Línání kočky

Línání koček – jak zabránit vypadávání srsti u koček

Každá kočka přirozeně ztrácí chlupy a nezáleží na tom, zda je dlouhosrstá nebo krátkosrstá. Kočka, která nelíná, je Sphynx a další plemena bez srsti. Je však důležité umět rozlišit, do jaké míry je ztráta srsti přirozená a kdy už jde o vážnější příčinu. Línání se může objevit z několika důvodů a v tomto článku se podíváme na to, jak si s ním poradit a kdy vyhledat pomoc veterináře.

Publikované: 23.11.2023
Aktualizované: 23.11.2023
Obsah článku:

Ztráta srsti není vždy znakem problému – do určité míry se vypadávání chlupů považuje za přirozené. Malé množství chlupů vypadává kočkám každý den a výraznější vypadávání srsti můžete zpozorovat 2x do roka, kdy se jejich kožich přizpůsobuje ročnímu období. Na jaře ztrácí kočka hustší zimní srst, kterou vystřídá lehčí letní kožich, a na podzim zase dochází k podobné přípravě na zimu.

K přirozené ztrátě srsti u kočky dochází i věkem. Kočky seniorky mají již řidší srst a běžné je i mírné vypadávání srsti a ztráta pigmentace nebo zesivení srsti na některých místech. Hormonální změny během těhotenství nebo po vykastrování/sterilizaci mohou také vést k dočasnému vypadávání a řídnutí srsti. Ztráta srsti se může zdát výraznější i u dlouhosrstých plemen s podsadou, u kterých dochází k většímu vypadávání než u krátkosrstých plemen. Nemělo by však být nadměrné a kočka by po těle neměla mít plešiny. Pokud najdete místa se zcela vypadanou srstí nebo zpozorujete i jiné příznaky, je vhodné poradit se s veterinářem.

Příčiny línání kočky

Ztráta srsti nebo alopecie je u koček poměrně častý problém, který může mít několik příčin. Línání znamená vypadávání chlupů, které nedorůstají dostatečně rychle nebo vůbec, čímž vznikají plešatá místa na různých částech těla. Plešiny si nemusíte všimnout okamžitě, ale až později. Mezi prvotní symptomy patří nadměrné olizování se a škrábání, které naznačují, že kočku daná místa svědí a kůže je podrážděná, nebo naopak, nedostatečná hygiena srsti, což zase značí, že daná místa mohou být citlivá a bolestivá, proto se kočka čištění vyhýbá.

V případě, že zaznamenáte i další symptomy, je třeba vyhledat pomoc veterináře. Línání může být spojeno s řadou dalších příznaků jako:

  • podrážděná a zarudlá pokožka,
  • lupy,
  • puchýřky,
  • cysty,
  • vředy,
  • modřiny nebo tmavé skvrny na pokožce,
  • depigmentace srsti,
  • zápach,
  • letargie,
  • zvýšená žízeň,
  • zvýšená nebo snížená chuť k jídlu,
  • změny chování, náladovost.

Ztráta srsti kočky

Co způsobuje línání (alergie, plíseň, parazity či stres)

Za línáním bývá velmi často nadměrné čištění – kočka si olizuje kožich více než normálně. Toto nadměrné mytí je důsledkem svědění, bolesti a diskomfortu, které mohou mít různé důvody. S diagnostikou příčiny línání se vždy obraťte na veterináře, kterého bude zajímat anamnéza kočky, příznaky, zda užívá nějaké léky a jakékoli jiné změny, které jste zpozorovali. Diagnostika se provádí také na základě fyzického vyšetření a testů. Existuje několik příčin, které mohou být důvodem línání kočky. Mezi nejčastější příčiny patří:

Alergie

Kočka může být alergická na blechy, resp. mít alergickou reakci z kousnutí hmyzu. Dalšími alergeny jsou roztoči, pyl, prach, ale i některé léky nebo jiné látky, se kterými přišla kočka do kontaktu. Běžné jsou i alergie nebo intolerance na některé potraviny a látky. bílkoviny z kuřecího masa či některé přidané látky. Kočka může mít atopickou dermatitidu, tedy chronické zánětlivé onemocnění pokožky. Alergie se diagnostikují vyšetřením i krevním rozborem a kočce mohou být nasazeny léky zmírňující alergickou reakci nebo nařízená úprava stravy. Dostupná jsou i hypoalergenní krmiva, která mohou usnadnit váš výběr potravy.

