Kočka v bytě

Kočky v bytě – výhody, nevýhody, zkušenosti, péče

Ne každý má možnost žít v prostorném domě. Pokud si ani navzdory menšímu životnímu prostoru neumíte představit život bez kočky, je na místě se zajímat o to, jak umožnit kočce i v takových podmínkách žít spokojeně a plnohodnotně. Péče o kočku chovanou v bytě se v mnohém neliší, ale je několik aspektů, na které je třeba se zaměřit a věnovat jim zvýšenou pozornost.

Publikované: 14.11.2023
Aktualizované: 14.11.2023
Obsah článku:

Kočky patří rozhodně mezi nejoblíbenější domácí mazlíčky, ale jejich chov v bytě s sebou přináší výhody i nevýhody, které je třeba zvážit, než se rozhodnete si kočku pořídit.

Benefity chovu kočky v bytě

Často se debatuje, zda je správné chovat zvíře v bytě, zejména pokud je menších rozměrů. Milovníci koček však poukazují na benefity, které s sebou chov přináší, a to jak pro kočku, tak pro její majitele. Kočky chované v bytech mají menší riziko nehod a zranění, protože jsou chráněny před predátory, auty a provozem a jinými nástrahami, které na ně číhají. Umíte je lépe chránit před užitím neznámé nebo jedovaté rostliny či plodu. Kočky chované v bytě vám nepřinesou „dárek“ v podobě chyceného ptáčka nebo hlodavce, který může být otráven. Pokud se rozhodnete pro kočku s rodokmenem, při chovu v bytě je mnohem menší pravděpodobnost jejího ukradení.

Kočky nepotřebují pro život nutně velký prostor, mají-li dostatek fyzické aktivity a psychické stimulace. Společně strávené chvíle a hraní se přináší výhody nejen kočce, ale také jejímu majiteli, který si s ní vytvoří lepší vztah. Majitelé koček mají často menší pocit samoty, zvláště pokud bydlí sami v malém bytě, a proto může mít chov kočky pozitivní vliv na jejich psychické zdraví.

Kočka v bytě – výhody

Nevýhody a rizika chovu kočky v bytě

Chov kočky v bytě přináší i svá negativa. Jde hlavně o nudu, kterou může kočka zažívat, pokud se její majitel dostatečně nevěnuje. Na menším prostoru je obtížnější najít dostatek aktivit, pokud k tomu kočka nemá vytvořené podmínky. Nuda může vést k frustraci a ta k různým problémům chování. Pokud má kočka nedostatek fyzické aktivity, může se to odrazit na jejím zdraví, nadváze a může to vést ke zvýšenému stresu. Kočka, která tráví dlouhé hodiny sama doma v malém bytě, může mít zase problémy s úzkostí a depresí.

Pro majitele kočky chované v bytě je tedy hlavní výzvou připravit její dostatečně podnětné prostředí a věnovat jí každý den čas – hrát si a věnovat jí pozornost. Další výzvou může být udržení čistoty tak malého prostoru. Kočka přirozeně ztrácí srst a v okolí kočičí toalety je zase třeba odklízet podestýlku. Pro udržení čistoty v bytě a udržení zápachu na minimu je zapotřebí každodenní čištění kočičí toalety, což určitě zabere čas.

Krmivo, misky, záchod, škrábadlo... Co potřebuje kočka chovaná v bytě?

Pokud plánujete chovat kočku v bytě, potřebujete jí zajistit podobné podmínky jako pro každou jinou kočku, ale s ohledem na její život v interiéru.

Kvalitní krmivo a čistá voda

Kočky jsou masožravci a potřebují kvalitní stravu bohatou na bílkoviny, která by neměla obsahovat příliš mnoho obilovin. Měla by sestávat ze suchých granulí, které jí pomáhají zbavit se zubního povlaku, i vlhkého jídla z konzerv, které jí zase pomáhají s hydratací. Plnohodnotná strava by měla obsahovat také vlákninu, aby kočka neměla problém s trávením.

Důležité je dbát na množství potravy a kočku nepřekrmovat, protože má-li na pohyb méně místa, snáze dospěje k nadváze nebo obezitě. Proto používejte odměrky a řiďte se doporučeným denním dávkováním. Pokud máte sterilizovanou kočku nebo kastrovaného kocoura, doporučuje se sáhnout po stravě pro sterilizované kočky, která má méně kalorií.

