Kožní choroby koček – nejčastěji jsou dermafytóza, prašina a kožní choroby způsobené alergiemi
Kožní choroby jsou u koček poměrně rozšířeny. Některé z nich probíhají bezpříznakově, což znamená, že nakažená kočka nemá viditelné problémy, je však infekční pro jiná zvířata, někdy i pro lidi. Proto jde o téma, kterému by měl pozornost věnovat každý majitel.
- Nejčastější choroby kůže u koček – prevence, příčiny, diagnostika, léčba
- Dermatofytóza koček
- Alergická reakce na kočičí parazity v srsti
- Kožní choroby u koček způsobené alergiemi
- Notoedrový svrab
- Jiné příčiny kožních chorob u koček
- Proč si kočka vytrhává srst, i když je zdravá?
- Nejčastější otázky – FAQ
- Diskusia
V našem článku vám povíme o nejčastějších kočičích chorobách kůže, jejich příznacích, diagnostice a léčbě. Podíváme se na kožní onemocnění, která nezpůsobují paraziti, plísně ani alergeny, ale psychika, hormonální nerovnováha, poruchy imunity nebo jiné, vážnější nemoci. Prozradíme vám, jak těmto problémům předcházet a která z onemocnění můžete od kočky dostat vy.
Nejčastější choroby kůže u koček – prevence, příčiny, diagnostika, léčba
Nemoci kůže u koček jsou častým problémem. Neobcházejí ani výhradně bytové kočky s nadstandardní péčí. Samozřejmě, ty vnější či toulavé jsou na nich mnohem náchylnější. Kožní choroby velmi často souvisí s celkovým zdravotním stavem a imunitou. U koček hraje důležitou roli i psychika, o které si povíme více v závěru našeho článku.
Základem je imunita. Pokud kočka nemá dostatečnou obranyschopnost, nedokáže se bránit ani před infekcemi kůže. Výborným příkladem jsou plísňové choroby. Pokud se plíseň vyskytne ve větší skupince koček, skoro nikdy se jí nenakazí všechny z nich, ale pouze ty s oslabenou imunitou. Proto je velmi důležité, aby vaše kočka byla v dobrém zdravotním stavu a psychické pohodě, měla kvalitní stravu a silnou imunitu.
Dermatofytóza koček
Dermatofytóza je pojmenování pro mykotickou infekci kůže způsobenou houbami, zjednodušeně, mluvíme o plísni. Onemocnění způsobuje téměř výhradně Microsporum canis (mikrosporóza), výjimečně Trichophyton mentagrophytes (trichofytóza).
- U mikrosporózy se u koček nejprve objevují lysiny kulatého tvaru o průměru 1–4 cm. Ve středu jsou vyplněny bledými šupinami a jejich okraje jsou zarudlé. Později mohou splývat a vytvářet větší souvislé plochy bez srsti.
- Trichofytóza je u koček lokalizována zejména na hlavě, krku a hrudníku. Onemocnění se projevuje strupy a kůží se vzhledem tzv. azbestovité kůry. Vrchní vrstvy kůže na infikovaných místech se postupně uvolňují a vypadávají, kůže začíná být zarudlá, zhrublá a svědí.
Mikrosporózu lze diagnostikovat 3 metodami, a to pomocí Woodovy lampy (UV světlo se speciální vlnovou délkou), pod kterou tento druh houby „svítí“, přímou mikroskopickou diagnostikou chlupů a seškrábání kůže nebo kultivací na živné půdě, která však trvá 2 až 3 týdny. Trichofytóza se diagnostikuje stejně s výjimkou Woodovy lampy.
Léčba dermatofytózy u koček spočívá v použití antifungicidních přípravků. O jejich výběru se určitě poraďte s veterinářem, mnohé z nich totiž mohou být nebezpečné pro příliš mladá či naopak stará zvířata, jedince s jinými onemocněními nebo oslabenou imunitou. V mnoha případech je nutno použít i antihistaminika k utlumení svědění, kortikosteroidy a antibiotika k potlačení přidružené bakteriální infekce.
Alergická reakce na kočičí parazity v srsti
Nejběžnějším vnějším parazitem u koček jsou blechy, které mohou vyvolat tzv. alergii na bleší kousnutí. Projevuje se vypadáváním srsti a následným vznikem lysin. Některým kočkám může srst vypadat na velkých plochách a neobvyklými nejsou ani strupy, nejednou krvavé.
Léčba je poměrně jednoduchá. Kočku je třeba co nejdříve zbavit blech pomocí vhodného antiparazitika. Za účinné, bezpečné a zároveň cenově dostupné můžeme označit např. přípravky na bázi fipronilu (Effipro nebo Frontline). Dále vám doporučujeme spot-on přípravky, jako Advocate, Broadline či Nexgard combo, které slouží i jako účinná prevence před nákazou ektoparazity. Pokud si nejste jisti, že kožní problémy způsobily blechy, poraďte se s veterinářem.
Kožní choroby u koček způsobené alergiemi
Kočky mohou trpět potravinovými, ale i jinými alergiemi. Např. těmi na roztoče, prach, pyl, chemické či jiné látky. Jejich diagnostika je náročná, protože někdy neexistují žádná konkrétní vyšetření ani testy. Navíc alergie se projevují širokou škálou příznaků, přičemž kožní onemocnění patří k těm nejčastějším.
Kromě nich se u kočky mohou objevit trávicí nebo dýchací problémy, apatie, nechutenství, nadměrné slinění, výjimečně neurologické potíže či změna chování. V některých případech tedy nezbývá nic jiného, než zkusit změnit stravu, čistící prostředky, z domácnosti odstranit starý nábytek, ve kterém by mohly být roztoči, nebo začít používat čističku vzduchu.
