Jak naučit kočku na kočičí záchod nebo písek. Jak často chodí kočka na záchod?
Kočičí záchod patří k výbavě, kterou pro kočku kupujeme jako první. Zatímco někteří začínající chovatelé se zajímají spíše o to, jak naučit kočku na záchod, je třeba si uvědomit, že už výběr toalety může mít vliv na to, jestli ji kočka vůbec bude používat.
I když se zdá, že se nejedná o žádnou vědu – je to přece jen plastová nádoba na toaletu, rozhoduje její typ, velikost, ale i počet záchodů, které má kočka k dispozici. Přemýšlet byste měli také nad tím, jaké doplňky jsou podstatné, kam toaletu pro kočku umístit, ale také to, kdy a jak záchod pro kočku čistit.
Kolik záchodů kočka potřebuje?
Začněme otázkou, kolik záchodů byste měli pro svou kočku nebo kočky pořídit. Neplatí totiž, že stačí jedna toaleta a vaše kočky se už nějak podělí. Vždyť si jen představte, že potřebujete na záchod a jediná toaleta je obsazena nebo znečištěná a smradlavá. Takový scénář se nelíbí ani kočkám a právě nedostatek toalet v domě může vést k nechtěnému chování, jako je špinění mimo záchod. V takovém případě si kočka vybere většinou něco měkkého a pohodlného, jako koberec, polštář, deku nebo postel.
Počet záchodů by se měl odvíjet od počtu koček v poměru 1,5 záchoda na 1 kočku. Např. pokud máte 1 kočku, potřebuje 2 záchody. 2 kočky by měly mít 3 záchody, 3 kočky 5 záchodů, 4 kočky 6 záchodů atp. Zatímco jedné a dvěma kočkám postačí 1 záchod navíc, s větším počtem koček by měly přibývat i záchody navíc, jelikož se spíše stane, že bude kočičí záchod obsazen, znečištěn nebo o něj budou kočky bojovat.
Jakou velikost kočičího záchodu zvolit
Ať už si vyberete jakýkoli kočičí záchod, základním kritériem by měla být vždy jeho velikost. Příliš malý záchod může kočku odrazovat, bude se v něm cítit stísněně a nepohodlně, proto si raději na potřebu najde jiné místo. Jako pravidlo se zvykne uvádět, že záchod by měl být alespoň 1,5x delší než kočka. Musí v něm být totiž dostatek místa k pohybu a otočení se a také dostatek místa k provedení potřeby, pokud ho nebudete čistit okamžitě.
Většina kočičích záchodů je rozměrově pro průměrně velkou kočku naprosto dostačující. V případě, že máte kočku většího plemene. mainská mývalí kočka, nebo jen kočku většího vzrůstu, vždy si změřte její délku a toaletu nakupujte podle reálných potřeb. V případě, že kupujete toaletu pro kotě nebo starší kočku, sáhněte po záchodě s méně vyvýšeným okrajem při vstupu, aby do něj kočka bez problémů vešla. Toaleta s více vyvýšenými okraji je zase vhodná tehdy, zvykne-li vaše kočka při hrabání vyhazovat stelivo nebo se vymočí až za okraj toalety.
Tip: Kočky obecně upřednostňují větší toalety. Kočičí záchod často použijí i tehdy, je-li příliš malý nebo nepohodlný, protože jde o jedinou alternativu. Když si mohou vybrat, vždy se vyberou na větší záchod. Pokud vám to možnosti dovolí, vždy sáhněte po větším kočičím WC, které se vám stále vejde na vybrané místo, ale kočce poskytne více komfortu.
Typy kočičích záchodů
Rozlišujeme především 2 druhy kočičích záchodů – otevřené a kryté. Liší se od sebe vzhledem i vlastnostmi, ale není možné určit lepší a horší typ, jde jen o preferenci majitele a kočky. Ani dosavadní výzkumy nenaznačují, že by kočky upřednostňovaly jeden typ a pokud ano, jde jen o osobní preferenci, která není celkovým ukazatelem.
