Kočka zvrací

Kočka zvrací vodu, krev, žluč, bílou pěnu. Co dělat, jak zastavit zvracení?

Zvracení u kočky není neobvyklým jevem a zažila ho většina majitelů. Důvodem může být obyčejné nestrávení chomáče srsti, ale také závažné onemocnění. Proto je důležité dokázat rozpoznat příčinu zvracení, všímat si případných příměsí ve zvratcích a vědět, kdy je třeba vyhledat pomoc veterináře.

Publikované: 14.11.2023
Aktualizované: 07.12.2023
Obsah článku:

Pokud vaše kočka zvrací, nepropadejte hned panice. Důležité je během následujících hodin kočku pozorovat a snažit se zjistit, proč zvrací. Všímejte si hlavně následujícího:

  • Kolikrát kočka zvracela? Jak často zvrací?
  • Změnili jste nedávno její stravu?
  • Má chuť k jídlu? Kolik pije?
  • Užívá nějaké nové léky? Dostala nedávno odčervovací tabletu?
  • Je možné, že užila nějaké chemikálie, vaše léky nebo nebezpečné potraviny (např. čokoládu)?
  • Má přístup k jedovatým pokojovým rostlinám?
  • Má i nějaké jiné příznaky (např. průjem)?
  • V jakém stavu je po zvracení? Chová se jako jindy nebo je apatická a má neobvyklé projevy?

Pokud jde jen o 1–2 zvracení, nemusí to znamenat nic vážného. V první řadě odložte na pár hodin misku s jídlem mimo dosah. Počkejte, až se uklidní žaludek a když zvracení přestane, nabídněte jen menší množství lehce stravitelné potravy. Pokud kočka dále nezvrací, po 24 hodinách se může vrátit k běžné stravě. Přístup k vodě by měla mít kočka nepřetržitě.

Co dělat, když kočka zvrací

Možné příčiny zvracení

Zvracení je poměrně běžný symptom, který může doprovázet různá onemocnění. Na druhé straně může být i následkem poměrně banálních příčin, jako rychlá konzumace potravy. Důvodů, proč kočka zvrací, tak může být opravdu hodně. Toto jsou ty nejběžnější příčiny:

  • Chomáče srsti: Srst se do žaludku kočky dostává na jazyku, když si čistí kožich. V běžném případě se srst stráví a vyloučí, ale ve větším množství vznikají chomáč srsti, které kočka vyvrací. Pokud se to stane ojediněle, nemusíte se obávat. V případě, že kočka zvrací chomáče srsti běžně, konzultujte se svým veterinářem možnosti změny potravy nebo léčby.
  • Změna stravy: Pokud jste nedávno změnili granule nebo stravu, příp. jste dovolili kočce konzumovat něco, co běžně nejedává, může to mít za následek zvracení. Změnu potravu provádějte postupně – ke starým granulím přimíchejte nové nejprve v menším množství, pak více, než je úplně nenahradíte.
  • Zkažený žaludek: Může jít jen o zkažený žaludek a po pár dnech bude kočka fit. Stane se, že kočka zkonzumuje něco zkaženého, mrtvého hlodavce, potraviny po záruce nebo něco jiného, co jí nesedne a vyvolá zvracení.
  • Příliš rychlé jídlo nebo konzumace velkého množství potravy najednou: Máte-li doma pažravou kočku, která svoji večeři spolkne za pár vteřin, výsledkem může být zvracení. Zkuste jí jídlo dávkovat v menších porcích, postupně, ne najednou. Pomáhají také různé puzzle hračky a misky pro pomalé krmení.
  • Vedlejší účinek léčiv: Pokud užívá vaše kočka léky, přečtěte si příbalový leták, může jít o nežádoucí účinek. Týká se to například. odčervovací tablety, léků proti parazitům či antibiotik.

