Očkování kočky

Očkování koček proti vzteklině, chřipce i leukémii. Jaký je vakcinační plán, které očkování je povinné?

Očkování je jednoduchým, ale velmi účinným nástrojem ochrany před mnoha onemocněními. Vakcinované kočky mají mnohem nižší pravděpodobnost nakažení se danými chorobami a i v případě výskytu onemocnění je jeho průběh jednodušší a zotavování se kratší. Vakcinace může mít výrazný vliv na délku života a zdraví vaší kočky, proto ji není třeba podceňovat. V tomto článku se dozvíte, v jakém věku je třeba s očkováním začít, proti jakým onemocněním koček se očkuje i to, co je třeba dodržovat před a po očkování.

Publikované: 14.11.2023
Aktualizované: 14.11.2023
Obsah článku:

Povinné očkování kočky se týká jen vztekliny, proti ostatním chorobám je vakcinace dobrovolná. Nad očkováním je třeba přemýšlet nejen v případě koťat, ale i dospělých koček. Jak přesně postupovat?

Proti čemu se očkují kočky

Vakcinace hraje klíčovou roli při ochraně kočky před závažnými až smrtelnými onemocněními. A i když v České republice je povinným očkováním v případě čtyřnohých mazlíčků pouze očkování proti vzteklině u psů, kočky se očkují taky, a i proti dalším často se vyskytujícím onemocněním, která mohou mít fatální následky.

Vzteklina (R)

Vzteklina je závažné infekční onemocnění postihující mozek a nervovou soustavu. Přenáší se kousnutím nakaženým zvířetem a projevuje se agresivním chováním, poruchami vědomí, slintáním a záchvaty. Toto onemocnění nelze léčit a končí vždy smrtí. Je přenosné nejen mezi zvířaty, ale může se přenést i na člověka. V případě koček není očkování proti vzteklině povinné, avšak očkováním nechráníte jen svou kočku, ale také sebe a zdraví své rodiny.

Kočičí panleukopenie (FPLV)

Toto onemocnění se zvykne označovat také jako kočičí mor, což je poměrně příznačné, protože je vysoce nakažlivé a končí smrtí. Přenáší se výtokem z nosu, močí, stolicí a virus v prostředí zůstává i 1–2 dny. Onemocnění má rychlý průběh a mezi první příznaky patří ztráta chuti k jídlu, letargie, zvracení, průjem a dehydratace. Kočky se často jeví jako při otravě nebo nakažení salmonelou. Virus napadá buňky, lymfatické uzliny a kostní dřeň, dochází k nedostatku bílých krvinek a k anémii. Panleukopenie může postihnout kočky v každém věku, ale mezi rizikové skupiny patří koťata, nemocné a neočkované kočky. U koťat je riziko smrti téměř jisté, u dospělých jedinců je důležitá včasná léčba, která je jen symptomatická.

Kočičí panleukopenie – očkování

Kočičí chřipka (kaliciviróza + herpesviróza)

Kočičí chřipku způsobují především 2 viry – kočičí kalicivirus (FCV) a kočičí herpesový virus (FHV). Toto onemocnění má v mnohém podobné příznaky jako chřipka u lidí. Kočky pociťují horečku, apatii, teče jim z nosu, nechutná jim jíst, kýchají, jsou letargické. Na rozdíl od lidské chřipky však toto onemocnění může trvat déle a být závažnější. Jedinci se slabší obranyschopností a koťata mohou mít těžký průběh se zápalem plic, který může skončit fatálně. Kočkám se vytvářejí vředy v ústech a na očích a i po vyzdravení se toto onemocnění může vracet, jelikož kočka zůstává přenašečem do konce života. Onemocnění se tak může kdykoli spustit znovu při oslabené imunitě, zvýšené námaze či stresu.

Kočičí leukémie (FeLV)

Jedná se o infekční virové onemocnění, které napadá buňky a krvetvorné tkáně, což může vést k leukémii, vzniku lymfomů, jiným druhům rakoviny, mutacím genetického kódu a dalším závažným důsledkům. Onemocnění se přenáší při kontaktu s infikovaným zvířetem prostřednictvím krve, slin a jiných tělesných tekutin. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že jej nelze snadno a rychle rozpoznat. Prvotní příznaky mohou vypadat jako hubnutí, zvracení a zažívací potíže. Většinou se odhalí až v závažnějším stadiu a končí smrtí. K onemocnění zatím neexistuje léčba a po diagnostikování se léčí pouze symptomy.