Otevřený záchod
Otevřený kočičí záchod se skládá jen z jedné části, plastové nádoby, která není kryta žádným vrchem. Jelikož okraje nesahají příliš vysoko, taková toaleta umožňuje kočce při hrabání vyhazovat stelivo ven. A právě nepořádek v okolí toalety je častým důvodem, proč přejde majitel k používání kryté toalety. Výhodou otevřeného záchodu je, že má kočka kolem více prostoru a nemusí vcházet dovnitř uzavřené nádoby, což může některé kočky vylekat nebo se cítí jako v pasti. Pro kočky většího vzrůstu to může být výhodou. Nevýhodou je nejen nepořádek na podlaze, ale také zápach, který se snáze šíří do místnosti.
Krytý záchod
Kryté kočičí záchody se skládají ze 2 částí – vrchního krytu a spodní nádoby. Mnoho z nich má i výklopná dvířka, ale nejsou nezbytností. Hlavní předností tohoto typu WC je, že vše zůstává uvnitř. Týká se to steliva, moči a výkalů, ale také zápachu, který se méně šíří do místnosti. Některé kryté záchody se prodávají s filtrem, který ještě více zabraňuje unikání pachu do okolí. Nevýhodou je, že pro větší kočky je uvnitř méně místa a mohou se cítit jako v pasti, zvláště pokud máte více koček, které se takto mohou napadat. Jiné kočky zase vítají více soukromí. Jelikož má krytý záchod 2 části, hůře se čistí, protože je třeba jej stále rozebírat.
Samočistící záchod
Zmíněné typy kočičích záchodů jsou manuální, a tudíž je třeba čistit je ručně. Ale protože žijeme v době technologií, ani tato oblast není výjimkou a pořídit si už můžete i automatické, samočistící kočičí záchody, které udělají většinu práce za vás. Mechanická toaleta nabízí přesně to, co hlásí – automatické čištění. Hrabličkami dokáže přejít přes stelivo a prosít ho tak, že exkrementy a močí ztvrdlé stelivo se oddělí do spodní nádoby, čímž v záchodě zůstane jen čisté stelivo, vhodné k dalšímu použití.
Některé modely dokonce dokáží určit, kdy byl záchod použit, a následně se vyčistí. Tyto automatické funkce s sebou přinášejí i několikanásobně vyšší cenu, která mnohé od koupě odradí. Cena však není jediným negativem. Některé kočky může zvuk čištění vylekat, zejména pokud je načasováno nesprávně a kočka je stále v záchodě. To může vyústit ve strach z používání toalety. Pro mnohé však převažují pozitiva, mezi něž patří snazší udržování záchodu, čistší prostředí, méně zápachu a jednodušší údržba, pokud máte více koček a záchod a používá frekventovaněji.
Záchod se sítkem
Jedná se o něco mezi běžnou a samočistící toaletou. Spodní nádoba záchodu je vybavena sítkem, přes které se odpad prosévá a propadá. Ten tím pádem zůstává oddělen ve spodní nádobě, stelivo je déle čisté a vhodné pro více použití. Usnadníte si tím i čištění toalety, protože nakonec stačí vysypat odpad ze dna. Nevýhodou je, že stále musíte lopatkou vybírat výkaly a stelivo prosévat, takže stále budete mít s toaletou dost práce. Pozitivem je to, že takovýmto způsobem se spotřebuje méně steliva a jedno balení vám vydrží déle, což je šetrnější k přírodě i vaší peněžence.