Tip: Pokud máte problém se zapáchající kočičí toaletou, můžete zkusit také speciální granule pro kočky chované uvnitř, obsahující složky, které pomáhají redukovat zápach výkalů.

Co se týče vody, kočka by měla mít neustálý volný přístup k misce s vodou. Tu měňte alespoň 1–2x denně, aby byla vždy čerstvá, protože kočky jsou vybíravé a ze špinavé misky nebo staré vody se raději nenapijí. Jejich potřeba příjmu vody se mění podle ročního období a tepla, fyzické aktivity a druhu potravy – konzumují-li suché granule, měly by pít více.

Krmivo pro kočku

Dostatečně velké misky na jídlo a vodu

I když v malém prostoru bytu může být lákavé sáhnout po co nejmenších miskách, takové volbě se vyhněte. Pokud jsou misky příliš malé, kočka si musí při krmení nebo pití ohnout vousy, což je pro ni velmi nepříjemné a může ji odradit od jídla nebo pití. Proto sáhněte po dostatečně velkých miskách. Ty by měly být z nerezavějící oceli nebo keramiky, ne plastu, protože tyto materiály jsou hygieničtější, odolnější, lépe se čistí a méně se v nich množí bakterie. Misky čistěte každý den, abyste zabránili vzniku zárodků a bakterií, které mohou kočce způsobit zažívací problémy. Umístěte je na klidné místo, ale ne v blízkosti toalety.

Kočičí záchod

V malých bytech bývá problém především nalézt pro kočičí záchod vhodné místo. Špatný výběr může vést k problémům se špiněním mimo toalety a jinými nežádoucími projevy. Místo pro kočičí záchod by mělo být klidné a tiché, bez hlučných spotřebičů. Mezi vhodná místa patří koupelna, WC, prádelna, vstupní chodba (není-li rušná) nebo skříňka, kterou si předěláte.

Nepříjemný může být zápach z toalety. Neřešte jej však koupí aromatizované podestýlky. Většinu koček zápach irituje a odrazuje od používání záchodu. Vhodné je spíše upravit stravu a záchod čistit denně. Nezapomínejte ani na pravidlo, že potřebujete alespoň o 1 záchod víc než máte počet koček. Pro jednu kočku tak potřebujete alespoň 2 toalety.

Klidné místo ke spaní

Kočka prospí denně i 16 hodin, proto potřebuje ke spaní klidné a pohodlné místo. Kromě klasického pelíšku nebo polštáře jsou vhodné různé kukaně a skrýše s otvory, do kterých kočka vleze a cítí se bezpečně. Jelikož kočka nevnímá místnost jen horizontálně, je vhodné koupit její domeček pro kočky nebo závěsná odpočívadla, která budou v různých výškách, aby mohla okolí pozorovat shora. Aby se kočka doma nenudila, takové odpočívadlo můžete umístit k oknu, díky čemuž bude mít vždy co pozorovat. Dbejte však na to, aby byly tyto „stromy“ pro kočky s odpočívadly bezpečné, hlavně pokud máte kočku většího vzrůstu, pro kterou nemusí být běžná odpočívadla dostatečně silná.

Hračky jako psychická stimulace

Kočky potřebují spoustu podnětů a právě hry a hračky jim mohou přinést potřebnou fyzickou a psychickou stimulaci. Na výběr máte spoustu různých hraček, míčků, myšek, pírek na provázku, puzzle hraček, laserů či hraček na hůlce. Vyhněte se hračkám s malými částmi, které by měly odkousnout a spolknout. Pokud máte v bytě tenké stěny, vyhněte se pípajícím a hlučným hračkám nebo je alespoň na noc ukryjte. Nezapomínejte na to, že hračky nestačí kočce jen koupit, ale důležité je věnovat jí svůj čas. Párkrát do dne si vyhraďte 15 minut a nechte kočku honit světýlko z laseru nebo jí do puzzle hračky umístěte několik pamlsků. Předejdete tak nudě, nežádoucímu chování a vytvoříte si s kočkou lepší vztah.

Kočičí hračky

Škrábadlo

Každá kočka potřebuje škrábadlo a pokud jí ho neposkytnete, najde si jej v podobě vašeho gauče či jiného nábytku. Na škrábadle si kočka ostří drápy, označuje teritorium a natahuje se. Škrábadlo by mělo být vyšší než kočka, aby se mohla natáhnout s nataženýma zadníma nohama, a mělo by mít pevnou základnu, aby se nepřevrátilo. Škrábadlo by se mělo nacházet na více místech v bytě. Velmi dobrá jsou velká škrábadla s odpočívadly na více úrovních, po kterých může kočka lézt a tím i být fyzicky aktivní.

