Labrador – povaha, péče, výcvik, zkušenosti, nemoci
Labrador či labradorský retrívr patří dlouhodobě k jedněm z nejoblíbenějších plemen na světě. Charakteristická je jeho přátelská povaha a vysoká inteligence, což z něj činí skvělého společníka do rodiny. Je to vhodný pes k dětem i starším lidem. Majitele při tréninku potěší ochotou a velmi dobrou schopností učit se.
V mladém věku je to poměrně energické plemeno, ale zároveň je to rozvážný a trpělivý pes. Je to středně velké plemeno s krátkou srstí. Ideálním prostředím je dům se zahradou, ale dobře se adaptuje i na život v bytě. Labradoři jsou zvyklí na fyzickou zátěž, mají rádi hry a pohybové aktivity. Dnes jsou labradoři využíváni jako záchranářské, policejní, drogové či slepecké psy.
Vzhled, velikost, srst a druhy
Labradorský retrívr je středně velké plemeno psa. Postava labradora působí mohutným dojmem. Důvodem je relativně široký trup a osvalení, kterým plemeno disponuje. Labrador má velmi kompaktní – symetrické tělo. Přední i zadní končetiny jsou svalnaté a pro psa představují hlavní zdroj síly. Hrudník je hluboký a široký. Výška labradora v kohoutku u samců dosahuje 56 až 58 cm, feny jsou zpravidla nižší 54–56 cm. Hmotnost samců je od 30 do 36 kg, feny působí útlěji, jejich hmotnost se pohybuje kolem 25 až 31 kg.
Na široké hlavě jsou visící uši. Na opačné straně těla je hrubý ocas, který se ke svému konci zužuje. Labrador má krátkou a hustou srst, která velmi dobře odolává vlhkosti i vodě. Zároveň hustá podsada funguje jako skvělá izolace a labrador tak nemá problém se snášením nízkých teplot a nevadí mu ani celoroční pobyt venku. Standardem jsou přípustné jen některé barvy srsti. Typický je černý labrador, čokoládově hnědý labrador nebo labradorský retrívr žluté barvy. Součástí standardu může být bílá skvrna na hrudi nebo černé zbarvení na nohou. Přípustná není například bílá nebo stříbrná barva.
Oficiálně neexistuje žádný jiný druh labradorského retrívra. V rámci plemene je přípustný jen krátkosrstý labrador s výše uvedenými barvami srsti. Interně se rozlišuje jen mezi tzv. show retriever – anglický labrador určený pro výstavy a tzv. field bred – americký labrador pro pracovní účely. Ani labradoodle není samostatným druhem tohoto plemene. Jde o křížence pudla a labradora, ale ne o jejich poddruh. Zároveň labradoodle není oficiálně schváleným plemenem FCI – Mezinárodní kynologickou federací.
Zdraví, nemoci a věk
Podlomené zdraví se u labradorských retrívrů projevuje hlavně s přibývajícím věkem. U starších psů se projevují problémy s pohybovým aparátem. Poměrně častým zdravotním problémem mohou být onemocnění očí. Mnohé z těchto onemocnění jsou dědičné.
- Dysplazie kyčelního kloubu – onemocnění je dědičným stavem, při kterém stehenní kost nezapadá správně do pouzdra kyčle. Dochází následně k nesprávnému pohybu kloubu, což způsobuje u psa bolest nebo problematický pohyb. V pozdějším věku může být tento stav spjat s artridou. Tento problém se typicky projevuje právě u starších jedinců. Podobný stav může nastat i v případě loketního kloubu a kostí, které dorůstají nesouměrně a vzniká neželený pohyb kloubu (luxace).
- OCD – Ostechondrosis Dissecans představuje ortopedické onemocnění kostí, které způsobuje nesprávný růst chrupavky v kloubech. Tento stav lze diagnostikovat i u mladých psů. OCD způsobuje brnění kloubů a komplikuje jejich ohyb.
- Progresivní atrofie sítnice – při PRA se zhoršuje citlivost sítnice na světlo a u psa se postupně projevuje slepotou, nejdříve noční a následně i denní až pes úplně ztratí zrak. Několik psů s tímto onemocněním žije téměř plnohodnotně, přičemž je oslabena jen jejich schopnost orientace v prostoru.
- Torze žaludku – neboli dilatace žaludku je stav, při kterém dochází k otočení žaludku. Jedná se o život ohrožující stav. Pes je nafouknutý a nedokáže uvolnit nahromaděný plyn v trávicím traktu. Žaludek je naplněn plynem, snižuje se průtok kyslíku a pes upadá do šoku. Nutný je chirurgický zákrok veterináře.
- Obezita – labradoři jsou dobře známí svým vysokým apetitem, proto je důležité mít pod kontrolou dávkování krmiva. Mají totiž vyšší riziko vzniku obezity, což může mít za následek vznik dalších onemocnění.
Věk dožití je u labradorů průměrně 10 až 12 let. Labradorovi se v mladém věku onemocnění relativně vyhýbají a může se pochlubit dobrým zdravím. V případě, že se v chovu objevují některá dědičná onemocnění (dysplazie, atrofie sítnice), pes by se neměl dále rozmnožovat.
Povaha a chování
Dokáže být poctivým pracovním psem a současně příkladným rodinným společníkem k dětem. V každém případě je to společenský a přátelský pes s vysokou dávkou inteligence a loajality. Je aktivní a hravý, přičemž se dokáže hodiny bavit i rutinní zábavou při aportování. Především mladí psi jsou známí svou vynalézavostí a hyperaktivitou, která časem ustupuje. Jejich kreativita má někdy na svědomí, že si najdou únikovou pěšinku za plot tam, kde ji vy nevidíte.
