Nejoblíbenější druhy teráriových zvířat: gekončík, leguán, agama, chameleon...
Teraristika je fascinujícím, ale náročným hobby. Existuje mnoho zvířat, kterým lze dopřát šťastný a spokojený život v teráriu, avšak je třeba vědět, jak si správně vybrat. Potřeby a zájmy zvířete by měly být na prvním místě, proto pokud se vám i nějaké zalíbí, vždy byste si měli nejprve dobře nastudovat, co potřebuje a zvážit, jestli mu to dokážete poskytnout. Týká se to rozměrů terária, teploty, vlhkosti či složení potravy.
Mezi nejoblíbenější teráriová zvířata patří několik druhů ještěrek, hadů, želv, ale zanícení chovatelé si pořídí i pavouky, hmyz či žáby. Kromě potřeb zvířete myslete také na bezpečnost. Jedovaté druhy hadů a pavouků nejsou vhodné pro začínající chovatele, některé hady a ještěrky dokáží narůst do velkých rozměrů a nebezpečné může být i zacházení s plazem, který může svými drápy nebo silou ublížit. V tomto článku se proto zaměřujeme na ta teráriová zvířata, která jsou chována nejčastěji a jejich chov je méně náročný.
Ještěrky
Velmi častou volbou z teráriových zvířat jsou ještěrky. Jedná se o fascinující skupinu zvířat, která obývá téměř všechny stanoviště na zemi od tropických pralesů a džunglí až po vyprahlé a nehostinné pouště. Pokud zvažujete, že si pořídíte právě ještěrku, dobře si nastudujte, jaké životní podmínky potřebuje. Velmi totiž zaváží, jak velký má životní prostor, jak je v něm teplo, vlhkost a světlo a jakou výživu jí zajistíte. Mnoho začátečníků podcení zejména velikost terária, protože ještěrky zdržující se na zemi potřebují velkou plochu a lezící ještěrky zase vysoké terárium. Mezi nejoblíbenější druhy patří gekoni, leguáni, agamy a chameleoni.
Gekončík noční
Velmi vyhledávaným plazem do terária je právě gekončík noční. Pochází z kamenných pouští a suchých travnatých oblastí Indie, Pákistánu, Íránu a Afghánistánu. Dorůstá do délky 20–30 cm a má žlutohnědé zbarvení s tmavými skvrnami téměř po celém těle, ale existuje více barevných forem. Charakteristický je jeho kratší, ale hrubý ocas, ve kterém se ukládá tuk jako energetická zásoba v případě nedostatku potravy.
- Jaký je gekončík noční jako teráriové zvíře? Gekončík je pohodová ještěrka, která se nepohybuje příliš rychle. Má velmi milý a přátelský vzhled a neočekává se od ní agresivní chování vůči člověku. Tyto ještěrky žijí samotářsky, proto je vhodné chovat jen jednoho gekončíka. Pokud si chcete pořídit více z nich, je třeba být opatrní, protože budou bojovat o prostor. Gekončík se dožívá 8 až 20 let, takže je to závazek na dlouhou dobu.
- Co potřebuje? Gekončík nepotřebuje až tak velké terárium než jiní plazi, ale musí být vyhřívané. Jeho přirozený biotop je poušť s kamínky s možností lezení a úkryty. Živí se pouze hmyzem, jako jsou mouční červi, cvrčci, švábi či kobylky.
- Je vhodný pro začínající chovatele? Ano, gekončík je dobrou volbou i pro začátečníky, protože je nenáročný a má přátelskou povahu.
Leguán zelený
Mezi leguány jsou spolu s leguánem modrým tyto druhy častou volbou teráriového zvířátka. Leguán zelený je oblíbený a vyhledávaný i díky svému výraznému vzhledu a zelené barvě. Třeba však myslet na to, že může vyrůst až do délky 2 m a vážit i 9 kg, a tudíž potřebuje hodně prostoru. Pochází z Jižní Ameriky a Mexika, kde lze tyto ještěrky nalézt u vody, na stromech, ale také zahrabané v úkrytech.
- Jaký je leguán zelený jako teráriové zvíře? Leguáni mohou mít klidnou povahu a se svým majitelem umí navázat pouto, avšak jsou i jedince, které se projevují dominantně až agresivně. Délka života leguána může být 20 a více let, proto je třeba si dobře promyslet koupi. Zvážit je třeba i náklady na chování leguána a pokud máte v domácnosti děti, toto zvíře pravděpodobně nebude pro vás.
