Nemocná kočka – příznaky

Nemocná kočka – příznaky: Hnisavé oči, chrapot, kočka kýchá, slintá nebo ji napíná

Kočky mohou trpět mnoha onemocněními, méně vážnými i smrtelnými. Tento živočišný druh je speciální ve více směrech. Jedním z nich je rychlost, jakou dokáže i nevinná nemoc přerůst do život ohrožujícího stavu již během pár hodin. U koček byste proto příznaky nemoci neměli podceňovat.

Publikované: 29.11.2023
Aktualizované: 29.11.2023
Obsah článku:

V našem článku se podíváme na příznaky častých zdravotních problémů a chorob koček a také na ty méně časté, ale velmi závažné a neopomeneme ani smrtelná onemocnění. Hned v úvodu vás musíme upozornit, že mnohé příznaky mohou signalizovat řadu nemocí, léčba proto nejednou bude vyžadovat podrobnější diagnostiku u veterinárního lékaře.

Příznaky u nemocné kočky nepodceňujte

Kočky mají v porovnání s jinými zvířaty, například psy, mnohem rychlejší metabolismus. V praxi to znamená, že se velmi rychle zotaví a dostanou z toho nejhoršího, což ovšem platí i naopak. Jakákoli nemoc u nich postupuje velmi rychle. Proto není nic neobvyklého, pokud ještě večer zdravá kočka, ráno jen apaticky leží, odmítá potravu a je na pokraji života a smrti.

U koček je nebezpečné i samotné nepřijímání potravy. Již po pár dnech dochází k poškození orgánů, zejména jater a ledvin. Nemocná kočka má jen málokdy apetit, proto je důležité, abyste veterinárního lékaře navštívili včas. I nevinná nákaza škrkavkami, pokud kočka přestane jíst, může mít velmi rychlý spád. Totéž platí o zvracení a průjmu. Kočičí organismus se dehydruje již během pár hodin. Při silné dehydrataci dochází k selhávání orgánů, narušuje se krvetvorba a přestává fungovat termoregulace.

Nemocná kočka

Méně závažné choroby koček a jejich příznaky

K nejčastějším a zároveň méně závažným chorobám koček patří tzv. kočičí chřipka, různé nákazy vnějšími a vnitřními parazity a celá řada trávicích onemocnění. Někdy není jednoduché rozlišit jejich příznaky, protože se na sebe podobají nebo jsou naprosto totožné. Naše rada proto zní, abyste nepodceňovali ani na oko nevinné soplení či průjem. Při jakékoli nemoci je na místě co nejdříve navštívit veterináře, onemocnění řádně diagnostikovat a nasadit správnou léčbu.

Kočičí chřipka

Kočičí chřipka je poněkud nešťastné pojmenování jakéhokoli onemocnění horních (někdy i dolních) dýchacích cest u kočky. Jedná se o kombinaci virů a bakterií, nejčastěji o kočičí herpes a Calicivirus, bakterii Chlamydophila felis (chlamydióza), případně bakterii Bordetella bronchiseptica.

Kočičí chřipka je nebezpečná zejména pro koťata, jedince s oslabenou imunitou (např. FIV nebo FeLV pozitivní kočky) a starší zvířata. U koťat může způsobit vážné a doživotní následky včetně úplného oslepnutí. Proto nepodceňujte její příznaky, ke kterým patří:

  • Zanícené/zarudlé oči, výtok z očíhnisavé oči u kočky mají zpravidla původ ve virové nebo bakteriální infekci. Jedná se o jeden z hlavních příznaků kočičí chřipky, ale také několika jiných onemocnění.
  • Kýchání, kašlání, chrapot – Všechna onemocnění horních cest dýchacích se u koček projevují podobně jako u lidí. Kýchající kočka a zvíře trpící chrapotem je jasný znak, že její organismus bojuje s bakteriální nebo virovou infekcí. Dalším možným důvodem je cizí předmět v nose, případně deformace nosní dutiny nebo polypy/nádory.
  • Slintání a zánět dásní – Když kočka slintá, nejčastěji jde o projev zánětu dásní nebo vředů na dásních. Tyto problémy způsobuje kočičí chřipka, konkrétně kočičí calicivirus, ale také jiná onemocnění, jako je selhávání ledvin či kardiovaskulární problémy.