Pomůcky pro péči o srst, drápy a zuby

K této péči budete potřebovat kartáč na srst, kleště na drápy a zubní kartáček. Každou kočku je třeba jednou za čas učesat kartáčem, dosáhne tak kvalitnější a lesklejší srst. Zároveň ji můžete přehlédnout, jestli nemá nějaké potíže, nepotřebuje koupel nebo odněkud nechytila blechy. Pokud máte dlouhosrstou kočku, česání by mělo být několikrát do týdne až každý den, aby se srst nezamotala a netvořily uzlíky. Česání je důležité i z toho hlediska, že se zbavíte uvolněné srsti, díky čemuž kočka při čištění se spolkne méně chlupů, čímž se mohou zlepšit problémy s trichobezoáry – tedy chomáči srsti uvízlými v žaludku.

Ke zkracování drápů je třeba koupit kleště, přičemž vybrat si můžete z klasických nebo gilotinových, které se používají méně. Na stříhání drápů je třeba kočku zvykat už od brzkého věku, aby to později nebyl boj. Poraďte se se svým veterinářem o tom, jak a pokud drápky stříhat. Totéž platí i pro čištění zubů, pro které je třeba zakoupit speciální zubní kartáček a pastu. Pravidelným čištěním se zbavíte povlaku a předejdete zubnímu kameni a dalším onemocněním, kterými kočky trpí ve starším věku.

Jak zajistit byt před příchodem kočky

Před příchodem domů připravte pro kočku byt tak, aby byl pro ni bezpečný. První den ji můžete mít v jedné místnosti, aby si zvykla, a teprve později jí ukážete zbytek domova. Schovejte kabely, léky a chemikálie, ostré předměty a vše, co by mohla kočka nedopatřením užít nebo se tím mohla poranit. Pozor na potraviny, které jsou pro kočky toxické, jako čokoláda, cibule, česnek či rozinky. Platí to i pro předměty, které by mohla při hře rozbít – vázy, sošky, fotky v rámečku či skleněné sklenice. Všechny místnosti, do kterých bude mít kočka přístup, musí být pro ni bezpečné.

Pokud máte doma pokojové rostliny, zjistěte, zda nejsou pro kočku toxické. Mnohé jsou totiž jedovaté a mohou způsobit vážné problémy až smrt. Pokud máte doma jedovaté rostliny, nespoléhejte se na to, že je umístíte nahoře na skříň nebo na poličku – kočka se k nim může snadno dostat. Buď je umístěte do pokoje, kam nemá přístup, nebo jim najděte nový domov. Místo toho jí zakupte nebo vysaďte trávu v květináči, kterou bude moci konzumovat, což prospěje jejímu trávení.

Připravte se také na to, že po příchodu kočky budete muset zvýšit frekvenci vysávání. Kočky přirozeně ztrácejí chlupy, což se zintenzivní na jaře a na podzim. Vysávat budete muset i zbytky steliva, které se kočce nalepí na srst nebo přichytí na nohy při vycházení ze záchodu, takže v jeho okolí je třeba vysávat častěji.

Škrábadlo pro kočku

Jak pečovat o kočku v bytě

Životní prostor kočky chované v bytě je omezený, proto je součástí péče o ni zajištění dostatku pohybu a aktivit, aby se nenudila. Při nedostatku stimulace hrozí úzkost a deprese, ale i jiná zdravotní rizika, např. nadváha z nedostatku pohybu nebo časté problémy s chomáči srsti v žaludku, kterých se neumí zbavit. Zajistit vaší kočce co nejlepší život v podmínkách bytu můžete i díky následujícím tipům:

