Kastrace psa

Kastrování psa a feny. Kdy kastrovat a kolik stojí kastrace u veterináře?

Majitelé psích mazlíčků se pro kastraci rozhodují z různých důvodů. Tento krok je důležité velmi dobře zvážit a poradit se s veterinářem. Kastrace psa či feny jsou nezvratné. Realizovány jsou za účelem zamezení dalšího rozmnožování daného jedince. Důležité je před tímto rozhodnutím vědět, jaké výhody nebo rizika s sebou kastrování přináší. Jak se chová pes po kastraci? Přináší tento zákrok změny povahy v chování psa? Jak dlouho se pes po kastraci zotavuje, jaká jsou rizika takového zákroku a mnoho jiného se dozvíte v následujících řádcích.

Publikované: 13.11.2023
Aktualizované: 13.11.2023
Obsah článku:

Mnoho pejskařů si klade během rozhodování několik otázek. Zda nejde o vážný zásah do organismu, zda kastrování nezpůsobí další problémy v pozdějším vývoji, nezmění povahu pejska nebo zda neovlivní jeho vztah k lidem. Především v případě fen se majitelé obávají komplikací, které z tohoto chirurgického zákroku vyplývají. Stejně jako existují argumenty proti, existuje obrovské množství benefitů, proč je kastrace či sterilizace psa v mnoha případech správné řešení.

Co je to kastrace psa?

Tento odborný pojem označuje chirurgické odstranění rozmnožovacích orgánů u daného psího plemene. Operační zákrok lze realizovat u samce i samičky. Setkat se můžete i s pojmem sterilizace psa. Tento termín se častěji využívá ve spojení s fenami, ale v praxi je u obou plemen zažit spíše pojem kastrace. Pod sterilizací můžeme také rozumět jen dočasnou formu chemické antikoncepce. Kastrací se daný psí jedinec uvádí do stavu pohlavního klidu, čímž je zaručena permanentní antikoncepce během zbytku jeho života.

Průběh kastrace

Operaci provádí veterinář, přičemž před zákrokem je třeba, aby pejsek absolvoval nutná vyšetření pro diagnostiku zdravotního stavu. U pejska jde o úplné odstranění varlat, čímž se zabrání tvorbě spermií. Kastrace feny představuje odstranění vnitřních orgánů, a to samotných vaječníků nebo častěji vaječníků spolu s dělohou.

Před samotným zákrokem je důležité, aby byl pes alespoň 10 – 12 hodin nalačno jen s přísunem tekutin. Operace probíhá v celkové anestezii. Pejsek je uspaný za pomoci infuze nebo injekce do žíly. Pejskovi se na operačním stole oholí varlata, vydezinfikuje místo řezu a za pomoci skalpelu se nařeže šourek. Varlata se vyberou a šourek následně zašije.

U fenky je postup podobný, ale s tím rozdílem, že se oholí bříško, vydezinfikuje místo řezu a udělá se rána. Vyberou se vaječníky, vejcovody i děloha a břišní stěna se zašije. V závislosti na použitém materiálu stehy vybere veterinář nebo odpadnou samy. To, kolik trvá kastrace psa, je individuální a záleží na věku, hmotnosti a zdravotním stavu, ale obvykle všechny úkony proběhnou do 1 až 2 hodin. V případě některých veterinářů lze u fen (menších pejsků) operovat i laparoskopicky, čehož následkem je jen minimální řezná rána.

Kastrování psa u veterináře

Vhodný věk, kdy kastrovat psa nebo fenku

U psa je nejvhodnější se pro tento zákrok rozhodnout krátce po období dosažení pohlavní zralosti. Puberta u psa samce vrcholí přibližně kolem 8. až 12. měsíce. Toto rozmezí se může v závislosti na plemenech lišit. Velká plemena přicházejí do fáze puberty později, a proto jsou pohlavně dospělá v pozdějším věku. Obecně se doporučuje psa kastrovat ve věku 1 až 1,5 roku (12 – 18 měsíců).

