Jedovaté rostliny pro kočky – je aloe vera, calathea, dracéna, oleandr, modřenec a pilea jedovatá?
Kočky a květiny, rostliny, bylinky, to je příběh, který zná každý majitel těchto úžasných zvířat. Pokud ho ještě neznáte, garantujeme vám, že velmi rychle pochopíte, že společná existence těchto 2 druhů je náročná. Právě proto je obzvláště důležité, abyste se vyhnuli pěstování jedovatých rostlin, které mohou vaší kočce ublížit.
Na vše, co souvisí s chovem koček a pěstováním květin v jedné domácnosti, se vám pokusíme odpovědět v našem článku. Seznámíme vás s jedovatými rostlinami, v krátkosti se podíváme na to, jak se projevuje otrava u kočky a jak ji řešit, představíme vám druhy, které jsou pro kočky bezpečné a v závěru článku se pokusíme rozluštit záhadu, proč kočky přitahuje všechno, „co roste“.
Jedovaté rostliny pro kočky v zahradě
Pro kočky jsou jedovaté mnohé rostliny pěstované v zahradách, ale i ty divoce rostoucí na loukách a v lesích. Za zmínku stojí např. Ocún jesenní (Colchicum autumnale). Všechny její části jsou toxické, a to obzvláště pro kočky. Jejich požití může způsobit poškození ledvin a jater, dokonce náhlou smrt.
K jedovatým patří také azalky a rododendrony s obsahem rostlinných toxinů – grayanotoxinů, které zasahují do kosterního svalstva, srdečního svalu a nervů. Možná jste již slyšeli o tzv. halucinogenním či šíleném nepálském medu, který vyrábějí himálajské včely. Jeho konzumace v menších množstvích u lidí způsobuje pocit euforie, ale také závratě a točení hlavy. Pokud to přeženete, pravděpodobně se nevyhnete zvracení, halucinacím, záchvatům až ztrátě vědomí.
Proč mluvíme o medu? Za jeho halucinogenními účinky totiž stojí právě grayanotoxiny z rododendronů, které v dané oblasti opylují jen zmíněné himálajské včely. Pro kočku může být proto fatální i konzumace několika lístků této rostliny. Otrava se projevuje slintáním, zvracením, ztrátou koordinace, ochrnutím končetin, slabým tepem a v nejhorších případech mohou zvířata upadnout do kómatu.
Další nebezpečnou rostlinou, která se v našich zahradách vyskytuje hojně, je narcis, resp. všech, skoro 60 druhů narcisů. Obsahují toxickou látku lykorin, přičemž její největší obsah mají cibulky. Ty byste proto měli před kočkami ukrýt co nejdůkladněji. Lykorin způsobuje zvracení, slintání, průjem a bolesti břicha. Ve výjimečných případech může u koček vyvolat srdeční arytmii, dýchací potíže, nízký krevní tlak a křeče. Podobné je to také s tulipány a hyacinty.
K jedovatým rostlinám pro kočky, se kterými se mohou setkat v zahradě či na louce, dále patří:
- Náprstníky (Digitalis)
- Hemerocallis
- Korunkovka strakatá (Fritillaria meleagris)
- Glorióza pyšná (Gloriosa superba)
- Jalovec (Juniperus) Jalovec (Juniperus)
- Konvalinka vonná (Convallaria majalis)
- Bledavka okolíkatá (Ornithogalum umbellatum)
- Barvínek menší (Vinca minor)
- Rozpuk jízlivý (Cicuta)
- Tis obyčejný (Taxus baccata)
- Cesmína (Ilex)
- Muškáty (Pelargonium)
- Begonie
Venkovní květiny vhodné pro kočky
To, že máte kočku, ještě neznamená, že vaše zahrada musí nutně zívat prázdnotou. Naštěstí existuje řada rostlin, které jsou bezpečné. Toto jsou některé z nich, které můžete v exteriéru pěstovat i v našich klimatických podmínkách:
- Motýlí keř (Buddleja davidii)
- Ibišek (Hibiscus)
- Gerbery
- Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus)
- Nemézie (Neměsí)
- Petunie
- Růže
- Cínie
- Bradavec (Caryopteris)
- Slunečnice roční (Helianthus annuus)
- Astry
- Krásenka zpeřená (Cosmos bipinnatus)
- Fialky
- Frézie
Oleandr a kočky
Oleandr (Nerium oleandr) patří k obzvláště populárním rostlinám pěstovaným v interiéru i exteriéru a zároveň tím obzvláště toxickým pro kočky. Všechny části rostliny včetně stonků a listů obsahují srdeční glykosidy, tedy organické sloučeniny, které zvyšují výkon srdce a snižují rychlost jeho kontrakcí. Tyto látky jsou v medicíně (i té veterinární) využívány při léčbě městnavého selhání srdce a srdeční arytmie. Např. lék Digoxin obsahuje srdeční glykosid z listů náprstníku vlnatého (Digitalis lanata). Majitelům koček proto pěstování oleandru určitě nedoporučujeme.