POZOR: Za příznaky kočičí chřipky mohou stát i plicní červi, u kterých je třeba použít speciální antiparazitické přípravky, ne „obyčejné“ odčervovadlo.

Kočičí chřipka

Střevní paraziti – škrkavky a tasemnice u kočky

Střevní paraziti u koček způsobují velké problémy. Nejnebezpečnější jsou pro koťata, imunitně slabé jedince a kočky s jinými zdravotními problémy. Nejčastějšími střevními parazity u koček jsou různé druhy škrkavek a tasemnic. K hlavním příznakům, že zvíře trpí parazitárním onemocněním, patří:

  • nafouklé břicho,
  • plynatost,
  • průjem,
  • zvracení,
  • nechutenství,
  • hubnutí,
  • apatie.

Při silné parazitární nákaze může kočka trpět zvýšenou nebo sníženou teplotou a neurologickými problémy. Ty se mohou objevit i při nesprávném odčervení. Paraziti při úhynu produkují toxiny, které jsou potenciálně smrtelně nebezpečné (hlavně u koťat). V některých případech střevní paraziti napadají plíce a další orgány. Parazitární onemocnění lze proto jednoduše zaměnit s kočičí chřipkou, onemocněním srdce nebo jater.

Pozor, známí jsou také plicní a srdeční červi. Pokud se u vaší kočky objeví příznaky jako hnisavé oči, kašlání, chrapot, kašel či kýchání, které neustupují ani po nasazení léčby, je na místě zrealizovat koprologické vyšetření trusu.

Jak u kočky rozlišit nákazu škrkavkami a tasemnicemi

  • Škrkavky u kočky: Pokud jste si všimli, že kočku napíná při jídle (ještě předtím než něco snědla), pravděpodobně jde právě o nákazu škrkavkami. Při silném zaparazitování mohou škrkavky samovolně vylézat z řitního otvoru, určitě je najdete ve výkalech a je zcela běžné, že je kočka vyvrací.
  • Tasemnice u kočky: Příznaky tasemnice u kočky jsou podobné, v tomto případě však můžete v prostoru, kde se váš miláček pohybuje, najít články parazita. Jedná se o malé bílé kousky, které jsou schopny pohybu. Nejednou je najdete i přímo u análního otvoru kočky.

POZOR: Příznaky, jako je průjem, zvracení, hubnutí či nechutenství mohou způsobit i střevní bakterie. Pokud nezabralo klasické odčervení, poraďte se s veterinářem. Bakteriální infekci je nutno léčit vhodnými antibiotiky.

Škrkavky u kočky

Venkovní paraziti, plísně a kočičí akné

Z vnějších parazitů kočky nejčastěji trápí blechy, klíšťata a ušní roztoči (svrab). O něco méně jsou to kožní roztoči a vši. Častou je také nákaza plísněmi. K příznakům všech kožních onemocnění patří:

  • svědění,
  • zarudnutí kůže,
  • místa bez srsti (v horších případech může kočce srst vypadat na velkých plochách – hlavně u plísní, případně při alergické reakci na bleší kousnutí),
  • strupy a jiné rány na kůži,
  • bleší výtrusy – jde o malé černé „tečky“ v srsti a na kůži kočky. Najdete je na celém těle, nejčastěji však na spodní části brady, kde se kočka nedokáže dostatečně olizovat.

Příznaky ušního svrabu jsou téměř nepřehlédnutelné. V uších kočky můžete pozorovat mastné usazeniny černé barvy, které připomínají mletou zrnkovou kávu. Svrab způsobuje nesnesitelné svědění, kočky si proto uši nejednou rozškrábou do krve. K parazitům se téměř vždy přidá sekundární bakteriální a kvasinková infekce, která zhoršuje průběh onemocnění.

