Odčervení kočky – Tablety proti parazitům, pasta i přírodní antiparazitika
Odčervování koček není vůbec příjemné téma, ale každý majitel se jí musí čas od času zabývat. Červi a další střevní paraziti mohou koťatům i dospělým kočkám způsobovat řadu zdravotních problémů, a proto odčervování nelze zanedbávat. V tomto článku se dozvíte, kdy a jak často kočku odčervovat, jaké jsou možnosti a jak poznat, že je odčervování zapotřebí.
Odčervování je proces, při kterém se kočka zbaví střevních parazitů – červů. Nacházejí se ve střevním traktu a někdy je lze nalézt i ve výkalech. Nejčastěji jde o škrkavky a tasemnice. Škrkavky se mohou dostat do těla, např. požíráním hlodavců, které mají v těle parazity z vajíček nacházejících se na obilí. Tasemnice se mohou dostat do těla požíráním blech a mohou být i viditelné v zadní oblasti – mají tvar maličkých bílých zrníček rýže.
Zpočátku si přítomnost parazitů nemusíte vůbec všimnout, ale pokud se neléčí, mohou způsobovat různé zažívací problémy, podráždění trávicího traktu, záněty žaludku a střev. Ve vzácných případech se mohou dostat i do krve a způsobovat vážné problémy až smrt. V případě koťat dochází při neléčení k zástavě růstu a vývoje, imunitní systém nebude zvládat s parazity bojovat, kotě se oslabí a dojde až k smrti.
Dalším důvodem, proč s parazity bojovat, je ochrana vlastního zdraví, protože se mohou přenést i na člověka, příp. jiná domácí zvířata. Při běžné hygieně a důkladném mytí rukou by k nákaze nemělo dojít, ale zpozornět by měly rodiny s malými dětmi, u kterých může být hygiena snížena a je vyšší pravděpodobnost nákazy.
Jak znát, že má kočka červi
Ne každá nakažená kočka má viditelné příznaky, alespoň ne zpočátku. Červi jako malá zrnka rýže bílé barvy nebo vajíčka lze zpozorovat ve výkalech nebo zvratcích, i když v takových případech jsou již většinou pořádně přemnožené. Objevit se mohou i následující symptomy:
Jednoznačnou odpověď vám však poskytne jen laboratorní rozbor z výkalů, které přinesete k veterináři. Jedná se o nejúčinnější a nejspolehlivější metodu zjišťování, zda má vaše kočky červy. Zároveň výsledek testů ukáže, jestli vaše kočka netrpí i jinými parazity, takže takový rozbor se minimálně jednou za čas vyplatí nechat si provést.
Kdy začít s odčervováním koťat
Odčervovat je třeba už malá koťata a to i taková, která venku nikdy nebyla a teoreticky nepřišla do styku s hlodavci či nakaženými zvířaty. Tyto parazity se totiž do těla koťátka dokáží dostat prostřednictvím mateřského mléka, takže jsou přece vystaveny nebezpečí. S odčervováním začíná v rozmezí 2. až 4. týdne. První odčervovací přípravky by měl podat veterinář, proto je nejlepší nechat rozhodnutí o zahájení léčby na něm. Po podání první dávky léčiva se odčervuje opakovaně každé 2 týdny do dosažení 3 měsíců. Od 3. měsíce se odčervuje už jen jednou do měsíce. Toto dávkování platí do dosažení 6 měsíců. Potom se pokračuje tak, jako při odčervování dospělých koček.
Jak často odčervovat kočku
Dospělé kočky jsou červy němé ohrožovány, resp. jejich symptomy nemusí být až tak vážné, avšak i přesto je zapotřebí pravidelné odčervování. Obecně se doporučuje kočku dát odčervit každé 3 měsíce, ale nemusí to vždy platit. Pokud máte kočku chovanou jen v interiéru a venku se vůbec nepohybuje, může vám veterinář doporučit odčervování 2x do roka. Pokud se však vaše kočka pohybuje i venku nebo dochází ke kontaktu se zvířetem, které se pohybuje venku (např. pes), dodržujte doporučené odčervování ve 3měsíčních intervalech.
Pasty, spot-on nebo tablety na odčervení kočky
V rámci odčervování kočky není třeba spoléhat na nějaké přírodní způsoby odčervení a už vůbec ne na to, že to nějak přejde a kočka se červů zbaví sama. Nejúčinnějším způsobem léčby je použití léků na odčervení, které lze dostat ve více formách – od klasických tablet přes pasty a tekuté suspenze až po spot-on přípravky.