Lilie a kočky
Do rodu „Lilie“ patří téměř 120 druhů lilií, přičemž některé z nich mohou kočku zabít již při konzumaci 1–2 lístků. Požrání menšího množství, dokonce už olízání pylu či pití vody z vázy s touto rostlinou u koček způsobuje akutní selhávání ledvin. Zajímavostí je, že lilie nejsou toxické pro psy a toxin, který stojí za těmito účinky na kočky, není znám. Pro kočky jsou nebezpečné zejména následující druhy, pěstování lilií nebo jejich držení ve váze byste se však měli vyhnout obecně.
- Asijská lilie (Lilium asiatica)
- Lilie dlouhokvětá (Lilium longiflorum)
- Japonská lilie (Lilium speciosum)
- Lilie lesní, známá také pod názvy lilie Philadelphia, lilie prériová nebo západní (Lilium philadelphicum)
- Lilie východní (Lilium orientalis)
- Lilie tygrovaná (Lilium lancifolium)
- Lilie západní (Lilium occidentale)
Pokojové rostliny jedovaté pro kočky
Majitelé koček by se měli vyhnout pěstování cykasů, a to zejména Cykasu japonského – tzv. Sago palm (Cycas revoluta) a cykasu Zamia furfuracea. Nebezpečnou je látka cykazin, která poškozuje mezibuněčné tkáně, v důsledku čehož dochází k uvolnění oxidantů do krevního oběhu. Ty způsobují selhání jater. Jedovaté jsou všechny části cykasů, především však jejich semena. Upozorňujeme, že pokud máte podezření, že váš miláček požral jakoukoli část a jakékoli množství těchto rostlin, je nezbytné okamžitě navštívit veterináře. I při včasném zásahu se šance na přežití pohybují jen kolem 50 %.
Další nebezpečnou skupinou rostlin, které jsou u nás pěstovány převážně v interiérech, jsou bramboříky (Cyclamen spp.) obsahující pro kočky jedovaté saponiny. Nejtoxičtější jsou hlízy a kořeny. Při požrání menšího množství se u kočky objevuje slintání, zvracení a průjem. Pokud by si na brambořících pochutnala ve větším množství, hrozí je abnormální srdeční frekvence/rytmus, záchvaty až smrt.
Pro kočky jsou toxické i mnohé sukulenty a kaktusy. K jedovatým patří kalanchoe, některé tlustice (Crassula) a několik druhů z rodu Euphorbia včetně populární Vánoční hvězdy. Nebezpečnou je míza, která dráždí sliznice v ústech, žaludek a může způsobit zvracení. Vánoční hvězda a kočky tedy také nejdou dohromady, i když nejde o vysloveně smrtelně jedovatou rostlinu.
A co dracéna a kočky? Mnohé druhy dracen včetně Sansevieria trifasciata, jsou toxické pro kočky i psy. Otrava saponiny, které tyto rostliny obsahují, se projevuje různými gastrointestinálními obtížemi, jako je průjem a zvracení.