Kastrování fenky psa je možné i v pozdějším věku (ideálně však do 3. roku života), ale je vhodnější se pro tento zákrok rozhodnout dříve. Samice jsou pohlavně zralé kolem 6. až 7. měsíce. Větší a obří plemena později (18. až 24. měsíc). Kastraci feny doporučují veterináři provádět před prvním háráním, což může být kolem 5. až 7. měsíce života. Vhodný je také věk mezi prvním a druhým háráním. Chirurgické odebrání vaječníků a dělohy má pro fenu i preventivní charakter. Výrazně se eliminuje riziko vzniku cyst či nádorových onemocnění mléčné žlázy. S vyšším věkem tento zákrok z toho pohledu ztrácí význam.

Kastrace feny po porodu je možná. No je třeba dopřát pejskovi dostatek času na regeneraci vzhledem k vyčerpanému organismu. K takovému chirurgickému zákroku je vhodné přistoupit až po odstavení štěňátek.

Kastrace psa u veterináře

Kastrace psa - orchiektomie

Chirurgický zákrok veterináře má u psa za následek úplné odstranění varlat. Po operaci zůstává pejskovi rána na šourku se stehy v rozsahu 2 až 5 cm. Odborně se tento zákrok u psa samce nazývá orchiektomie a má nezvratný charakter. U psa se následkem operace eliminuje tvorba ejakulátu – spermií. Další rozmnožování není možné. Rekonvalescence psa po kastraci je relativně rychlá. Zákrok je pro pejska bezbolestný, kastrace totiž probíhá v celkové anestezii.

Následkem operace je také snížení potřeby pohlavního života (páření), díky utlumení pohlavních pudů. Pes tak není natolik drážděný pachy a feromony, které uvolňují hárající se feny. Tímto krokem se výrazně snižuje riziko onemocnění prostaty (benigní hyperplazie, neoplazie), tvorby cyst, onemocnění varlat (zánět, zvětšení) či vzniku perianální kýly.

Výhody kastrace psa

V případě psa má kastrace vliv na jeho chování, ale také na jeho životosprávu a zdravotní kondici. Především s přibývajícími léty jsou u psa minimalizována často se vyskytující chronická onemocnění pohlavního ústrojí.

  • Pes nemá potřebu neustále utíkat a hledat příležitosti k pohlavní aktivitě s hárajícími se fenami.
  • Zabraňuje nežádoucímu oplodnění feny v případě nežádoucího páření a následných důsledků ve smyslu nakrytí cizí feny.
  • Zklidnění se následkem nižší hladiny libida, což má vliv na snížení agresivity vůči cizím psům. Také se snižuje přehnaná potřeba značkování teritoria.
  • Především v mladším věku pes nemá potřebu pohlavních projevů vůči lidem či předmětům.
  • Kastrace psa snižuje riziko tvorby nádorů, zvětšování prostaty či onemocnění varlat.

Kastrace feny – ovariohysterektomie

U fen psa má tento zákrok invazivnější charakter, což znamená, že oproti psům samcům je rozsah operace větší. Stejně tak je nutná celková anestezie . Během kastrace fenky jsou jí odstraněny vnitřní orgány, vaječníky i děloha . Fence zůstává rána se stehy o rozměrech 5 až 12 cm podle velikosti plemene. Některé veterinární kliniky dokáží tyto operace realizovat i laparoskopicky. Menší zákrok představuje ovarektomie, což je jen odstranění vaječníků. Výsledek operace je stejný. Po operaci se fena nehárá, není pohlavně aktivní a není tak atraktivní pro samce. V průběhu života netrpí žádnými falešnými těhotenstvími. Hárání u feny, resp. pohlavní cyklus neprobíhá. Zákrok má nevratný charakter a jde o trvalou formu antikoncepce.