- Co potřebuje? Leguáni zelení potřebují velký prostor pro život, jelikož z malé ještěrky vyroste velké zvíře. Potřebují vyhřívané terárium se 70% vlhkostí a prostorem do výšky na lezení. Jsou to býložravci a jejich potravu tvoří hlavně listy stromů, ovoce, zelenina a květiny.
- Je vhodný pro začínající chovatele? Leguáni zelení se nedoporučují jako zvířata pro začínající chovatele. Těžko se cvičí a může trvat roky, než se zkrotí, pokud vůbec. Jejich ostré drápy, silná sáňka a ocas mohou být pro nezkušeného člověka nebezpečnými.
Agama vousatá
Existuje spousta druhů agám, ale nejčastěji se chová agama vousatá a agama vodní, resp. kočičínská. Jejich domovem je Austrálie, kde žijí na pouštních dunách, v tropických savanách a lesích. Agamy mají ploché tělo, širokou hlavu a z hrdla jim vyrůstají hroty, díky kterým si vysloužily i svůj název. Dorůstají do délky 30–45 cm, na co je třeba myslet při výběru terária.
- Jaká je agama vousatá jako teráriové zvíře? Mezi chovateli plazů je agama velmi oblíbená. Má malé až středně velké tělo a vzhledem připomíná draka, čili je zajímavým a netypickým domácím zvířetem. Má přátelskou povahu a je neobvyklé, aby majitele pokousala. Obvykle se dožívá věku 8–10 let.
- Co potřebuje? Nezbytností je vyhřívané terárium se substrátem, který pomůže udržovat vlhkost. Terárium musí mít dostatek prostoru a různé kamínky, úkryty a větve k lezení. Agamy jsou všežravci a jejich stravu tvoří hmyz, ovoce i zelenina, přičemž je dobré doplňovat vápník.
- Je vhodná pro začínající chovatele? Ano, agamy jsou dobrou volbou i pro začátečníky, jsou nenáročné na péči, klidné povahy a nedorůstají příliš velkých rozměrů.
Chameleon jemenský
Tento druh chameleona se vyskytuje v džunglích a lesích Jemenu a Saúdské Arábie. Ještěrky dorůstají délky 45–55 cm, mají zelenou barvu s odstíny modré a žluté a vzorkováním na břiše a ocase. Jejich barevnost se, jak je to již u chameleonů typické, mění, zejména na základě teploty – v chladnějším prostředí je zbarvení tmavší, v teplejším zase jasnější a pestřejší.
- Jaký je chameleon jemenský jako teráriové zvíře? Chameleoni patří k ještěrkám s kratší délkou života, samičky žijí jen 2–4 roky a samci 5–7 let. Nejaktivnější jsou během dne, i když obecně nejde o velmi aktivní tvory. Chameleoni jsou přátelští, nezvyknou být agresivní, ale věkem snášejí držení na rukou hůře a je to pro ně stresující.
- Co potřebuje? Pro chameleony je nezbytné vyhřívané terárium s UV lampou. Potřebují střední až vysokou vlhkost a množství přelézek, větviček a dekorací, které jim poslouží k lezení i soukromí. Potravu chameleonů tvoří hmyz (cvrčci, červi, švábi) a pestrá rostlinná strava.
- Je vhodný pro začínající chovatele? Ze všech druhů chameleonů je jemenský nejvhodnější pro začátečníky. Není však vhodný pro malé děti.
Hadi
Po celém světě žije kolem 3 000 druhů hadů, které obývají nejrůznější stanoviště od suchých poušti přes pastviny, lesy až po bažiny a sladké i mořské vody. Obývají každý kontinent kromě Antarktidy a zatímco některé jsou jedovaté a nebezpečné, mnohé jsou neškodné a vhodné do terária. Předtím, než si pořídíte hada, je třeba zajistit mu vhodné podmínky co se týče rozměrů a vybavení terária, teploty a vlhkosti. Je třeba znát průměrnou délku života, protože je to závazek na několik let, a druh potravy – mnohé se živí hlodavci. Mezi nejoblíbenější druhy hadů u nás patří užovky a krajty.
Užovka červená
Užovka červená je mírumilovný had původem ze Severní Ameriky a Mexika. Jak už název napovídá, má červené zbarvení, které může mít varianty do žluta a do hněda. Shora má výrazný vzor a zdola zase bílo-černé šachovnicové vzorkování. Užovky nedorůstají příliš velkých rozměrů – dospělí jedinci mohou dosáhnout 1,9 m.