Paraziti

Je několik parazitů, které se zabydlí v srsti kočky a živí se její krví či částečkami kůže. To způsobuje kočce podráždění a nepříjemné svědění až bolest. Pokud kočku trápí parazity jako blechy, vši, klíšťata a roztoči, může se nadměrně škrábat a čistit si srst, což vede k vytrhávání a vypadávání chlupů, které nestíhají dorůstat. U parazitů je důležitá prevence pomocí různých přípravků, ale pokud se již objevily, je dobré konzultovat s veterinářem, jak se jich co nejúčinněji zbavit, protože paraziti se budou nacházet i v místech, kde se kočka zdržuje, takže bude zapotřebí zvýšeného úklidu a dezinfekce domácnosti.

Plísňové infekce

Za vypadáváním srsti mohou být plísňové infekce, které se přenášejí hlavně v prostředí s více kočkami, ve kterém se může nacházet kontaminovaný jedinec. Nákaza pronikne do kůže přes škrábance nebo otevřené ranky a často se nezačne projevovat hned, ale až za několik týdnů a měsíců, kdy si všimnete zhoršené kvality srsti a plešatá místa. V případě plísňových infekcí je velmi důležité navštívit veterináře, který předepíše antibakteriální a antifungální léky a masti. Léčba může trvat déle a bude vyžadovat trpělivost, ale většinou se podaří infekce zcela zbavit.

Plíznutí kočky – plísňová infekce

Strava

Vypadávání srsti může do značné míry ovlivnit strava. Tak jako lidé, i kočky potřebují vyváženou stravu a dostatek mikroživin pro správné fungování organizmu. Nesprávně zvolená strava, levná a nekvalitní krmiva a nedostatek vitamínů a minerálů mohou mít různé následky, mezi nimi i nekvalitní srst a línání. Ohroženy jsou kočky, jejichž strava se skládá z nedostatku tuků, nekvalitních bílkovin a nedostatku mastných kyselin, vitamín A, E či zinku. Potrava pro kočku by měla obsahovat minimálně 40 % bílkovin a 15 % tuků, v případě koťat i 20–30 % tuků.

Stres

Za nadměrným línáním kočky může být také stres nebo úzkost. Čištění se patří k běžné péči kočky, která na ni působí uklidňujícím dojmem. Objeví-li se tedy u kočky stres a jiné negativní emoce, často to vyústí v nadměrné olizování srsti a ztrátu chlupů. Stres mohou kočce způsobovat různé faktory. změna prostředí, noví členové domácnosti, pes nebo kočka, kteří se chovají dominantně, hluk z okolí a pod. Pokud máte podezření, že línání kočky je způsobeno stresem, snažte se zpozorovat příčinu, případně se poraďte s odborníkem na kočičí chování či vaším veterinářem.

Nemoci a vedlejší účinky léků

Mezi méně časté důvody patří poruchy a onemocnění jako metabolické problémy, artritida a různé bolesti a bolestivé příznaky onemocnění, hormonální nerovnováha, autoimunitní onemocnění, onemocnění ledvin, močových cest a trávicího traktu, ale také vedlejší účinky některých léků. Zkoumání příčiny línání v takovém případě nechte na svého veterináře, který může provést několik testů a přesněji tak určit diagnózu i léčbu.

Jak předcházet línání

Línání je ve zdravé míře přirozené a nedá se úplně zastavit, což může být nepříjemné, pokud chováte kočku v domě. Množství vypadané srsti však můžete ovlivnit a držet pod kontrolou jednoduchou změnou návyků.

Kočku pravidelně češte

Vyčesávání může mít velký vliv na množství vypadávané srsti. Zbavíte se tím již uvolněné srsti, ale i lupů či odumřelé pokožky. U dlouhosrstých plemen je vyčesávání důležité také jako prevence vzniku uzlíků, které se již obtížněji odstraňují. Česáním zůstane srst kočky krásnější, odstraníte i nečistoty, které se do srsti dostaly. Zároveň máte při česání možnost prohlédnout stav a kvalitu kočičí srsti a pokožky, takže v případě změn budete moci dříve reagovat a poradit se s veterinářem.

K česání používejte vhodné pomůcky. Oblíbené jsou oboustranné kartáče, které mají na jedné straně měkčí a hustší štětiny z nylonu nebo přírodních materiálů, na druhé klasické drátěné štětiny s oblým zakončením. Pro dlouhosrsté kočky jsou vhodné specializované kartáče, kterými vyčešete i podsadu a zbavíte se slepené srsti a uzlíků. Pro kočky, které se nerady češou nebo jsou citlivější, jsou vhodné jemnější kartáče s gumovými nebo silikonovými štětinami, často jsou ve tvaru rukavice, aby bylo česání co nejpřirozenější. Kočku stačí česat 1-2x týdně, v případě dlouhosrstých i denně nebo každý druhý den.