Kastrování feny je ideální především v případě, pokud majitel neplánuje chov štěňátek. V takovém případě provést kastraci doporučuje většina veterinářů. K zákroku by mělo dojít ještě před prvním háráním, tedy před dosažením pohlavní zralosti, případně mezi prvním a druhým cyklem. Důvodem časné kastrace psa – samičky je, že se minimalizuje riziko tvorby nádorů v mléčné žláze až o 90 %. S vyšším věkem se procento snižuje. Ve vyšším věku se u fen bez kastrace až v 50 % případů objevují komplikace s dělohou, vaječníky a vejcovody.

Ani náhodou neplatí, že fena by měla podstoupit kastraci až po prvním vrhu štěňátek. Dlouhodobé zkušenosti ukazují, že rozdíl v případě výskytu nádorů na vaječnících nebo zánětů dělohy mezi fenami, které rodily jednou či vícekrát, není prokazatelný. Porod tak v případě onemocnění těchto orgánů nemá na zdraví psa žádný vliv. Naopak u kastrovaných fen je vzhledem k odstranění těchto orgánů riziko podobných onemocnění nulové.

Kastrovaný pes a fena

Výhody kastrace feny

V odstavcích výše jsme uvedli některé z benefitů kastrace feny psa. Majitelé, kteří neplánují chov štěňátek by měli tuto možnost reálně zvážit vzhledem k faktu, že kastrací mohou zajistit fence komfortnější a delší život. V průměru může kastrace prodloužit život zvířete o 3 až 5 let. Oproti samcům se u fen chování a povaha téměř vůbec nemění.

  • Fenka není „sexuálním cílem“ pro ostatní psy, které by za jiných okolností pohlavně přitahovala.
  • Nehrozí nežádoucí těhotenství vzhledem k trvalé antikoncepci.
  • Kastrace má preventivní účel z důvodu vzniku chronických onemocnění – zánět dělohy, cysty mléčné žlázy, nádory či cysty na vaječnících.
  • Nehrozí vznik falešného těhotenství během hárání, kdy se fena z důvodu hormonálních výkyvů chová jako těhotná.
  • Nižší riziko vzniku hormonální diabetu II. typu v pozdějším věku.

Péče o psa po zákroku

Po provedení zákroku zůstává pejsek pár hodin na pozorování u veterináře. Často si však psa můžete vzít domů ještě v den operace. V případě feny obvykle druhý den. Důležité je myslet na to, že pejsek je po celkové anestezii. Je tedy normální, že je dezorientovaný, případně působí líně a uboleně. Limitován je i jeho pohyb.

Důležité je kontrolovat, zda přijímá dostatek tekutin a zda na jeho sliznici nepozorujeme stopy krve (pro případ vnitřního krvácení). Ideální je, pokud je pes v klidu ve svém pelíšku. Ránu je třeba kontrolovat.

Jak dlouho se zotavuje pes po kastraci? Rekonvalescence po kastraci psa je individuální, ale obvykle je v rozsahu 14 až 21 dní. Intenzivní pohyb není vhodný, proto psa venčete jen na vodítku nebo pusťte ven jen pod dozorem. Měli byste zabránit skákání či prudkým pohybům.

Po kastraci je vhodné upravit také dávkování krmiva. Pokud psovi nechutná jíst, zkuste krmivo změnit. Existují dokonce speciální krmiva pro vykastrované psy. Z dlouhodobého hlediska je také vhodné upravit objem příjmu živin u psa, jelikož po kastraci mají některá plemena vyšší tendenci ke vzniku obezity.

Péče o psa po kastraci

Vedlejší účinky a rizika spojená s kastrací

Pokud je řeč o rizicích či negativech, které s sebou tento zákrok přináší, je třeba brát v úvahu, že každý zásah do organismu může mít na konkrétního jedince jiný vliv. Jsou pejsci či konkrétní plemena, která kastraci snášejí hůře než jiná. Obecně je však kastrace velmi nekomplikovaný chirurgický zákrok, jehož pozitiva řádově převyšují negativní důsledky či rizika.