Další pokojové rostliny jedovaté pro kočky:
- Alokázie neboli tzv. „Sloní ucho“ (Alocasia)
- Anturium (Anthurium)
- Palicha jemná (Caryota mitis)
- „Chřestová kapradina“ (Asparagus fern)
- Monstera (Monstera deliciosa)
- Clusia
- Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia)
- Fikus malolistý (Ficus benjamina)
- Fíkovník (Ficus carica)
Pokojové květiny vhodné pro kočky
První rostlinou, ze které se můžete těšit i u těchto šelm, je Kalatea. Kromě toho, že není jedovatá pro kočky, má schopnost čistit vzduch a je nenáročná na pěstování. Pokud máte rádi sukulenty, bez obav si můžete pořídit např. rostlinky Aloe retusa, Haworthia fascinata nebo Delosperma echinatum. Jedovatá není ani Pilea peperomioides (tzv. Pancake plant), Rodinné štěstí (Soleirolia soleirolii) či Fialka (viola).
Další rostliny, které můžete v bytě pěstovat bez obav, jsou:
- Eschynantus (Aeschynanthus humilis)
- Fishbone kaktus (Epiphyllum anguliger)
- Většina palem z rodu Howea
- Vánoční kaktus (Schlumbergera bridgesii)
- Cissus discolor džungleová réva
- Svícník (Ceropegia woodii)
- Kokosovník ořechoplodý (Cocus nucifera)
- Nefrolepka vznešená (Nephrolepis exaltata)
- Všechny druhy jasmínu
Bylinky vhodné pro kočky
Homeopatická léčba se stále častěji využívá i ve veterinární medicíně, avšak pozor, ne všechny bylinky prospěšné pro lidi jsou vhodné pro kočky. Právě naopak, některé léčivé rostliny jsou pro ně vysloveně toxické. Na ty se podíváme za chvíli. Nejprve vám představíme bylinky, které jsou pro kočky naprosto bezpečné:
- Kocourník nebo tzv. Catnip (Nepeta cataria)
- Ožanka kočičí, známější pod názvem Kočičí tymián (Teucrium marum)
- Valeriana lékařská (Valeriana officinalis)
- Heřmánek (Matricaria chamomilla)
- Měsíček lékařský (Calendula officinalis)
- Rozmarýn lékařský (Salvia rosmarinus)
- Tymián obecný (Thymus vulgaris)
- Echinacea
- Bazalka pravá (Ocimum basilicum)
Bylinky jedovaté pro kočky
- Aloe vera a kočky je první nevhodná kombinace. Aloa pravá obsahuje antrachinonové glykosidy s projímavým účinkem. Tato rostlina tedy vašeho miláčka nemusí přímo zabít, určitě však není vhodné, aby ji měl možnost okousat, jelikož může způsobit vážné gastrointestinální potíže.
- Oregano se u lidí používá při léčbě parazitů, plísní či trávicích potížích, ale kočkám může zásadně ublížit. Má vysoký obsah fenolů a terpenoidů, které jsou pro tato zvířata nestravitelné, a to z důvodu nedostatku trávicích enzymů glukuronyltransferázy v játrech. Oregano proto může u koček způsobit trvalé poškození jater. Obzvlášť nevhodný je pro kočky oreganový olej.
- Podobné je to i s Mátou peprnou, která u koček způsobuje trávicí problémy. Nebezpečný je také zejména esenciální olej z této rostliny, který má devastační účinky na játra a nervový systém.
- Levandule je používána v mnoha antistresových přípravcích pro kočky, samotná rostlina je ovšem jedovatá. Obsahuje linalool a linalylacetát, se kterými si neodkáže poradit kočičí játra.
Kočky a květiny – mohou žít v symbióze a jak na to?
Většina koček neodolá okusování čehokoli „zeleného“ a rostlinného. Samozřejmě, není vyloučeno, že natrefíte na jedince, jehož květiny nebudou až tak zajímat. V následujících řádcích vám dáme několik tipů, jak uchránit kočky před květinami nebo spíše květiny před kočkami. Upozorňujeme vás však, že pokud kočka chce, tak se ke květinám jednoduše dostane.
- Květy na vyvýšených místech – nejlepším řešením jsou závěsné květináče. Nezapomínejte, že kočky umí vyskočit do více než 2metrové výšky a šplhat po téměř čemkoli. Květy proto zavěste dostatečně vysoko a nechte kolem nich dostatek volného prostoru.
