Nachlazení u psa – příznaky a léčba: časté močení, kýchání, teplota, sopel
Může se pes nachladit? Můžete se od něho nakazit, může on nakazit vás a jak je to s chladem? Je pro psa nebezpečný? Na vše, co potřebujete vědět o nachlazení u psů, se podíváme v našem článku.
Nachlazení u psa nemusí představovat velké zdravotní riziko. V některých případech může signalizovat jiné, mnohem závažnější onemocnění a při jeho neléčení může přejít do život ohrožujícího stavu. Proto byste neměli podceňovat příznaky, jako je soplení, kýchání, výtok z očí či nosu. Psi, stejně jako lidé, mohou trpět bakteriální nebo virovou infekcí. V jejich případě však čaj a klid na lůžku nepomohou. Je nezbytné navštívit veterináře a co nejdříve začít se správnou léčbou.
Bakterie, virus nebo „jen“ nachlazený pes?
Samotný pojem „nachlazený pes“ je poněkud nepřesný. Na první poslech si pod ním představíme jakousi „nemoc z chladu“. Chlad samozřejmě může způsobit, že pes onemocní, když však mluvíme o nachlazení, ve skutečnosti máme na mysli širokou škálu onemocnění způsobených viry nebo bakteriemi.
Nachlazení u psů je za každých okolností způsobeno právě těmito patogeny. Chlad může přispět ke zhoršení stavu a oslabení imunity, při kterém je zvíře náchylnější k různým onemocněním včetně těch, která označujeme jako onemocnění horních a dolních cest dýchacích, tedy nachlazení. Právě proto byste neměli podceňovat příznaky, na které se podíváme níže.
Chlad pro psy v zásadě nepředstavuje velké riziko. Výjimkou jsou plemena bez podsady. Jde zejména o malá společenská plemena, jako je Maltézský psík či Yorkšírský teriér, a také o některá velká plemena (např. Boxer). V jejich případě dávejte pozor i při delších procházkách či turistice během zimy a v teple musí být za každých okolností i v interiéru.
Mnohem větší škody na zdraví vašeho miláčka způsobí vlhko a vítr. Pozor by si měli dát hlavně majitelé, kteří psy chovají v exteriéru. Dbejte na to, aby měl váš pes kvalitní úkryt před větrem, neboli zateplenou boudu „zalomenou“ do tvaru písmene L. Důležité je, aby v ní bylo sucho. Vhodnou podestýlkou je sláma, seno nebo dnes populární dřevitá vlna.
Příznaky nachlazení u psa – kdy navštívit veterináře
Nachlazení psa má podobné příznaky jako u lidí. Váš chlupáč může kýchat, kašlat, soplit, mít výtok z očí a/nebo nosu. Pokud je na vašem psovi zpozorujete, věnujte mu zvýšenou pozornost. Všímejte si, zda se jeho stav nezhoršuje, a pokud příznaky samy neustoupí do 24 až 48 hodin, navštivte veterinárního lékaře.
Dobrou „pomůckou“ je vzhled a konzistence výtoku z nosu a očí. Pokud je čirý a vodový, jde pravděpodobně o virovou infekci. Hustý hnisavý výtok zelené, hnědé či žluté barvy signalizuje bakteriální infekci, která se k té virové přidá téměř vždy. V tomto případě je nezbytné psovi nasadit antibiotika, což musí za každých okolností udělat veterinář.
Nejčastější důvody nachlazení psa
Jak bylo zmíněno na začátku, nachlazení má za každých okolností původ v bakteriální nebo virové infekci, i když chlad, vlhko, vítr, chronická onemocnění či nekvalitní strava mohou jeho průběh zhoršit. V následujících odstavcích se podíváme na nejčastější onemocnění a patogeny, které nachlazení psa způsobují nebo jej svými příznaky připomínají.
Psincový kašel
Psincový kašel, Canine Infectious Respiratory Disease Complex (CIRDC) nebo Infekční tracheobronchitida je nejčastější respirační onemocnění u psů, které způsobuje několik bakterií, virů a jejich kombinace. Nejčastěji jde o:
- Psí adenovirus 2. typu – Canine adenovirus – 2 (CAV – 2)
- Psí virus parainfluenzy – Canine parainfluenza virus – 2 (CPiV-2)
- Psí koronavirus – Canine respiratory coronavirus (CRCoV)
- Bakterie Bordetella bronchiseptica
Hlavním příznakem psincového kašle je výrazný a hlasitý kašel. Tento příznak nemůžete přehlédnout. Zhoršuje se při prohmatávání krku, konkrétně průdušnice. Pes může mít také výtok z očí a nosu. Typická je apatie, nechutenství, celková deprese, někdy i zvýšená teplota.
