Jak pečovat o štěně?

Jak pečovat o štěně?

Publikované: 06.12.2023
Aktualizované: 06.12.2023

V prvních dnech až týdnech života je péče o štěňátka hlavně úkolem matky, která je krmí, čistí, chrání a zajišťuje jim teplo. Proto je zapotřebí pro ni zajistit vhodné podmínky, kvalitní stravu a klid. První návštěvu u veterináře by měli absolvovat ve 3–4 týdnech a je třeba se postarat o jejich pravidelné odčervování a očkování. Přibližně ve 4. týdnu už mohou začít jíst tuhou stravu, na kterou je třeba postupně navykat. Do odchodu do nové rodiny je vhodné také štěňátka socializovat s ohledem na jejich věk. To neznamená brávat je do parku a mezi lidi, ale spíše zvykat je na různé členy domácnosti, hlazení či běžné zvuky (zvonek, vysavač, myčka).

Štěňátka zvyknou směřovat do nových rodin v 8. týdnu. Ještě před příchodem štěňátka je třeba zajistit dům, schovat léky, potraviny či rostliny, které by mohlo zkonzumovat, odložit boty, kabely a cokoli, co by mohlo rozkousat a celkově zminimalizovat vše, na čem by se mohlo štěně poranit nebo si ublížit. Dále je třeba pořídit základní výbavu – misky na jídlo a vodu, pelíšek, hračky, obojek a vodítko a klec či ohrádku, aby bylo štěně v bezpečí, když ho nemáte na očích.

Při stravě je dobré zpočátku pokračovat v tom, co štěněti dával předchozí majitel, ale vybrat můžete krmivo podle vlastních preferencí určené pro štěňata. Při změně je třeba nové krmivo postupně přimíchávat k předchozímu, dokud si nezvykne. Od prvního dne je třeba štěně učit hygienickým návykům a každou půl hodinu ho brávat ven na toaletu. Pokud se stane, že si uleví uvnitř, nikdy ho netrestejte, ale vyneste ven a tam ho pochvalte a odměňte, pokud udělá potřebu.

První dny budou pro štěně obtížné, nenechávejte jej samo, hlavně v noci. Je dobré ho zvykat na spánek v kleci, ale v první noc můžete udělat výjimku. Jelikož takové malé štěně má menší měchýř, v první noci počítejte s tím, že budete muset 3–4x vstát a vzít ho ven na toaletu. Přes den se ujistěte, že se štěně nenudí – potřebuje hodně pozornosti a hraní si. Čím starší bude, tím delší procházky může absolvovat, ale zpočátku postačí i velmi krátké 5minutové vycházky.

Štěněti zajistěte dostatek žvýkacích hraček, protože v tomto věku má neustálou potřebu brát vše do úst a kousat. Nejefektivnější je tehdy přesměrovat jeho pozornost ze kousání vaší ruky nebo boty na žvýkací hračku. Plyšové hračky mu nikdy nenechávejte bez dozoru, protože je může rozkousat a spolknout. Již od prvního dne můžete hravou formou a za pomoci mnoha odměn cvičit základní povely, jako sedni či fuj. Nezapomeňte ho vzít k veterináři a dohodnout očkování, které bude probíhat ve 12.–16. týdnu.


Ďalšie články z kategórie Psí poradna

Vaše hodnocení:
(91.2%)