- Mini domácí skleník – Nejjistější je květiny pěstovat v uzavřených mini sklenících. K tomuto účelu vám nejlépe poslouží obyčejné skleněné akvárium s poklopem. Takový designový kousek navíc krásně oživí vaši domácnost.
- Spáradlová zábrana – Tento trik, párátka či špilky napíchané v zemině kolem květu v květináči, naleznete na internetu v různých obdobách. Trochu vás zklameme, v praxi nefunguje až tak spolehlivě. Kočka s největší pravděpodobností tuto barikádu postupně ze zeminy povybírá a následně skolí i rostlinku.
Příznaky kočky otrávené rostlinami + co dělat při sežrání rostlin
Příznaky kočky otrávené rostlinami mohou být různé. Liší se v závislosti na tom, jakou rostlinu kočka zkonzumovala či olízala. Rozhodující jsou látky s toxickými účinky. K nejčastějším příznakům otravy patří různé gastrointestinální obtíže jako zvracení, průjem, krev ve stolici a s tím spojená dehydratace.
Otrava rostlinami se dále může projevit apatií, depresí, neurologickými problémy, třesem, sliněním, paralýzou, ztíženým dýcháním, šokem a náhlým kolapsem. Při sežrání rostlin, které způsobují selhání jater, budete na vaší kočce pozorovat žluté sliznice (např. dásně) a kůži.
Máte-li podezření, že vaše kočka snědla nebo olízala jedovatou rostlinu, měli byste co nejdříve navštívit veterinárního lékaře. Je dobré, pokud rostlinu vyfotíte. Takto usnadníte a hlavně urychlíte práci veterináře, který může zasáhnout co nejdříve. Upozorňujeme, že neexistuje žádná domácí léčba jakékoli otravy. Při vážnějších stavech je nezbytné co nejdříve nasadit intenzivní infuzní terapii a vyloučen není ani výplach žaludku.
V žádném případě se nesnažte u kočky vyvolat zvracení ani jí podávat humánní léky. Můžete jí ještě více ublížit. Jedinou bezpečnou první pomocí je živočišné uhlí, které na sebe naváže toxiny. I o tomto postupu byste se však měli poradit, alespoň telefonicky, s vaším veterinářem.
Proč kočky kousají květiny?
Na tuto otázku vám neodpovíme přesně. Za faktem, že jsou květiny pro kočky tak atraktivní, totiž může stát několik důvodů. Naštěstí kočky, stejně jako jiná zvířata, zpravidla vědí, které rostliny jsou bezpečné a které jim mohou ublížit. Určitě se však na to nespoléhejte a raději se vyhněte pěstování jedovatých květin či bylinek.
- Požírání trávy je pro kočky přirozené, resp. nevyhnutelné. Zbavují se tak bezoárů (shluků chlupů v žaludku) a zároveň tělu dodávají potřebné enzymy, vlákninu a jiné látky prospěšné pro trávení, které nezískají z pro ně přirozené živočišné potravy. Pokud tedy kočka nemá k dispozici trávu, pustí se do jakékoli jiné rostliny, i té jedovaté, která je „po ruce“.
- Mnohé kočky květiny devastují z obyčejné nudy. Snaží na sebe upozornit stejně jako malé dítě. Pokud vašemu mazlíčkovi neposkytnete dostatek aktivity, nemůžete se divit, že si to odnesou vaše rostlinné ratolesti.
- Kousání květin může mít původ ve zvědavosti. Kočky jsou přirozeně zvědavá zvířata, proto potřebují dostatek podnětů, ideálně stále jiných a nových. Opět se tedy dostáváme k tomu, že pokud se vaše kočka nudí, bude ničit nejen květiny, ale všechno, co najde.
Nejčastější otázky – FAQ
V našem článku jsme jmenovali jen některé jedovaté a nejedovaté květiny pro kočky. Pokud chováte tato zvířata a zvažujete pěstování jakékoli rostliny, měli byste si předem pro jistotu ověřit, zda patří k bezpečným. V sekci nejčastějších otázek se podíváme na další dvě populární rostlinky a prozradíme vám, kde naleznete ověřený seznam všech jedovatých i nejedovatých rostlin pro kočky.