- Jaká je užovka červená jako teráriové zvíře? Tento druh užovky je skvělou volbou jako teráriové zvíře. Jsou to pohodové tvory, které nejsou k lidem agresivní. Péče o ně je poměrně snadná a nepřekáží jim dotek. Jako většina hadů i užovky dokáží snadno najít způsob, jak z terária ujít, proto musí být dobře zajištěno. Dožívají se 10–15 let.
- Co potřebuje? Pro užovku je třeba zajistit prostorné terárium s dobře uzavíratelným vrchem a množstvím úkrytů, kde bude moci nerušeně odpočívat. Potřebují vhodný substrát. z kůry, ohřev a zvlhčování vzduchu. Užovky se stravují živočišnou potravou, tedy hlodavci.
- Je vhodná pro začínající chovatele? Užovka červená je jeden z nejvhodnějších druhů hadů pro začátečníky, jelikož chovatele dobře toleruje a nepřekáží jí lidský dotek a držení na rukou.
Korálovka sedlatá
Pokud byste rádi chovali nenáročného hada malého vzrůstu, korálovka může být tou správnou volbou. Původně pochází z Kanady a Jižní Ameriky, kde jsou jejím přirozeným stanovištěm písečné duny, pastviny, prérie i bažiny. Dorůstá délky pouhých 1,2 m a charakteristická je červeno-žlutými pruhy s černými pásy.
- Jaká je korálovka sedlatá jako teráriové zvíře? Jedná se o velmi na péči nenáročného hada, který se dožívá 15–20 let. Má přátelskou povahu, nezvykne být na lidi agresivní a kousnutí jsou velmi neobvyklé. Je však třeba si s ním vybudovat důvěru a navyknout ho na zacházení s rukama.
- Co potřebuje? Korálovkam stačí i menší terária, na rozdíl od jiných druhů hadů. Musí však být vyhřívané nad 25 °C, mít dobrý uzávěr a vystlané vhodným substrátem, protože jde o zemního hada. Potravu tvoří malé hlodavce přibližně jednou týdně.
- Je vhodná pro začínající chovatele? Ano, korálovka sedlatá má mírnou povahu a je spíše plachá, proto je pro začínající chovatele vhodná.
Krajta královská
Krajta královská patří k nejčastěji chovaným škrtičům, který nedorůstá příliš velkých rozměrů. Původem je ze západní a střední Afriky, kde obývá pastviny, louky a lesy. Dosahuje délky 1,5–1,8 m, přičemž samice bývají menší. Vyznačuje se svým hnědavým až černým zbarvením se světlejšími hnědými skvrnami a bělosivým břichem, ale setkat se lze i s albínem.
- Jaká je krajta královská jako teráriové zvíře? Tento druh hada patří k nejoblíbenějším teráriovým zvířatům. Jsou klidné, umí si zvyknout na dotek, ale u dětí je vždy potřebný dohled dospělé osoby. Stačí je krmit jednou týdně a také čištění terária je nenáročné. Při dobré péči se dožijí 20–30 let.
- Co potřebuje? Nezbytné je vyhřívané terárium s dobrým uzávěrem a zvlhčovačem vzduchu. Při výběru zvažte délku hada v dospělosti. Terárium by mělo být větrané, vystlané substrátem a obsahovat nějaké větve i úkryty. Co se týče potravy, vyhovují mu malé hlodavce.
- Je vhodná pro začínající chovatele? Ano, krajta královská je vhodná i pro začínající, ale poučené chovatele, protože má klidnou povahu a je nenáročná.
Želvy
Želvy se zdají být ideálním teráriovým zvířátkem pro začínající chovatele. Nejsou příliš aktivní a ani péče o ně nevypadá na první pohled komplikovaně. Existuje však několik druhů vodních i suchozemských želv, obývají sladké vody i moře, stejně jako lesy, bažiny, pastviny a pouště. Častou chybou je proto nedostatečné nastudování si informací o konkrétním druhu želvy. Je totiž velmi důležité, jaký biotop potřebují, abyste jim mohli vystavět vhodné terárium se vším, co potřebují, včetně vyhřívání a vlhkosti. Důležité je složení potravy – zatímco vodní želvy jsou všežravci a potřebují i maso, suchozemské zase upřednostňují zejména rostlinnou potravu. Nezapomínejte ani na to, že želvy se dožívají desítky let a jde o zvíře na opravdu dlouhou dobu.