Kromě již zmíněných onemocnění je možné nechat kočku očkovat i proti dalším onemocněním, mezi něž patří hlavně koronavirová onemocnění, chlamydióza, plísňová onemocnění či jiná bakteriální a virová onemocnění. Očkování proti nim nepatří k základním očkováním, ale může být prospěšné, pokud jej zvěrolékař doporučuje.

Kdy očkovat kotě poprvé

Každý majitel chce svému koťátku poskytnout ty nejlepší podmínky pro začátek života, aby mělo zdravý růst a vývoj. Právě vakcinace je toho důležitou součástí, protože koťátku poskytne základní imunizaci k prevenci nemocí. Určitou část protilátek získávají koťata z mateřského mléka, která jim v prvních týdnech poskytne tu nejlepší ochranu. Ta se časem snižuje, koťata postupně přecházejí na tuhou potravu a je třeba je očkovat proti nejčastějším onemocněním.

Očkování koťat probíhá v rozmezí 8.–12. týdne, přičemž může být posunuto i na později (max. do 16. týdne), pokud je riziko nákazy malé, nebo i dříve (od 6. týdne), v případě koťat odchovaných na umělém mléku. Očkování sestává ze 2 kol vakcinací; první probíhá v 8.–9. týdnu a revakcinace ve 12. týdnu, resp. o 3–4 týdny po prvním kole. Koťata se očkují především proti panleukopenii (FPLV), kočičí chřipce (FHV a FCV) a vzteklině, ale můžete požádat i o očkování proti kočičí leukémii a chlamydióze.

Kdy očkovat kotě

Jak často se očkuje kočka

Po úvodních vakcinacích se očkuje opět až po roce, většinou v rozmezí mezi prvním rokem kočky a prvním rokem od podání první vakcinace. V dospělosti je třeba kočku pravidelně přeočkovávat na základě doporučení veterináře. Obvykle se očkuje každých 12 měsíců, ale je třeba konzultovat s veterinářem, v jakých intervalech byste měli kočku přinést na revakcinaci a dohodnout se tak na individuálním vakcinačním plánu.

Jak připravit kočku před vakcinací

Vakcinace nevyžaduje žádnou speciální přípravu. Připravte si potřebné dokumenty, jako vakcinační průkaz nebo pas. Kočce dopřejte dostatek času před samotnou návštěvou veterináře. Její přepravku vystelte malou dekou nebo ručníkem a vložte do ní kočičí hračku a pár pamlsků. Počkejte, až do přepravky kočka sama vejde, příp. ji dovnitř vložte velmi jemně a opatrně.

Kočku zbytečně nestresujte, i vy byste měli vyprávět klidným hlasem a neplašit se, aby si kočka návštěvu veterináře nespojovala s negativním zážitkem. Po cestě se jí můžete promlouvat a sem tam nabídnout pamlsek, aby zůstal klidný. Pokud řídíte, je dobré s sebou někoho vzít, kdo se postará o její pohodlí a klidnou přepravu.

Co lze očekávat po očkování

Vakcinace stimuluje imunitní systém kočky, a proto je naprosto normální, že se během následujících 24–48 hodin může cítit unaveně. Po vakcinaci potřebuje kočka klid a odpočinek, proto ji nechte odpočinout si a zajistěte, aby neměla kolem sebe hluk a spěch. Dopřejte jí misku s čerstvou vodou a krmivo jako obvykle, i když je pravděpodobné, že bude mít menší chuť k jídlu. Nemějte obavy, pokud po očkování kočka není tak hravá a aktivní jako obvykle. Pokud máte doma i jiné kočky nebo psi, ujistěte se, že ji nevyrušují a nestresují a v případě potřeby jí umožněte přístup do pokoje, kde bude sama. Nezapomeňte ji jednou za čas zkontrolovat, abyste se ujistili, že je v pořádku a že se neobjevily žádné vážnější nežádoucí účinky.