Vyčesávání srsti kočky

Dopřejte jí koupel

I když kočky nejsou známy tím, že by milovaly koupání, při línání může pomoci. Neznamená to, že je kočku třeba koupat každý týden, ale koupání jednou za čas přinese výsledky v podobě sníženého línání. Při koupání se odstraní zbytky odumřelé pokožky a uvolněné chlupy, což může být prospěšné i pro podrážděnou pokožku, kterou tak zbavíte nečistot. Je důležité, abyste ke koupání používali pouze šampony určené kočkám, ne šampony a mýdla pro lidi.

Koupání se vyhněte, má-li kočka otevřené rány nebo jiné kožní problémy, pokud to nenařídí veterinář. Rovněž se vyhněte koupání vystresovaných koček, protože pro ně může být koupání jen další stresující událostí. Nejlepší je na koupání kočku zvykat pomalu a postupně, aby nebylo z každého koupání drama. Vhodné je zpočátku použít jen namočený hadřík, jelikož mnohým kočkám je nepříjemný pocit tekoucí vody na těle.

Postarejte se o kvalitní stravu

Kvalitní strava je základem prevence problémů s vypadáváním srsti. Měla by obsahovat nejen vyvážený podíl makroživin, ale také dostatek vitamínů, minerálů a stopových prvků. Kočka potřebuje dobře stravitelné živočišné bílkoviny, které by měly představovat alespoň 40 % stravy, ale v případě problémů se srstí i 50 %. Tuky by měly být zastoupeny v 15–20 %, přičemž důležité jsou dobře stravitelné tuky z drůbeže, vepřového a hovězího masa nebo rybího oleje.

Sacharidy kočka ve stravě téměř vůbec nepotřebuje a neměly by přesahovat 3 %. Množství sacharidů v podobě obilovin obsahují hlavně levná krmiva, která často kočkám způsobují alergické reakce, proto je dobré zvážit, jaké krmivo zvolíte. Důležité jsou Omega-3 a Omega-6 mastné kyseliny, jejichž nedostatek se projeví jako řídká srst bez lesku a línání. Tyto kyseliny lze dodat v přípravcích, ale také v rybách a olejích. Z vitamínů jsou to vitamíny A, B, D a E a z minerálů zinek, železo a vápník.

Nezapomínejte na návštěvy u veterináře

Preventivní prohlídky by měly být samozřejmostí, zvláště pokud si všimnete změny ve vypadávání srsti. V případě, že zvěrolékař zjistí, že je příčinou línání onemocnění, je třeba dodržovat nařízenou léčbu. Veterinář může předepsat antihistaminika, antifungální léky, různé masti a krémy na zklidnění podrážděné pokožky, léky proti parazitům, blechám a vším či uklidňující léky pro kočky zažívající stres. Vždy se řiďte doporučeními vašeho veterináře a nezapomínejte ani na pravidelné odčervování a přípravky proti parazitům během sezóny klíšťat nebo pokud byla vaše kočka v kontaktu s jinými kočkami, od kterých by mohla dostat blechy.

Nejčastější otázky – FAQ

Pokud máte doma kočku, je třeba se srstí v domácnosti smířit (výjimkou jsou jen bezsrstá plemena, u kterých tento problém nemusíte řešit). Neznamená to však, že je třeba nadměrné vypadávání chlupů přehlížet. Kdy je vypadávání normální a kdy už jde o problém? Co je důvodem vypadávání srsti? Na tyto otázky jste již obdrželi odpověď v textu. Pokud vás ohledně tohoto tématu ještě něco zajímá, případně se chcete podělit o své zkušenosti, jsou vám k dispozici komentáře.

Ano, je to jedna z možností, proč vaší kočce srst nadměrně vypadává. Může jít o příznak behaviorálních problémů – kočka se přehnanou péčí o srst uklidňuje (stres), případně zahání nudu. V obou případech je třeba problém konzultovat s veterinářem.

Důvodů nadměrného vypadávání srsti může být více, nevhodná strava není výjimkou. Pokud strava neobsahuje vše, co kůže a srst kočky potřebují, projeví se to sníženou kvalitou srsti a jejím vypadáváním. Správný poměr bílkovin (kolem 40–50 %), tuků (15–20 %), sacharidů (do 3 %) a dalších látek a vitamínů je pro zdraví důležitý.

Vhodnější je přijít na problém, proč kočka tak líná, obecně se stříhání velmi nedoporučuje. Srst kočku chrání před sluncem, izoluje ji od chladu. Ke stříhání přistoupne jen tehdy, objeví-li se v její srsti guče chlupů, které se nedají česáním odstranit.


Ďalšie články z kategórie Kočky

Vaše hodnocení:
(91.2%)