Psincový kašel, resp. patogeny, které ho způsobují, jsou vysoce infekční. Pes se nakazí od jiného nemocného psa při přímém kontaktu (oňuchávání, olizování atd.). Další možností jsou sdílené misky, např. miska na vodu u veterináře. Zmíněné viry a bakterie můžete na psa přenést i vy („domů“ je přinesete na rukou, oblečení, botách).
Diagnostika tohoto typu nachlazení psa není jednoduchá. Je založena na sledování typických klinických příznaků, které by po nasazení léčby měly odeznít do 1 až 3 týdnů. Pokud se tak nestane, je na místě doplnit vyšetření. Léčba psincového kašle zpravidla zahrnuje podávání celkových antibiotik k potlačení bakteriální infekce, léků na tlumení kašle a zánětu.
Psinka
Psinka nemá v prapodstatě s nachlazením nic společného. Její prvotní příznaky ho však připomínají. Jedná se o závažné virové, často smrtelné onemocnění, které postihuje dýchací, gastrointestinální a nervový systém. Ohroženy jsou především neočkované psy, obzvláště štěňata. Poškození nervového systému po překonání psinky je zpravidla trvalé a nevyléčitelné.
Zpočátku se u nakaženého jedince objeví vodnatý, později hnisavý výtok z očí, ke kterému se po chvíli přidá horečka, kašel, výtok z nosu, letargie, nechutenství a zvracení. Virus následně napadá nervový systém, což se projeví svalovými záškuby, záchvaty, částečnou nebo celkovou paralýzou, slintáním či nakláněním hlavy. K typickým příznakům psinky patří ztvrdnutí tlapek.
V současnosti neexistuje přesná diagnostika ani léčba psinky. Terapie spočívá v podpůrné péči, tedy v léčbě zvracení, průjmů, bolesti, tlumení neurologických příznaků a intenzivní rehydrataci. Jelikož se jedná o vysoce infekční onemocnění, nakažení jedinci musí být odděleni.
Psí herpesvirus
Herpesvirus psů (CHV) je systémové a často smrtelné onemocnění štěňat, na které se nejčastěji přenese z matky ještě během těhotenství. Nebezpečným obdobím jsou první 4 týdny života. U dospělých psů probíhá latentně, tedy skrytě a zpravidla bez příznaků. Nakazit se mohou i dospělí psi, v jejich případě však herpesvirus nepředstavuje závažné zdravotní riziko. Klinické příznaky u dospělých pozitivních jedinců se mohou objevit při zvýšeném stresu, jiném onemocnění nebo oslabení imunity.
Inkubační doba se u štěňátek pohybuje kolem 4–6 dnů . Potom buď nastává náhlá smrt, nebo se objeví příznaky, k nimž patří ztížené dýchání, hustý výtok z nosu, nechutenství, měkká stolice šedo-žluté nebo zelené barvy bez zápachu, záchvaty a neustálé kňučení. Jedinci, kterí onemocnění přežijí, mohou oslepnout nebo mít dlouhodobé neurologické problémy.
Nachlazení močových cest a kloubů u psa
V souvislosti s tímto tématem nemůžeme opomenout ani 2 specifické případy nachlazení, a to nachlazení kloubů a močových cest, resp. měchýře. V těchto případech může za vznikem onemocnění stát chlad a/nebo patogeny. Nachlazení močových cest u psa se projevuje zejména častým močením (i v domácnosti). Pes si může nadměrně olizovat genitálie a být celkově nervózní. Při vážnějším zánětu močových cest/měchýře se v moči objeví krev a psovi může stoupat teplota.
Máte-li podezření, že váš pes trpí právě nachlazením močových cest, čím dříve navštivte veterináře. V první řadě je třeba vyloučit závažnější onemocnění, zejména selhávání ledvin. Diagnostika zahrnuje odběr krve pro odhalení zánětu v těle, rozbor moči a USG vyšetření. Léčba nachlazení močových cest u psa zpravidla spočívá v podávání antibiotik, protizánětlivých léků a výživových doplňků na podporu funkcí a ochranu močové soustavy (např. Urocid pasta , UrinoVet tablety).