  • Vyšší riziko vzniku obezity.
  • Inkontinence u psa – únik moči především u fen větších plemen v pozdějším věku.
  • Zvýšené riziko tvorby močových kamenů.
  • U dlouhosrstých plemen se mohou objevit změny ve struktuře srsti.
  • Změna povahy psa po kastraci. Například rapidní pokles aktivity, nižší/vyšší apetit k jídlu nebo zvýšení/snížení míry agresivity. Po zákroku trvá přibližně 3 až 6 měsíců, než se hladina hormonů ustálí. To, jak se chová pes po kastraci, však nemá vliv na jeho výcvik nebo učenlivost. Jasným důkazem jsou kastrované slepecké nebo policejní psi.
  • Riziko úmrtí vlivem celkové anestezie. Na základě celosvětových statistik je úmrtnost psa po anestezii jen 0,1 %.

Kastrace psa a agresivita

Mezi lidmi často panují různé mýty a teorie o kastraci, které nejsou založeny na pravdě nebo vycházejí z jedné individuální zkušenosti. Nelze je generalizovat. Mnozí majitelé psů považují kastraci jako řešení hlavně v případě, je-li jejich pes agresivní. Kastrování však má úplně jiný úkol a účelem není měnit povahové charakteristiky psa, přestože nepřímo může na agresivitu a obecně jeho chování působit.

To, že kastrace může ovlivnit chování psa, je prokázáno, ale v žádném případě nelze dokázat, v jaké míře a už vůbec ne v souvislosti s podněcováním psa k agresivitě. Častějším efektem je právě utlumení agresivního chování. Zároveň víme, že psa ovlivňuje obrovské množství dalších podnětů. Několik změn v chování lze pozorovat jen po určitou dobu, jelikož se po kastrování hladina hormonů normalizuje.

Kastrace psa a agresivita

Kastrace psa - zkušenosti

Na základě zkušeností majitelů s kastrací převažují pozitivní názory. Při studování si více příspěvků ve fórech a diskusích však můžete narazit na různé pohledy majitelů psů ke kastrování. Mnozí majitelé uvádějí, že kastrace chování jejich psa nijak nezměnila.

V drtivé většině případů pozitivně vnímají hlavně absenci zdravotních komplikací ve spojitosti s onemocněními pohlavních orgánů. V případě některých názorů došlo ke zmiňovanému efektu – pes je po zákroku výrazně klidnější, nemá tendenci utíkat či přehnaně štěkat, ale zároveň je předmětem diskuse i opak, a to zvýšená agresivita. To však může být vedlejším příznakem těsně po provedení zákroku, kdy se hormony v organismu stabilizují (3 až 6 měsíců). Po operaci je pes slabší, cítí se ohroženější a nervozitu projevuje vrčením nebo štěkáním. Stále platí, že vliv tohoto zákroku na povahu psa je velmi individuální.

Kolik stojí kastrace psa – ceny jsou různé

Ceny kastrací jsou napříč regiony, městy či kvalifikacemi veterinárních klinik velmi různé. Pokud zákrok v případě vašeho psa zvažujete, ideální je informovat se přímo u veterináře. Cenu v ceníku ovlivňuje několik faktorů, jako věk, pohlaví či váha. U psů – samců je zákrok vždy levnější vzhledem k tomu, že oproti fenkám je méně komplikovaný.

Za kastraci psa zaplatíte v průměru od 2 000 do 6 000 Kč, za fenku se může cena vyšplhat až na 8 000 Kč (dle věku a hmotnosti). Pokud tedy za kastraci jezevčíka zaplatíte 2 500 Kč, ale za kastrování rotvajlera 3 500 Kč, zohlednit musíte velikost plemene a komplikovanost zákroku. Měli byste také brát na vědomí, že celkovou anestezii lépe snášejí mladší jedinci. Čím později k takovému zákroku dojde, tím vyšší je riziko komplikací.

Kastrace psa – cena

Jak funguje chemická kastrace?