Želva zelenavá
Jedná se o jeden z nejběžněji chovaných druhů želv. Pochází z jižní a východní Evropy a Středního Východu, takže jejím přirozeným prostředím jsou spíše suchá stanoviště a travnaté plochy s nižší vlhkostí. Tato suchozemská želva je poměrně malá (30 cm) a zbarvená do žluta až oranžova, s černými skvrnami a pásky.
- Jaká je želva zelenavá jako teráriové zvíře? Jedná se o přátelské a klidné zvíře. Lidi nezvykne pokousat, leda v sebeobraně. Během dne hrabe, hledá potravu a užívá si sluneční paprsky. V zimě se ukládá na několikaměsíční zimní spánek. Může se dožít i 50 let, takže si dobře promyslete, jestli si ji pořídíte.
- Co potřebuje? Potřebuje dobře větrané terárium s vyhříváním a UV lampičkou. Na dně by měl být suchý substrát a několik dekorací ze dřeva a kůry či jeskyňka, do které se může ukrýt. Stravuje se rostlinnou potravou, senem, bylinami, pampeliškou, salátem a různými druhy zeleniny.
- Je vhodná pro začínající chovatele? Ano, želvy zelené jsou známé svou klidnou povahou a nevyžadují náročnou péči, proto jsou vhodné pro začátečníky.
Klapavka obecná
Klapavka pižmová je menší vodní želva původem z Kanady a východu Spojených států. Její přirozeným prostředím jsou mělčí vody, řeky, potoky, ale také bahniště, příkopy a stojaté vody. Běžně se vyskytuje také v rybnících. Má tmavý vzhled, je olivově šedá s nepravidelnými pruhy a skvrnami.
- Jaká je klapavka pižmová jako teráriové zvíře? Chcete-li si pořídit vodní želvu, klapavka obecná je dobrou volbou. Nevyžaduje mnoho péče ani pozornosti. Třeba s ní zacházet opatrně, klapavka nemá moc ráda chytání a může se stát, že prst kousne, proto je třeba dávat pozor, pokud máte v domácnosti děti.
- Co potřebuje? Nezbytné je vyhřívané terárium nebo akvárium, protože spodek je třeba naplnit vodou. Ta by měla být mělká a želvě je třeba poskytnout i nějaké plošinky či kamínky, kde bude moci pobývat mimo vodu. Živí se krmivem pro vodní želvy, které se doplňuje rybami, hmyzem, masem a sem tam i rostlinami.
- Je vhodná pro začínající chovatele? Péče o klapavku je poměrně jednoduchá, takže je vhodná pro začínající chovatele.
Želva nádherná
Želva nádherná je vodní želva původem z jihu USA, Mexika a Jižní Ameriky. Má ráda klidné, stojaté vody, ale také jezírka, rybníky, bažiny či říčky a potoky. Želva má střední velikost (15–30 cm), olivově zelenou až hnědavou barvu se žlutým spodkem krunýře a pruhováním od obličeje přes krk až po nohy a červená „líčka“, skvrny za očima.
- Jaká je želva nádherná jako teráriové zvíře? Je velmi nenáročným teráriovým zvířetem. Má ráda samotu, ale zvykne si na svého majitele. Jedná se o inteligentní zvíře, které však nepreferuje chytání. Dožívá se 15–20 let a stejně jako jiné vodní želvy potřebuje pravidelné čištění, abyste předešli silnému zápachu.
- Co potřebuje? Želvě je třeba zajistit dostatečně velké terárium nebo akvárium s vodou na dně a různými skalkami a plošinkami, kde bude moci odpočívat. Zvykne si i v zahradním jezírku. Potřebuje však teplo kolem 30 °C. Živí se potravou pro vodní želvy, rybami, hmyzem, syrovým medem a občas bylinami.
- Je vhodná pro začínající chovatele? Ano, je skvělou volbou pro začátečníky, protože je malá, snadno si zvykne na majitele a nevyžaduje mnoho pozornosti.
Nejčastější otázky – FAQ
Při výběru vhodného teráriového zvířete je třeba zvážit několik faktorů. Důležité je vždy si o konkrétním druhu nastudovat co nejvíce informací, abyste mu dokázali poskytnout co nejlepší domov. V této části vám nabízíme odpovědi na nejčastější otázky, ale pokud vás toto téma zaujalo a zůstaly nějaké vaše otázky nezodpovězené, budeme rádi, pokud je položíte v komentářích pod článkem.