- Tablety na odčervení koček: Tablety jsou klasickou volbou. Používají se spíše pro dospělé kočky, které už tabletu zvládnou spolknout. Mnozí majitelé mají obavy, že kočka tabletu vyplivuje, ale existují různé triky na to, jak ji úspěšně podat. Nejčastěji se balí do něčeho chutného, například do šunky nebo paštiky. Další možností je tabletu podrtit a přimíchat do tekutého jídla z konzervy. Pozor, ne všechny tablety se mohou drtit – pozorně si přečtěte příbalový leták. Pak jsou zde i ochucené tablety , které může kočka zkonzumovat jen tak, nebo se také ukryjí v potravě, kde jí už chuť tablety nebude překážet. Pokud si s podáním tablety nevíte rady, požádejte o pomoc veterináře, který umí tabletu podat, nebo použijte jinou formu přípravku.
- Pasta na odčervení koček: Pasty a tekuté suspenze se používají hlavně v případě koťat, ale zvolit si je můžete i tehdy, pokud jste s tabletou neměli úspěch. Pasta nebo suspenze se podává ve stříkačce nebo pipetě přímo do úst kočky, nejlépe ke kořeni jazyka, aby celý obsah kočka spolkla. Pasty bývají ochucené a s podáváním nezvykne být problém.
- Spot-on přípravky: Spot-on představuje druh přípravků, které se aplikují přímo na kůži kočky. Jsou určeny těm kočkám, které velmi bojují s tabletami a je obtížné je odčervit. Aplikují se tak, že prsty odkryjete chlupy, aby se odhalila kůže kočky, na kterou nanesete přípravek. Podává se na kůži na krku, protože na tomto místě si kočka přípravek neslíže. I když se spot-on přípravky podávají zvenčí, účinně bojují s vnitřními parazity a často mají i účinek proti blechám a klíšťatům.
Mezi často používané odčervovací přípravky patří Caniverm, Fypryst, Drontal a Dronspot či Milbemax. Cena přípravků na odčervení se pohybuje od 120 do 500 Kč za tablety a pasty, ale spot-on přípravky bývají i dražší. Ať už si zvolíte kterýkoli druh odčervovacího přípravku, vždy si pečlivě přečtěte příbalový leták. Dozvíte se v něm informace o dávkování, protože množství přípravku se odvíjí od hmotnosti vaší kočky, např. 1 tableta na 4 kg. Dále si přečtěte informace o nežádoucích účincích, které se také mohou vyskytnout např. ve formě zvracení. Při výběru přípravku se neváhejte poradit s veterinářem nebo lékárníkem.
Dá se nakažení červy předcházet?
Špatnou zprávou je, že červi jsou velmi běžně se vyskytující paraziti a je obtížné předejít kontaktu kočky s nimi. Nejúčinnější prevencí je proto pravidelné odčervování, které organismus kočky nezatěžuje, ale zbavuje ji parazitů. K prevenci lze počítat i limitování kontaktu s potenciální nákazou. Kočky chované jen v interiéru mají mnohem menší pravděpodobnost nákazy, jelikož venku neloví hlodavci a ptáčky, nedochází ke styku s jinými zvířaty, která mohou být nakažena, ani s jejich výkaly.
Pokud máte doma další, nakažené zvíře, je třeba ho od kočky izolovat, to znamená vlastní misky na jídlo a vodu, vlastní záchod a pod. Pokud si nejste jisti, zda mohlo dojít k nákaze, je třeba kočku také přeléčit. Nezapomínejte na dodržování hygieny a pravidelné čištění kočičího záchodu, ve kterém se mohou nacházet různé zárodky a vajíčka. Ty se pak na tlapkách, která si kočka oblíže, dostanou zpět do trávicího traktu. Proto je zapotřebí každodenní čištění záchodu.
Nejznámější otázky – FAQ
Pravidelné odčervování kočky je důležité nejen pro zdraví vašeho čtyřnohého miláčka, ale také pro to vaše. Pokud vás ještě něco ohledně odčervování koček zajímá, zapojte se do diskuse. Budeme rádi, pokud se podělíte i o své zkušenosti s jednotlivými přípravky a pomůžete tak ostatním při hledání toho nejvhodnějšího produktu.