Nachlazení kloubů u psa by měl zpozorovat i úplný laik. Vyskytuje se zejména u starších psů, které by měly být drženy v teple po celý rok, není to však neměnné pravidlo. Nebezpečné je zejména ležení a spaní na studené podlaze. Pozor, původcem problémů s klouby nemusí být pouze chlad. Psi mohou trpět celou řadou onemocnění pohybového aparátu.
Nachlazení kloubů si všimnete na základě kulhání a těžkopádné chůze. Někdy psi odmítají vstát nebo chodit. Při pohybu mohou kňučet, být agresivní, typická je také apatie, nechutenství a zvýšená tělesná teplota. Příznaky mohou být opravdu různé, protože závisí na vážnosti stavu.
Prevence a léčba nachlazení psa
Základem prevence je pravidelná vakcinace. Základní vakcína proti psím infekčním onemocněním zahrnuje psinku, hepatitidu, parvovirózu a parainfluenzu. Některé vakcíny vašeho chlupáče ochrání i před leptospirózou.
Psa můžete nechat očkovat proti zmiňovanému psincovému kašli. Jde o takřka nadstandardní vakcinaci, kterou lze poprvé podat ve věku 4–5 týdnů. Následně se očkování, pro posílení imunity, opakuje o 2–3 týdny. Doživotní ochranu zajistí jen každoroční revakcinace.
V současnosti je dostupná také vakcína Nobivac KC, která se aplikuje přímo na nosní sliznici. Vakcinace je možná již od 2 týdnů, přičemž imunita nastupuje velmi rychle, zpravidla do 3 dnů. Revakcinace se i v tomto případě opakuje každoročně.
INFO: Očkování proti psincovému kašli doporučujeme provést např. před umístěním psa do hotelu. Některá zařízení jej dokonce vyžadují. Nezapomeňte, že musí být zrealizováno nejpozději 3 týdny před nástupem chlupáče do hotelu.
Důležitou součástí prevence před nachlazením u psa je imunita. Tu posílíte hlavně kvalitní stravou a minimalizováním stresu. Imunitu nakopnete také některými výživovými doplňky, jako je betaglukan, vitamínové a minerální komplexy, za studena lisované oleje (např. lososový, lněný), probiotika a různé homeopatické bylinné léky.
Léčba nachlazení a jak zbavit rýmy psa doma - dá se to?
Léčbu nachlazení u psů by měl za každých okolností stanovit veterinář na základě důkladného vyšetření. Ve většině případů vašemu chlupáči nasadí vhodná antibiotika , léky na tlumení kašle , případně i analgetika a protizánětlivé léky . Léčba by měla být také symptomatická . To znamená, že pokud má pes například. výtok z očí, je vhodné použít kapky a oči pravidelně čistit borovou vodou , případně Veterinolem či podobnými dezinfekčními přípravky.
Pokud léčba nezabere do několika dní, doporučujeme vám zrealizovat podrobnější diagnostiku, která v případě nachlazení, resp. klinických příznaků, které jej připomínají, zahrnuje zejména stěry z nosní sliznice nebo očí. Stery se následně posílají na bakteriologické a/nebo virologické vyšetření do specializovaných laboratoří. Zároveň lze stanovit citlivost přítomných bakterií na antibiotika (tzv. antibiogram).
Majitele psů velmi často zajímá, jak psa rýmy zbavit doma, bez pomoci veterináře. Při objevení typických příznaků dopřejte chlupáči klid. Držte jej v teple a sledujte jeho stav. Můžete mu také podat betaglukan na imunitu. Je dobré průběžně měřit teplotu psa. Pokud vystoupí, nečekejte a jděte k veterináři.
Nejčastější otázky – FAQ
Věříme, že jste v našem článku našli všechny odpovědi na vaše otázky ohledně nachlazení u psů. Pokud vás zajímá cokoliv jiného, neváhejte a zeptejte se nás v komentářích. Na závěr jsme si pro vás připravili ještě několik důležitých informací, které vám pomohou při diagnostice a léčbě vašeho nemocného chlupáče.