Plemeno má velmi dobře vyvinutý smysl pro empatii. Proto se psi snaží lidem vyhovět a porozumět. Je jen málo plemen, která jsou k dětem, psům, kočkám a cizím lidem tak přátelská. U labradora se nemusíte obávat nerozvážných reakcí či agresivního chování. Je učenlivý a nemá problém naučit se základní povely i pokročilé triky. V minulosti je využívali k tahání rybářských sítí z vody nebo při lovu ptactva.
Labradoři jsou zvyklí na fyzickou zátěž a svoji energičnost musí do něčeho investovat. Zabavte je aportováním, zajezděte si na kole či zaplavte si s nimi, seberte je na dlouhou procházku nebo na turistiku. Klidně s nimi můžete vyzkoušet různé psí sporty jako agility, dog dance, flyball, canicross nebo s nimi trénujte poslušnost. Jedná se o praxí ověřené a spolehlivé záchranářské psy či pátrače, kteří pomáhají hledat oběti při různých katastrofách od povodní přes laviny až po zemětřesení. Osvědčili se jako slepecké psy pro nevidomé nebo jako psy terapeuti (canisterapie).
Výchova, výcvik a péče
Výchova a trénink labradora ani náhodou nepatří k hlavolamům. Labradorský retrívr je velmi přizpůsobivý, inteligentní a učení ho velmi baví. Zvláště na něj funguje jednoduchý princip odměňování. S pamlsky to však není třeba přehánět, aby pes nenabyl pocitu, že jde jen o další čas krmení. Na nové povely pes zpravidla reaguje velmi ochotně, ale vyhněte se trestům. O jeho schopnosti učit se novým věcem vypovídá i jeho účel. Pokud by byl pes neovladatelný, jen těžko by posloužil policistům, záchranářům, nevidomým nebo jako terapeutický pes.
Čím lépe si vašeho labradora vycvičíte, tím více aktivit s ním můžete v budoucnu realizovat. V pubertě mají labradoři tendenci k útěkům a o to důležitější je naučit psa disciplíně. Je to energický pes a pracant, vyžaduje pohyb a zaměstnání těla i smyslů. Má rád hry a rád věci přenáší, mějte pro něj k dispozici psí hračky. Miluje například různé aportovací hry, zkusit můžete trénink poslušnosti nebo si jděte se psem zaběhat či zajezdit na kole. Jsou neúnavní a problém jim nedělají ani delší vzdálenosti.
Péče o labradora zvládaně i majitel, který ještě nemá zkušenosti s chovem psů. Díky jeho povaze a dobré schopnosti osvojení si rutiny dokáže začátečnické chyby odpustit. Od malička ho socializujte a učte samotě. Tím že labrador má společnost v oblibě, zvykání může být náročnější. Srst je na údržbu jednoduchá, velmi dobře odolává vodě a stačí ji jednou za týden vyčesat. Dbejte o stravu jedince a přiměřenou dávku krmiva. Důležitou složku by měly tvořit živočišné bílkoviny (maso), ale také vitamíny (zelenina). Predispozice k nadváze jsou vyšší, a to primárně u starších psů. Nepřehánějte to ani s pamlsky. Dávku přizpůsobte denní aktivitě a věku psa.
Labrador do bytu či do domu? Pro koho je toto plemeno vhodné?
Čerstvý vzduch a pořádně velká zahrada jsou pro labradora hotovým rájem. Z toho je zřejmé, že pes bude nejspokojenější na místě, kde se bude moci do syta vyběhat, ale zároveň bude mít blízko k lidem. Není to pes, kterého byste měli zavírat do kotce. Vyžaduje volný pohyb. V teplém pelíšku s přístřeškem zvládne i celoroční pobyt venku. Za čistě bytového psa jej nelze označit. Přesto, pokud máte v bytě pro psa místo a dokážete mu zajistit dostatek pohybu a aktivit, adaptuje se velmi dobře. Vydatné procházky by však měly být na denním pořádku.
Pohyb je pro toto plemeno důležitý také z hlediska duševní pohody. Přestože je labrador trpělivý a rozvážný, má své potřeby. Rád tráví čas s majitelem nebo s rodinou. Perfektně si rozumí s dětmi a bude rád, pokud si s ním bude někdo aportovat nebo mu přinese novou hračku. Pokud patříte k aktivním lidem, s dobře vycvičeným psem si můžete jít zaběhat, zaplavat nebo se vybrat na turistiku. Dlouhé trasy nedělají labradorům problém. Jako horští záchranáři jsou zvyklí i na vydatné dávky kilometrů. Trénink poslušnosti je důležitý a zároveň psa velmi zabaví.
Pokud jste majitel začátečník a labrador vás zaujal, nebojte se si ho pořídit. Je to učenlivé, inteligentní a tolerantní plemeno. Majiteli dokáže mnohé odpustit. Na samotu ho však učte odmalička, jinak vás v bytě může překvapit okousnutý nábytek nebo na dvoře díry v zemi. Počítejte s jeho vyšším apetitem, který není třeba ukojit vždy do sytosti. U těchto psů je vyšší riziko vzniku obezity a mějte na paměti přiměřenou dávku krmiva.
Nejčastější otázky – FAQ
Je labradorský retrívr plemeno, které hledáte? Zajímáte se o povahu labradora nebo jeho zdravotní kondici? Máte zkušenosti s chovem labradorů? Můžete se zapojit do diskuse pod článkem. Budeme rádi, pokud se na nás obrátíte s vašimi otázkami nebo se podělíte o vaše poznatky a praktické zkušenosti. Pomůžete tak i ostatním čtenářům.