Kočičí akné se projevuje nečistotami v okolí tlamy, zpravidla na její spodní části. Nečistoty, malé černé „tečky“, které připomínají výtrusy od blech, se zpočátku nacházejí jen v těsné blízkosti tlamy (lemují ji), kde jsou, doslova, „zažrané“ do kůže. Pokud se problém neřeší, akné se může rozšířit na větší plochu na obličeji/hlavě, výjimečně i na jiné části těla. Důvodem vzniku tohoto onemocnění je nedostatečná hygiena (např. špinavé misky na jídlo), špatný psychický stav nebo jiná nemoc, v důsledku čehož kočka zanedbává čištění srsti.

Kočičí akné

Smrtelné choroby koček

I na oko nevinná nákaza tasemnicí, chřipka či bolest břicha u kočky mohou v některých případech představovat smrtelné riziko. Proto je důležité nepodceňovat příznaky a co nejdříve vyhledat odbornou pomoc. Kočky mohou zároveň trpět celou řadou smrtelných chorob. Některé z nich lze léčit nebo kompenzovat vhodnými medikamenty a léčbou. Jiné jsou neléčitelné, při správné podpůrné terapii s nimi však zvíře dokáže žít několik let.

Panleukopenie (kočičí mor)

Panleukopenie (FPV) nebo hovorově kočičí mor patří k nejvážnějším a silně virulentním kočičím chorobám. Jedná se o virus, který ohrožuje zejména neočkovaná koťata nebo koťata bez protilátek získaných od matky během nitroděložního vývoje. U nich je smrtelné ve více než 90 % případů, a to i při včasném nasazení léčby.

Ohroženy jsou i dospělé kočky, u kterých však infekce většinou probíhá bezpříznakově. K jasným příznakům panleukopenie patří silný průjem a zvracení. Ve stolici lze pozorovat krev (ne vždy). Příznačná je i silná dehydratace a pokles tělesné teploty.

Vzteklina u kočky

Vzteklina patří k závažným smrtelným zoonózám, což znamená, že je přenosná na člověka. Onemocnění se u koček projevuje výraznými neurologickými příznaky (nekoordinovaná chůze, třes, záchvaty atd.), slabostíparalýzou končetin, hypersalivací (nadměrné slinění), kterou způsobuje ztížené polykání slin a strachem z vody (v důsledku čehož dochází k silné dehydrataci ).

Besná kočka se může projevovat agresivně, ale stejně tak může být nadměrně kontaktní, depresivní či apatická. V některých případech může nakažený jedinec upadnout do kómatu. Příznaky vztekliny se mohou projevit již po 10 dnech od kousnutí nakaženým zvířetem, v některých případech však až po více než roce. Rozhodující je místo kousnutí – čím je blíže mozku, tím rychlejší je průběh onemocnění. Zároveň se předpokládá, že příznaky vztekliny u kočky se projevují dříve než u psů. Zpravidla jde o 3 až 8 týdnů.

Besná kočka

Otrávená kočka

To, že byla kočka otrávená, signalizuje několik symptomů. K těm hlavním patří zvracení. Ve zvratcích se může nacházet krev nebo bílá pěna. Ta se zvykne objevit i v okolí tlamy . Výjimečné nejsou ani neurologické příznaky, krvácení, nechutenství, průjem, třes a deprese. Upozorňujeme, že základem léčby, resp. záchrany, otrávené kočky je co nejrychlejší zásah veterináře. Pokud si tedy všimnete napínání, zvracení, třesu či bolest břicha u kočky, nečekejte ani minutu. Lékař se může pokusit vyvolat zvracení, často je však nutný výplach žaludku. Důležité je podávání medikamentů ke srážení krve a intenzivní infuzní terapie.

Onemocnění orgánů

Nejvíce ohroženými u koček jsou ledviny, slinivka a játra. Velmi časté jsou také onemocnění žaludku a střev. Nemoci srdce se u tohoto živočišného druhu vyskytují méně často, nejsou však vyloučeny. V následujících řádcích se podíváme na příznaky častějších závažných a potenciálně smrtelných chorob u koček. Ve skutečnosti jich existují desítky až stovky.