Jednou z možností je také chemická kastrace, což je vlastně obdoba lidské hormonální antikoncepce. Jedná se o metodu pouze termínované antikoncepce a její účinek je časově omezen na dobu, po kterou je samci nebo fence antikoncepce podávána. Paradoxně je tento typ kastrace využíván při kastrování samců. Způsoby aplikace mohou být různé.

Zpravidla jde hormonální antikoncepční injekce, které způsobují utlumení potřeby pohlavních aktivit. Druhou možností je vpravení speciálního implantátu (čip), který se implantuje pod kůži a uvolňuje hormony způsobující blokování funkčnosti pohlavních orgánů, tedy způsobují dočasnou neplodnost. Účinnost hormonů nastupuje přibližně po 6-8 týdnech po aplikování.

Chemická kastrace v podobě antikoncepce nemá žádný vliv na snižování rizik spojených s onemocněními pohlavního ústrojí, které uvádíme výše v případě klasické chirurgické kastrace. Přísun hormonů může na každého psa působit individuálně a po vysazení se musí organismus opětovně vyrovnat se změnami v metabolismu. Mnozí veterináři tento způsob kastrace doporučují jen jako dočasné řešení, například chemická kastrace starého psa, který je stále pohlavně aktivní a operace již není zcela vhodným řešením. Cena jedné dávky stojí přibližně 2 000 až 2 500 Kč (závisí na typu antikoncepce) a účinnost je 6 až 12 měsíců.

Nejčastější otázky – FAQ

Plánujete kastraci vašeho domácího mazlíčka nebo tuto možnost zvažujete? Potřebovali byste další informace o kastrování ? Máte otázky nebo vlastní zkušenosti s kastrováním psa či fenky? Budeme rádi, pokud se zeptáte nebo zapojíte do diskuse a přispějete svým názorem.

Změny povahy psa či feny po kastraci jsou velmi individuální a nelze je generalizovat nebo spojovat výhradně s tímto zákrokem. Vycházejíc ze zkušeností majitelů psů se lze setkat v některých případech s vyšší či nižší mírou agresivity nebo se změnou v oblasti aktivity. Pes může být línější a působit občas příliš flegmaticky. Často se však jedná o dočasné změny, které se dějí v průběhu stabilizace hladiny hormonů v těle samce. Tento proces trvá 3 až 6 měsíců, než je hladina hormonů stabilizovaná. U fen pes po kastraci jsou změny povahy či v chování pozorovány jen minimálně. Stále však platí, že ve většině případů benefity kastrace psů a fen převažují nad negativy.

Úkolem majitele poté, co proběhne tento operační zákrok, je pejska pozorovat. Důležité je sledovat, jak se chová. Je třeba brát v úvahu fakt, že pejsek je po celkové anestezii a 2–3 dny po zákroku může být dezorientován a působit utlumeně. Je třeba, aby přijímal dostatek tekutin a také stravu. Dopřát je třeba pejskovi i fence klid, omezit akční pohyb, aby nedošlo ke zvracení nebo otevření zašité rány. Co se týče délky zotavení, u fen je to přibližně 14 až 21 dní, u pejsků samců přibližně 10 až 14 dní.

Kastrace u psa – samce je méně komplikovaný chirurgický zákrok a spolu s uspáním netrvá déle než 30 až 60 minut. U fenky jde o invazivnější zákrok většího rozsahu, ale doba operace obvykle nepřesáhne 60 až 120 minut. Závisí také na individuálních parametrech, stáří, hmotnost a zdravotní stav pejska – feny.

U psa samce je ideální věk ke kastraci v období pohlavní zralosti, což je kolem 8. až 12. měsíce života. Platí, že kastrovat psa je vhodné nejpozději ve věku 1 až 1,5 roku. U feny je ideální také období pohlavní dospělosti. Pokud neplánujete fenu nakrývat (rozmnožovat) a chcete ji mít jen pro radost, správné je rozhodnout se dát kastrovat fenu před prvním háráním, tedy kolem věku 6. až 7. měsíce. Vhodné je i období mezi prvním a druhým háráním.


Ďalšie články z kategórie Zdraví

Vaše hodnocení:
(90%)