Záchod se skříňkou
Ve snaze co nejlépe ukrýt kočičí záchod, resp. zakomponovat jej do zbytku interiéru, vznikly záchody se skříňkou. Sestávají ze záchodu, který bývá otevřen a s rozměry na míru, a skříňky na kočičí toaletu, která vzhledem zapadá do celkového designu místnosti. Tyto skříňky mohou mít různé podoby, obvykle se vyrábějí ze dřeva, ale styl, barva a tvar se dají přizpůsobit přesně vašim potřebám. Taková řešení jsou skvělá tam, kde je méně prostoru, protože záchod snadno zakomponujete. Zároveň nevzniká kolem záchodu nepořádek. Nevýhodou je, že jde o dražší řešení, které si ne každý může dovolit. Pokud skříňku umístíte v obýváku, musíte ji často čistit, aby nevznikl silný zápach. Hrozí i to, že si kočka splete jiné skříňky s toaletou.
Tvary kočičích záchodů
Na první pohled se může zdát, že na tvaru moc nezáleží. Většina kočičích záchodů má totiž stejný, obdélníkový tvar. Ale protože se někteří výrobci chtějí odlišit, nabízejí i oválné, kulaté či čtvercové tvary. Máte-li menší kočku, která nemá problém s velikostí toalety, na tvaru nemusí až tak záležet. U středně velkých a velkých koček je lepší sahat pro toalety s prodlouženým tvarem, tedy obdélníkové a oblé, protože poskytují více prostoru pro délku kočičího těla. Dalším typem je trojúhelníkový tvar, který se používá do rohů místností. Lze jej využít tam, kde je málo prostoru, avšak tyto toalety jsou vždy jen otevřené a kočce nabízejí méně prostoru, proto nejsou vhodné pro větší plemena.
Lopatka, podložka, rampa a další doplňky pro kočičí toalety
- Lopatka – Samozřejmostí každé výbavy toalety je malá plastová lopatka s otvory, kterou lze vybírat výkaly, ale přes dírky vypadne nepoužité stelivo.
- Sáčky do toalety – Fungují podobně jako pytle na odpadky – sáčkem se vyloží dno toalety a nasype stelivo. Při čištění tak stačí vybrat celý obsah i s kapsou, takže nemusíte nic vysypávat a nabírat. Nevýhodou je, že pokud vaše kočka hodně hrabe, drápky může sáček roztrhnout, čímž zaniká celý účel tohoto doplňku. Sáčky tedy nejsou vhodné pro každého.
- Podložka – Podložky se umisťují před kočičí toaletu. Jsou vyrobeny z materiálů, které zachycují stelivo, a tím předcházejí jeho roznesení po celém domě.
- Rampa – Odnímatelné rampy se kupují pro kočky se sníženou pohyblivostí a kočky ve vyšším věku. Umožňují jim snazší přístup k toaletě, čímž snižují možnost špinění mimo WC.
- Čistící přípravky – Dostupných je několik variant čistících přípravků určených speciálně pro kočičí toalety. Některé mají dezinfekční vlastnosti, jiné jsou deodoranty a odstraňují nasátý zápach z moči.
Kam umístit kočičí záchod
Součástí úspěšného používání toalety je také vhodné umístění, které nebude kočce překážet. Aby kočka chodila na záchod, musí se cítit v bezpečí a pohodlně. Neumisťujte kočičí záchod do příliš rušných a frekventovaných místností a chodeb, vyhněte se umístění u dveří a vchodu. Nevhodné je i umístění na hlučných místech, např. u pračky, sušičky a myčky nádobí, jejichž hluk může kočku odradit. A toaleta se nehodí ani v těsné blízkosti misek na jídlo a vodu, a to z hygienických důvodů.
Naopak, vybírejte spíše tiché a klidné místnosti, hlavně do koutů a tam, kde je záchod mírně schovaný. Pokud má kočka přístup do celého vícepodlažního domu, záchod by měl být v každém patře. Pokud máte malé děti nebo psa, umístěte záchod mimo jejich přístup, aby se kočka necítila v pasti. Dveře do místnosti se záchodem nechávejte otevřené, aby byl k němu neustálý přístup. Kočce co nejvíce usnadněte přístup, zejména je-li stará, neumisťujte záchod na vyvýšené místo.