1. Onemocnění ledvin

Rozeznáváme akutní a chronické selhávání ledvin, projevy obou onemocnění jsou však totožné. K jejich hlavním příznakům patří nadměrný příjem vody, časté močení, nechutenství, zánět dásní a problémy se zuby. V některých případech můžete pozorovat krev v moči.

Při biochemickém a hematologickém vyšetření krve se zaměřte na hodnoty kreatininu, močoviny, fosforu a draslíku. Pokud jsou tyto parametry zvýšeny, jedná se o jasný příznak selhávání ledvin. Důležitým ukazatelem je také poměr BUN/CREA, tedy poměr dusíku a močoviny v krevním séru. O stavu ledvin vaší kočky vám hodně napoví vyšetření SDMA (marker včasné detekce chronického onemocnění ledvin).

Onemocnění ledvin u kočky

2. Onemocnění trávicí soustavy

Nemoci koček, které mají souvislost s játry, žaludkem, střevy nebo slinivkou břišní, si na základě příznaků zaměníte velmi jednoduše. Všechny tyto orgány se podílejí na trávení potravy (trávicí soustava), k jejich projevům tedy patří průjem, zvracení a s tím spojené nechutenství, hubnutí či apatie.

Neobvyklá není ani zvýšená teplota, ve vážných stavech naopak snížena, krev ve stolici a/nebo moči a neurologické příznaky. V následujících řádcích uvádíme několik specifických symptomů pro některá onemocnění jmenovaných orgánů.

  • Játra – Žloutenka (icterus), žluté mohou být sliznice, kůže nebo oční bílky. Stolice (resp. průjem) zvykne mít světle žlutou nebo oranžovou barvu.
  • Slinivka břišní – Příznaky se liší v závislosti na konkrétním onemocnění. Kočka může trpět silnými bolestmi (akutní pankreatitida), nadměrnou chutí k jídlu (exokrinní pankreatická insuficience) nebo naopak nechutenstvím. Příznačné pro onemocnění slinivky břišní je výrazné hubnutí a nafouklé břicho. Zpravidla je přítomen průjem nebo zvracení.
  • Žaludek – Zvracení (průjem se může objevit, není to však nevyhnutelné).
  • Střeva – Průjem, někdy v kombinaci se zvracením.

3. Onemocnění srdce

K hlavním příznakům onemocnění srdce patří kašel, dušnost (v klidu, ale častěji po pohybové aktivitě) a neprokrvené, tedy bílé sliznice (např. dásně). Při onemocnění srdce může kočka trpět zánětem dásní a problémy se zuby. Při srdečním selhání se objevuje tekutina na plicích, v hrudníku a břiše.

Neurologické choroby koček

Neurologické choroby koček jsou samostatnou kategorií. Mohou a stejně tak nemusí být smrtelné. Některé z nich lze léčit, jiné postupují a jsou neléčitelné. Rozhodujícím faktorem je jejich příčina. Mezi vyvolávající faktory neurologických chorob koček patří toxiny, léky, úrazy, nevhodné antiparazitické přípravky či některá infekční onemocnění (např. panleukopenie). Příčina neurologických problémů se nachází v mozku, u zvířete se proto mohou objevit jakékoli příznaky od nechutenství přes kolísání glykémie až po náhlé zastavení dýchání. K těm nejčastějším lze zařadit:

  • nekoordinovaná chůze,
  • záchvaty,
  • záškuby ve svalech,
  • třes,
  • zvětšené nebo zúžené zornice,
  • zornice nereagující na podněty (světlo/tma),
  • zornice odlišné velikosti na obou očích,
  • snížená teplota.

Třes u kočky

Infekční peritonitida koček (FIP), Virová imunodeficience koček (FIV), Virus kočičí leukémie (FeLV)

Na závěr se podíváme na příznaky 3 potenciálně smrtelných chorob koček. Paradoxně, často tato onemocnění nedokážou rozlišit ani samotní veterináři. Proto je dobré, budete-li jejich příznaky znát vy.

Infekční peritonitida koček (FIP) má několik forem, a to vlhkou, suchou, neuro a okulární. Každá z nich má několik podobných, ale i odlišných příznaků. Diagnostika tohoto onemocnění proto není jednoduchá a často vyžaduje více vyšetření. V minulosti šlo o smrtelnou a neléčitelnou nemoc, dnes už, naštěstí, léčba existuje.