Zvracení může být i znakem závažnějších důvodů a onemocnění, která často vyžadují okamžitou návštěvu veterináře:

  • Paraziti: Paraziti bývají příčinou zvracení spíše u koťat. Pokud nejsou pravidelně odčervovány, může se objevit zvracení. Zkuste stav konzultovat s veterinářem.
  • Alergie a intolerance: V případě, že se zvracení často objevuje hned po jídle, může jít o různé alergie a intolerance na některé složky potravy. Vyhledejte veterináře, který provede rozbor a určí, jaké stravě se vyhýbat a co kočka může konzumovat.
  • Cizí těleso v žaludku: Může se ztratit, že vaše kočka spolkla větší cizí těleso, které nedokáže projet trávicím traktem a způsobuje překážku. Může se jednat o hračky, kousky oděvů, gumičky a pod. Je třeba okamžitě vyhledat veterináře.
  • Otrava: Kočka se může otrávit konzumací jedovatých rostlin, chemikálií, léčiv a jiných látek. Venku mohla chytit hlodavce, který byl otráven, nebo najít potravu, která je pro ni toxická. Je třeba okamžitě vyhledat veterináře.
  • Žaludeční onemocnění: Projevem více žaludečních onemocnění je zvracení. Může se jednat o zánět žaludku, vředy, různé virové a bakteriální infekce a pod. Je třeba dodržovat léčbu stanovenou veterinářem a chodit na pravidelné prohlídky.
  • Onemocnění ledvin a pečení: Často jsou doprovázeny i ztrátou chutě k jídlu, hubnutím, zvýšenou žízní či zažloutlými dásněmi. Musí být léčeny a při akutním zvracení je třeba vyhledat veterináře.
  • Rakovina: Rakovina žaludku nebo trávicího traktu může způsobovat nevolnost, zvracení a různé zažívací problémy. Onemocnění je třeba okamžitě léčit podle pokynů zvěrolékaře.

Zvracení trávy u kočky

Co dělat, když kočka zvrací krev, žluč nebo pěnu?

Může se stát, že zvratky vaší kočky budou mít příměs krve, žluči či vody, které je třeba rozeznat a prodiskutovat s veterinářem. Pomůžete tím rychlejší a přesnější diagnóze.

  • Kočka zvrací krev – Červené zvratky znamenají aktivní krvácení a je třeba se okamžitě dostavit na veterinární pohotovost. Hnědavé zvratky až do černa mohou znamenat, že je již krev trochu strávena a mohou indikovat vředy. Krev ve zvratcích je vždy závažným signálem, že něco v těle není v pořádku a nikdy se nesmí ignorovat. Pokud ve zvratcích najdete krev, vždy ihned kontaktujte veterináře.
  • Kočka zvrací žluč/žluté zvratky – Jedná se o mírně natrávenou potravu ze žaludku a žaludeční šťávy. Když kočka zvrací na prázdný žaludek, vylučuje jen žluč, která má také nažloutlou barvu. Tvoří se v játrech a ukládá ve žlučníku. Žluté zvratky mohou indikovat i vážnější problémy s játry, slinivkou břišní a ledvinami. Pokud je kočka letargická, má průjem, často zvrací nebo vykazuje jiné neobvyklé chování, rychle kontaktujte veterináře.
  • Kočka zvrací zelené zvratky – Zelená barva zvratků indikuje značně natrávenou potravu a přítomnost žluči nebo to, že kočka zkonzumovala něco zeleného. Postupujte jako při zvracení žluči.
  • Kočka zvrací vodu – Čirá tekutina, kterou kočka zvrací, je často ze žaludku a jde o žaludeční šťávy. Může se stát i to, že půjde o vodu – najednou rychle vypije velké množství. Velká potřeba pití může být indikátorem onemocnění jako cukrovka či nemoci ledvin.
  • Kočka zvrací bílou pěnu – Zvracení pěny obvykle znamená, že má kočka prázdný žaludek. Pěna může indikovat, že je kočka alergická na danou potravu nebo má intolerance. Někdy se bílá pěna spojuje se zvracením chomáče srsti. Pokud jde jen o zvracení 1–2x, mělo by být vše v pořádku, pokud zvrací častěji, poraďte se se svým veterinářem.
  • Kočka zvrací nestrávené jídlo – Může to znamenat to, že zkrátka rychle jídla, z čehož se spustilo zvracení. Další příčinou mohou být alergie a intolerance, které je třeba řešit s veterinářem. V nejhorším případě jde o obstrukci – kočka snědla něco, co se zaseklo a zabraňuje průchodu potravy. Tehdy je třeba rychle vyhledat pomoc. Všímejte si, kdy kočka naposledy jídla. Zvracení hned po jídle může být výsledkem rychlého jídla. Pokud celý den nejedla a přece zvrací nestrávenou potravu, půjde spíše o obstrukci.

