá 12 až 16 let. Výjimečně i více.

Kromě odlišného zbarvení neexistuje žádné druhové dělení této rasy. Často se uvádí, že jde o německého špice trpasličího. Důvodem je, že jde vizuálně o jakousi variantu německého špice, od které se však odlišuje anatomii těla, původem a dalšími vlastnostmi. Původně má toto plemeno kořeny v Pomořansku u vlkošedého pasteveckého psa. Proto můžete narazit na různá pojmenování tohoto plemene, jako trpasličí německý špic nebo pomořanský špic. Často se objevuje také pojmenování „pomeranian boo“. Nejde však o název plemene. Jde o slavného pomořanského špice jménem Boo, který měl populární stránku na sociální síti Facebook.

Hravý, živý, sebevědomý charakter pomeraniana je doprovázen vysokou dávkou inteligence. Pomeranian se rád učí novým věcem a je velmi dobře ovladatelný. S dobrou motivací se učí povely velmi rychle a ví, co majitel požaduje. Má rád společnost lidí, které zná. Rodina s dětmi je pro něj vynikajícím společenstvím. S cizími psy vychází hůře, proto je důležitá jeho raná socializace. Svou extrovertní povahu a strážní instinkt dávají najevo hlasitým a vytrvalým štěkáním.

S tímto vzrůstem je pomeranian skvělou volbou pro chov v bytě. Jak už to bývá, dostatek pohybu je i pro něj klíčovým. Pomeraniani jsou hraví a vytrvalí psi, kteří se dožadují pozornosti. Nezapomínejte tedy na procházky, klidně i více kratších do dne. Pro někoho může být překážkou srst, které při línání může být všude požehnaně. V domě se zahradou se toto plemeno cítí také velmi dobře. Ideálně, pokud má přístup do interiéru domu, ale nepřekáží mu ani chladnější počasí díky husté srsti. Pokud má teplý pelíšek s přístřeškem, venku to zvládne bez problémů.

Cena za štěně pomeraniana s průkazem se může vzhledem k původu, rodokmenu a regionu, ze kterého pochází, výrazně lišit. Často jde o výsostně výstavní psy, což cenu výrazněji navyšuje. Cenové rozpětí se u tuzemských chovatelů pohybuje v rozmezí od 12 000 do 40 000 Kč. V zahraničí se cena pokoje vyšplhá i nad 50 000 Kč.


Ďalšie články z kategórie Psí plemena

Vaše hodnocení:
(90.6%)