  • Mokrá forma FIP: Zpravidla má velmi rychlý průběh. Hlavním příznakem je tekutina v břiše nebo hrudi. Tekutina má žlutou barvu, je viskózní a obsahuje bílkoviny (to lze ověřit jednoduchou Rivaltovou zkouškou). Při mokré FIP se objevují průjmy, zvracení, hubnutí a nechutenství.
  • Suchá forma FIP: Má méně agresivní průběh. K příznakům patří hubnutí, zvracení a průjmy. Při suché formě FIP není přítomna tekutina v břiše/hrudníku. Může probíhat i bezpříznakově.
  • Neurologická forma FIP: Suchá forma FIP může po čase přejít do té neurologické. Jedná se o jednu z nejzávažnějších forem. U kočky se objevují neurologické příznaky široké škály.
  • Okulární forma FIP: Kočka může a nemusí trpět průjmy, zvracením a dalšími výše jmenovanými problémy. Jasným příznakem je zakalení nebo zakrvácení oka a uveitida. Hnisavé oči u kočky v tomto případě nelze přeléčit klasickou léčbou.

Virová imunodeficience koček (FIV) nebo tzv. kočičí AIDS a stejně tak Virus kočičí leukémie (FeLV), tzv. kočičí leukémie, jsou závažné a neléčitelné poruchy imunity. Samotná onemocnění nemají příznaky. Problém spočívá v tom, že pozitivní jedinec je náchylnější ke vzniku jiných nemocí (infekčních i neinfekčních). Některé kočky však s FIV nebo FeLV žijí roky bez výraznějších komplikací.

Nejčastější otázky – FAQ

Věříme, že jste v našem článku našli dostatek informací, jak na základě příznaků rozpoznat jednotlivé choroby koček. Pokud se chcete zeptat na cokoli, co souvisí s kočkami a onemocněními, kterými mohou trpět, neváhejte nám zanechat komentář pod článkem. Na závěr jsme si pro vás připravili ještě několik odpovědí na časté otázky majitelů těchto kouzelných zvířat.

Trávicí problémy signalizují celou řadu onemocnění. Jak bylo několikrát zmíněno v našem článku, může jít o parazity, otravu i selhávání ledvin. Samozřejmě, zvířeti jen nemuselo „sednout“ jídlo. Pokud tedy zpozorujete jakékoli příznaky, které souvisejí s trávením (průjem, zvracení), měli byste navštívit veterináře. Průjem a zvracení vedou k dehydrataci a poruchám termoregulace, v některých případech je proto důležité zasáhnout okamžitě, tedy dříve, než se dostanete na kliniku. Jako první pomoc, není-li jiná možnost, můžete použít některé lidské přípravky. Pro kočku je bezpečné černé uhlí, Smecta nebo Pancreolan. Upozorňujeme, že ani jeden z jmenovaných léků nevyléčí onemocnění, může pouze zmírnit jeho příznaky.

Bolesti břicha u kočky se objevují při poruchách trávení, střevních parazitech, některých infekčních onemocněních i otravách. Může jít také o následek úrazu, projev těhotenství, resp. komplikaci při těhotenství nebo přicházejícího porodu. Jelikož kočka neumí mluvit, není jednoduché rozpoznat, zda ji bolí břicho nebo jiná část těla. Jediný způsob, jak to zjistit, je prohmatání celého těla kočky. Pokud bude reagovat (agresivní projevy, mňoukání, syčení, švihání ocasem atd.) při prohmatávání břicha, pravděpodobně má bolesti právě v této části těla.

Zakalení očí (tzv. bělmo) se objevuje při více očních onemocněních. Většinou jde o následek herpes viru, ale také mechanického zranění. Zakalení můžete pozorovat při uveitidě, okulární formě FIP a jiných závažných chorob očí u koček. I v tomto případě proto platí, že je na místě navštívit veterinárního lékaře.


Ďalšie články z kategórie Kočky

Vaše hodnocení:
(91.8%)