Reakce po očkování

Má očkování koček nežádoucí účinky?

Kočičí vakcíny se používají již dlouhá léta a jsou považovány za mimořádně bezpečné. Nežádoucí účinky se objevují jen zřídka, většinou mají snadný průběh a odezní rychle. Proto se vyplatí vyměnit chvilkové nepohodlí spojené s vakcinací za imunitu a ochranu zdraví vašeho domácího mazlíčka. Typickými nežádoucími účinky vakcín jsou:

  • únava,
  • zvýšená potřeba spánku,
  • snížená chuť k jídlu,
  • otok v místě vpichu,
  • zvýšená teplota,
  • kýchání a příznaky podobné rýmě.

Pouze v extrémně ojedinělých případech se mohou objevit i závažné příznaky, mezi něž patří letargie, průjem, zvracení, potíže s dýcháním a anafylaktický šok. V takovém případě jde o alergickou reakci na některou z látek vakcíny a objeví-li se dušnost a anafylaktický šok, je třeba okamžitě vyhledat pomoc veterináře. O výskytu vážnějších příznaků je vždy třeba informovat veterináře, i v případě, že odezní samy, protože tak bude lépe umět nastavit očkovací plán, příp. zvolit jiný typ vakcíny a kočku po očkování pozorovat. Ostatní příznaky je třeba pouze sledovat, ale do 2 dnů by měly zcela odeznít.

Nejčastější otázky – FAQ

V této sekci se podíváme na nejčastěji kladené otázky ohledně očkování. Pokud máte další otázky, které zůstaly nezodpovězeny, nebo byste se rádi podělili o své zkušenosti s očkováním kočky, budeme rádi, zapojíte-li se do diskuse pod článkem.

Kočky žijící výhradně v interiéru přicházejí méně do kontaktu s jinými zvířaty a tím i nemocemi, díky čemuž jsou lépe chráněny. Neznamená to však, že je vhodné vakcinaci úplně vynechat. Veterináři doporučují očkovat i bytové kočky, protože některá onemocnění jsou přenosná bez přímého kontaktu s jiným zvířetem. Navíc se může stát, že vám kočka uprchne nebo se nakazí při návštěvě veterináře, zvířecího hotelu nebo kosmetického salonu.

Pokup jste nestihli dát přeočkovat kotě, poraďte se se svým veterinářem. Pokud jste to nestihli do 6. týdne od první dávky vakcín, veterinář vám pravděpodobně navrhne zopakovat celé očkování znovu, protože imunitní systém již nebude aktivní. U dospělých koček byste měli očkování stihnout do 15 měsíců. V opačném případě je také třeba začít očkování znovu, tedy po prvním kole opět přeočkovat po 3–4 týdnech a následně už jako obvykle – za rok.

Jde o velmi individuální situaci. Většina léků nečiní při vakcinaci žádný problém a nepředstavuje překážku. Některé léky (jako steroidy) mohou mít vliv na účinek vakcíny. Proto užívá-li vaše kočka léky na předpis, poraďte se se svým veterinářem, který vás však v případě kontraindikace určitě informuje a termín očkování upraví.

Očkovat by se měly dávat vždy jen zdravé kočky. Pokud má tedy nějaké příznaky onemocnění, pár dní počkejte nebo se poraďte s veterinářem nejprve o léčbě a následně o očkování.

Při cestě do zahraničí si očkování včas naplánujte. Mnohé země totiž požadují několikatýdenní lhůtu mezi očkováním a vstupem do země (zpravidla 3–4 týdny). Kočka by měla mít základní očkování proti panleukopenii (FPLV) a kočičí chřipce (FHV a FCV). Při cestování v rámci EU musí mít také očkování proti vzteklině a standardní certifikát zdraví, který vám vydá veterinář. Pokud cestujete do zemí mimo EU, musíte si ověřit individuální požadavky země, protože některé mohou vyžadovat různé testy, ochranu proti parazitům či jiné požadavky. Nezapomeňte ani na to, že na vycestování do zahraničí musí mít kočka platný pas a být začipována.


Ďalšie články z kategórie Kočky

Vaše hodnocení:
(89.6%)