  • Nenechávejte ji dlouho samu doma: Pokud doma zůstane, zajistěte jí dostatek hraček, kterými se zabaví i sama. Věnujte dostatek času a pozornosti hraní si, hlazení a společným aktivitám, na které si vyhraďte čas každý den.
  • Dopřejte jí trávu: Pokud ji nezvyknete brávat ven, dopřejte jí trávu v květináči. Její konzumace může podpořit trávení kočky a předcházet problémům s trichobezoáry, tedy chomáči srsti uvízlými v trávicím traktu.
  • Vytvořte jí dostatek prostoru pro pohyb: Pokud můžete, umožněte její přístup do více místností v bytě. Dopřejte jí dostatek ploch na hraní ve výškách, čímž se zvětší prostor, ve kterém se může pohybovat. Zároveň jí tak poskytnete alternativu ke skákání na nábytek.
  • Umožněte jí výhled z okna: Ujistěte se, že má výhled z okna, aby mohla pozorovat život venku. K oknu můžete umístit škrábadlo s odpočívadly, aby k němu měla lepší přístup. Okna by měla být zajištěna síťkou, stejně jako balkon, má-li na něj přístup.
  • Pečujte o její zdraví: Brávejte ji na pravidelné prohlídky k veterináři a ujistěte se, že je v dobrém zdravotním stavu. Nezapomínejte na odčervování každých 3–6 měsíců a vakcinace.
  • Nezanedbávejte výchovu: Odmalička ji vychovávejte a určete hranice, aby se vám spolu žilo příjemněji. Nežádané chování netrestejte, ale představte alternativu, např. místo škrábání gauče ji přeneste ke škrábadlu. Dopřejte jí dostatek podnětů, aby nuda nepřerostla do nežádoucího chování.
  • Koupání není vždy nezbytné: Kočky si hygienu zajišťují samy a v případě zašpinění je lepší použít vlhký hadřík nebo vlhčené utěrky určené pro zvířata. Koupel se doporučuje jen při větším znečištění nebo při dlouhosrstých kočkách. Na to, aby šlo koupání jednodušší, je třeba kočku zvykat postupně, proto na to myslete od začátku.

Nejčastější otázky – FAQ

Uvažujete nad chovem kočky v bytě, ale potřebujete více informací? V následujících řádcích naleznete odpovědi na často kladené otázky spojené s tímto tématem. Máte-li další otázky nebo byste se rádi podělili o vlastní zkušenost, potěšíme se, pokud se zapojíte do diskuse.

Chovat kočku v jednopokojovém bytě není neobvyklé. Nezáleží až tak na tom, jak velký je váš byt, ale zda své kočce dokážete poskytnout potřebné podmínky pro život. I v menším bytě jí můžete dokázat poskytnout dostatek pohybu a fyzické aktivity, pokud se své kočce budete dostatečně věnovat.

Procházky na vodítku mohou být dobrým obohacením života kočky v bytě a mohou pomoci předcházet nudě a nedostatku aktivity. Tato aktivita však není pro každého. Mnohé kočky mají z cizího prostředí strach, venku je spousta nových pachů, zvuků a podnětů, které jsou pro kočku stresující. Ve strachu se mohou pokusit utéct nebo se domotají na vodítku. Pokud se pro tuto aktivitu rozhodnete, kočku byste měli zvykat na vodítko postupně a v klidném prostředí, ve kterém se bude cítit bezpečně.

Co se týče běžného dne, kočky nemají problém být samy doma po dobu 8 hodin, když jste v práci. Pokud se však chystáte být pryč delší dobu, pamatujte, že kočka by neměla zůstat sama doma déle než 24–48 hodin. Nechávat kočku doma déle může být pro ni velmi stresující, bude se cítit osaměle a opuštěně. Pokud plánujete odejít z domu na delší dobu, zajistěte jí péči.

Ano, pes a kočka mohou spolu žít i v bytě v harmonii. V bytě byste měli mít dostatek místa k tomu, aby byla kočičí toaleta a misky na jídlo a vodu v oddělené místnosti, kam pes nemá přístup. Důležitá jsou vyvýšená místa pro kočku, která budou pro ni bezpečným místem v místnosti se psem. Záleží také na tom, jak je na začátku seznámíte. Mělo by jít o postupné, pomalé seznamování, aby nedošlo při prvním setkání ke stresu u psa či kočky. Snáze se seznamují mladá koťata a štěňátka než starší kočky a psy. V prvních týdnech je třeba dohlížet na to, jak spolu vycházejí, všímat si řeči těla a nenechávat je v místnosti o samotě.

Ne, kočky chované v interiéru nebývají více nemocné, právě naopak. Vyhýbají se různým nebezpečím a predátorům, které na ně číhají venku. V interiéru je však třeba zajistit, aby neměli přístup k toxickým potravinám, rostlinám, chemikáliím a dalším nebezpečným domácím předmětům.


Ďalšie články z kategórie Kočky

Vaše hodnocení:
(89.4%)