Kdy a jak čistit kočičí záchod?
Kočičí záchod se čistí na denní a týdenní bázi. Každý den je třeba odstranit výkaly a použité stelivo. To je buď vlhké, nebo se shlukuje do hrudek. Nakonec doplňte nové stelivo, je-li to nutné, a očistěte lopatku. Na týdenní až dvoutýdenní bázi je třeba vyměnit celé stelivo za nové. Nejprve odstraňte celý obsah WC, poté jej důkladně omyjte horkou vodou a čistícím přípravkem. Jednou do měsíce je vhodné použít také dezinfekční přípravky. Záchod nechte vyschnout nebo vytřete dosucha a nasypte do něj nové stelivo.
Pokud kočka přestane používat toaletu, problém může být také v tom, jak často ji čistíte. Pokud ji nečistíte dostatečně, kočce může překážet zápach a neodstraněné výkaly či vlhká podestýlka. Někdy je problémem opak – příliš častá výměna steliva. Nové stelivo nemá známý zápach, což kočku odrazuje. Stejně tak může být problém pach z dezinfekčních a čistících přípravků – nejlépe je používat neutrální a přírodní přípravky s co nejmenším pachem. Proto pokud se vyskytne tento problém, zvažte, zda není problém ve způsobu čištění.
Jak naučit kočku na záchod?
Výcvik kočky k používání toalety se netýká jen koťat, ale i dospělých jedinců, kteří z různých důvodů toaletu přestali používat. Základem tréninku by v první řadě měly být vhodné podmínky, a tedy správný výběr toalety a steliva, dostatečný počet toalet i vhodné umístění. Na začátku je vhodné záchod umístit na dostupné a dobře viditelné místo, nejlépe tam, kde se už kočka vyšpinila, čímž jí poskytnete alternativu. Umístění můžete později postupně změnit. Také je vhodné záchod co nejlépe zpřístupnit, mapř. i tím, že, že nejprve budete používat otevřenou toaletu.
- Na začátku toaletu kočce ukažte, nechte ji, ať ji sama prozkoumá, ovoní, vstoupí do ní a pod.
- Kočku můžete do toalety položit, je-li méně odvážná. Většina koček začne stelivo instinktivně hrabat, ale pokud se jí tam nelíbí a ze záchodu uteče, nenuťte ji a dopřejte jí čas.
- Pokud kočka toaletu použije, odměňte ji pohlazením a oblíbeným pamlskem. Odměnu je třeba použít ihned, aby si ji kočka spojila s aktivitou.
- Pokud si zvolí místo mimo toaletu, výkaly přemístěte na stelivo. Kočky zvyknou využívat stejného místa a je pravděpodobné, že se při další potřebě bude řídit pachem. Nikdy kočku netrestejte a nekřičte na ni.
- Pokud si všimnete, že kočka hledá, kam by mohla jít na záchod, přemístěte ji na toaletu.
Během výcviku se stane, že si kočka vybere jiné místo pro toaletu. Je důležité toto místo důkladně vyčistit a použít i přípravek k neutralizaci zápachu. Pokud totiž na místě zůstane zápach, je větší pravděpodobnost, že si jej kočka vybere znovu.
Nejčastější otázky – FAQ
Přestože výběr toalety pro kočku není žádná věda, měli byste si na něm dát dostatečně záležet. Mělo by jít o nejvhodnější volbu nejen pro vás, ale také pro vaši kočku. Odpověděli jsme na nejčastější otázky, které si při výběru záchodu pro kočku položíte, avšak stále máte prostor se zeptat na vše, co vás ohledně kočičích toalet zajímá. Budeme rádi, pokud se v komentářích podělíte o své zkušenosti s jednotlivými druhy toalet a pomůže tak zájemcům o různé typy kočičích záchodů.