Jak zastavit zvracení u kočky

Pokud jde o běžné zvracení, nemusíte se pokoušet jej zastavit, ale kočku spíše sledovat a nabídnout jí adekvátní péči. Zvracení je však pro organismus vyčerpávající a může vést k dehydrataci, proto se ujistěte, že má kočky vždy přístup k čerstvé vodě a pokuste se sledovat, zda pije. Pokud ne, je to třeba konzultovat s veterinářem, zejména pokud zvrací opakovaně a může být skutečně dehydrovaná.

Dále je třeba změnit stravu na lehčeji stravitelnou, co se týče akutního i chronického zvracení. S krmením je lepší pár hodin počkat, až se žaludek trochu uklidní, jinak by mohla kočka potravu opět vyvrátit. Nabídnout jí můžete specializovanou stravu, kterou vám doporučí veterinář, nebo lehkou stravu v podobě vařeného kuřecího masa.

Léčba zvracení záleží především na tom, jakou má příčinu. V akutních a urgentních případech se nespoléhejte, že to projde samo a kontaktujte veterináře. Ten vám může doporučit nebo předepsat lék na zvracení, který sníží diskomfort a nevolnost a umožní kočce najíst se. Je vhodný hlavně tehdy, jedná-li se o opakované zvracení a kočka v sobě jinak neudrží stravu ani vodu. Jelikož zvracení je mnohdy symptomem jiného onemocnění, pro jeho zastavení nebo snížení frekvence je třeba dodržovat léčbu navrženou lékařem, podávat kočce potřebné léky a brát ji na pravidelné prohlídky.

Jak zastavit zvracení u kočky

Kdy vyhledat veterináře

Ne vždy zvracení projde samo a v některých případech je třeba vyhledat pomoc odborníka. Na svého veterináře se obraťte tehdy, pokud:

  • kočka opakovaně zvrací,
  • kočka zvrací i po napití se vody,
  • máte podezření, že se mohla otrávit,
  • máte podezření, že snědla něco neobvyklého, například. hračku,
  • je kočka letargická, apatická, má horečku,
  • má kočka průjem nebo špiní na zem, mimo záchod,
  • jste ve zvratcích našli krev,
  • má kočka i jiné zdravotní problémy.

Pokud nevíte, co dělat, jak kočce pomoci a zda se jedná o vážnou příčinu, neváhejte a raději se vždy poraďte s veterinářem. Je lepší problém konzultovat, než varovné znaky ignorovat, což by mohlo mít pro vaši kočku vážné následky.

Nejčastější otázky – FAQ

Zvracení kočky může být jednorázové, tedy neškodné, ale také může jít o signál vážnější nemoci. Máte-li k tomuto tématu nějaké otázky, napište nám do komentářů. Odpovíme co nejdříve. Samozřejmě, podělit se můžete také o své zkušenosti s tímto problémem.

Důvodů zvracení bílé pěny může být několik. Např. poruchy trávení, srst v žaludku, gastritida, ale například i pankreatitida nebo parazity. Pokud se zvracení opakuje, navštivte raději veterináře.

Zvracení u kočky může způsobit několik patogenů. Bakterie, které se mohou dostat do těla orálně či přes rány (např. salmonela), viry (FPV) a také parazity (např. giardie).

Ano, zvracení může být jedním ze signálů, že kočka je napadena červy. K příznakům dále patří průjem, střapatá srst, hubnutí a nafouklé břicho.


Ďalšie články z kategórie Kočky

Vaše hodnocení:
(89.8%)