Potravinové alergie lze diagnostikovat pomocí specifických testů. Jejich cena začíná na 5 000–7 000 Kč. Musíme vás upozornit, že ani tyto testy nemusí odhalit přesnou příčinu zdravotních problémů. V praxi se proto častěji využívá tzv. restrikční hypoalergická dieta, při které ze stravy postupně odstraňujete jednotlivé složky a sledujete klinický stav kočky.
Notoedrový svrab
Za svrabem stojí parazit Notoedres cati (zákožka kočičí). V minulosti šlo o velmi rozšířené kožní onemocnění, dnes se s ním setkáváme zejména u toulavých zanedbaných koček. Parazit pod kůží vytváří dutinky, ve kterých probíhá vývoj nových jedinců. Onemocnění je lokalizováno na hlavě, převážně na okrajích uší. K příznakům patří místa s vypadanou srstí a pupínky a silné svědění. Při chronické formě má kočka strupy, šupiny, výrazně zvrásněnou a zhrublou kůži.
Nepřímým důkazem onemocnění je tzv. pinopedální reflex, tedy pokusy o škrábání zadní nohou při tření ucha. Pozor, reflex se objevuje i u ušního svrabu (způsobený otodektovým svrabem – Otodectes cynotis). Přesnější je diagnostika pomocí hlubokých kožních seškrabů z okrajů lézí a následným mikroskopickým vyšetřením.
Nejlepší prevencí před svrabem u koček je použití antiparazitárních přípravků v podobě obojků nebo spot-on přípravků, které se aplikují mezi lopatky zvířete, a to zejména v případě, že vaše kočka chodí ven. Léčba notoedrového svrabu vyžaduje ostříhání srsti z okolí postižených míst, vykoupání v antiseborickém šamponu, následné odstranění uvolněných strupů a opakovaném koupání v akaricidním přípravku. O výběru vhodných preparátů se poraďte s veterinářem a za žádných okolností nepoužívejte ty pro psy, jelikož notoedrový svrab u psů se léčí např. i pomocí amitrazu, který je pro kočky toxický.
Jiné příčiny kožních chorob u koček
Kožní problémy nemusí souviset výhradně se samotnou kůží. Svědění, strupy, lysiny či alopecii u koček způsobují také jiná systémová onemocnění, a to hlavně ta, která souvisí s hormony. Nejčastějším důvodem špatné kvality srsti, jejího vypadávání či lysin jsou problémy se štítnou žlázou. U koček se setkáváme zejména s hypertyreózou (nadměrná činnost štítné žlázy), vyloučena však není ani hypotyreóza (nedostatečnost štítné žlázy).
Další možnou příčinou jsou různé jiné hormonální dysbalance během některých procesů v organismu. Nejčastěji jde o těhotenství nebo říji u samic, hlavně tu opakovanou bez následného „zabreznutí“. Tímto vás ani náhodou nechceme motivovat k množení koťat. Právě naopak, pokud nemáte řádně uchovněnou kočku s průkazem původu, měli byste ji dát co nejdříve vykastrovat.
Kožní choroby jsou často důsledkem, resp. doprovodným projevem jiných onemocnění, například FIP (infekční peritonitida) nebo FIV a FeLV („kočičí AIDS“ a „leukémie“). Mohou se objevit i při vážnějších trávicích problémech, respiračních onemocněních a problémech s imunitou. Ve zkratce to, jak zareaguje organismus kočky na zátěž způsobenou onemocněním, je velmi individuální.
Samostatným tématem jsou kožní onemocnění u novorozených koťat do věku kolem 4 týdnů. Pokud nemají dostatečnou výživu, může jim vypadat srst na celém těle. V takovém případě je nezbytné situaci řešit s veterinářem. Léčba spočívá v doplnění potřebných živin prostřednictvím doplňků, vhodné stravy a úpravě stravy matky, která kotě kojí.
Proč si kočka vytrhává srst, i když je zdravá?
Byli jste u veterináře, ten provedl kompletní vyšetření krve, kožní seškrab, změnili jste stravu, používáte spoustu výživových doplňků, ale i přesto si vaše kočka vytrhává srst, má lysiny či krvavé strupy. S tímto scénářem se v praxi setkáváme poměrně často. Kočky jsou velmi labilní zvířata a jejich psychika jde ruku v ruce s fyzickým zdravím.
Pokud veterinář vyloučil všechna onemocnění, tedy fyzické příčiny kožních problémů, zaměřte se na psychiku. V tomto směru vám nemůžeme poradit od A do Z. Každá kočka je individuální. Některá může být psychicky na dně z toho, že ji necháváte příliš dlouho samu, jiná zase proto, že má až příliš mnoho aktivity a vzruchů. Všímejte si její řeči těla a projevů, dopřejte jí to, co potřebuje a počkejte. Pokud je příčina kožních problémů v psychice, změnu byste měli vidět již po několika dnech, maximálně týdnech.
Nejčastější otázky – FAQ
Jako majitele kočky vás bude určitě zajímat, kterými z nemocí kůže se můžete od vašeho mazlíčka nakazit vy, jak postupovat, když nezabere standardní léčba nebo jak porazit sekundární bakteriální infekci kůže. Na tyto otázky vám odpovíme v následujících řádcích. Pokud by vás zajímalo cokoli jiného, co souvisí s kočičími kožními onemocněními, neváhejte se nás zeptat v diskusi pod článkem.