Jak odnaučit psa tahat na vodítku?

Jak odnaučit psa tahat na vodítku?

Tahání psa na vodítku je jeden z mnoha projevů chování, který si majitelé psů nepřejí. Takové chování se na procházce není příjemné pro samotného pána ani pro psa. Tahání na vodítku pes nevnímá jako něco špatného, ale spíše jako přirozeného. Chůze psa je rychlejší než naše lidská. Přirozená zvědavost psů, snaha sledovat stopu, prozkoumat neznámé prostředí a hledat nové kontakty, je velmi instinktivní. A ačkoli se to majitelům nebude líbit, že pes táhne na vodítku, je hlavně přičiněním jejich samotných. Kráčet se psem na vodítku představuje základní zručnost výcviku psa, ale u všech psů si i taková běžná aktivita vyžaduje trénink. To, že bude pes kráčet vedle vás nebo jen mírně před vámi je možné dosáhnout výcvikem. Jak odnaučit psa tahat na vodítku? Proč psi na vodítku táhnou?

Publikované: 12.01.2024
Aktualizované: 12.01.2024
Obsah článku:

Tréninkové metody pro tento druh výcviku jsou různorodé, ale ověřené. Netřeba se proto vzdávat s tím, že právě vašeho psa není možné naučit chodit kultivovaně po vaší pravici či levici, a to aniž by se zběsile táhl za vším, co ve vzduchu zavětří. Cílem odnaučení psa táhnout na vodítku je, aby s majitelem kráčel klidně a směrově správně. A jaká je hlavní zásada proto, aby pes na vodítku netáhl? Nikdy mu nedovolte tahat. V okamžiku, kdy psa učíte na vodítko a absolvujete s ním první procházky, zaměřujte se na to, abyste během procházky využívali tréninkové metody, kterými budete pokusy psa o tahání postupně redukovat a zcela je zamezíte. Tady jsou rady, které vám zaručeně pomohou.

Důvody, proč pes tahá na vodítku

Procházka pro psa představuje určitý stimul a vzrušení. Často se v souvislosti s venčením psů mluví o tom, jak je rychlý pohyb pro psy zcela přirozený. A je tomu tak. Pes kráčí rychleji než člověk, proto má tendenci tahat a tempo si přizpůsobit. Pohyb psa bychom mohli přirovnat k našemu poklusu. Samozřejmě, jsou psi, kteří se na vodítku táhnou, protože se pohybují rychle, pak takoví, kteří rádi zastavují a mění směr na základě pachových či vizuálních podnětů, chtějí značkovat teritorium a výjimečně jsou psi s takovou povahou, kterým pomalá procházka vedle vašich nohou nedělá problém. Není pravda, že psi, kteří na vodítku tahají, jsou nutně agresivní nebo hyperaktivní. Vůz pro ně jednoduše představuje omezení.

Důvodem, proč pes může na procházce reagovat táhnutím, je také fakt, že na pravidelné venčení prostě není zvyklý. Čím méně často chodíte se psem na procházky, tím více je pro psa taková aktivita vzrušující a těší se na všechny nové podněty, přičemž nekontrolovaně táhne. Naučte se tedy chodit se psem ven pravidelně. V neposlední řadě pes pohyb miluje a často jej vnímá jako zdroj zábavy.

Proč pes táhne na vodítku?

Jak má pes chodit na vodítku?

Procházky se psem, který táhne na všechny směry, nejsou vůbec příjemné. Než se dostaneme ke konkrétním tréninkovým metodám a výcviku, měli byste vědět, jak by měl výsledek samotného snažení vypadat. Také je důležité si uvědomit, že tahání je nejlepší eliminovat hned od začátku, jak vašeho psa učíte na vodítko. Cílem odnaučení zlozvyku, tahat na vodítku, je, že pes bude se svým majitelem klidně vedle levé nebo pravé nohy. Chybou není ani to, pokud kráčí vpředu nebo pozice občas střídá. Základem je, aby byl vodítko volný a ne napnutý. Dobrým znamením je tzv. check in, při kterém s vámi pes občasně udržuje oční kontakt. Vytváří se tak určité pouto, které je následkem správného tréninku a zároveň prohloubení vzájemného vztahu.

Rady před výcvikem

Je důležité si uvědomit, že tahání mělo být eliminováno ještě v době, kdy jste psa začali učit na vodítko a na programu začaly být první procházky. Od toho okamžiku jste už psovi neměli dovolit tahat. S obojkem a vodítkem je ideální psa začít seznamovat kolem 2–3 měsíců. Tehdy mu dejte vodítko a obojek očichat. Pokud jste tahání v tréninku neomezili, nepoužili jste správnou tréninkovou metodu nebo jste tento jev zanedbali, je třeba se vrátit o krok zpět. Buďte trpěliví a důslední. Odnaučit psa nedělat něco, co pro něj dosud bylo přirozené, může být v pozdějších fázích vývoje psa náročnější a může to trvat různě dlouho. Výsledkem správného výcviku by mělo být, že pes nebude mít potřebu tahání a naučí se chodit na procházky po boku majitele.

  • Předpokládá se, že pes by měl ovládat základní povely – sedni, lehni, místo k noze a poslouchat by měl i na své jméno.
  • Vodítko na venčení by mělo mít délku 1,5 až 2 metry – nedoporučuje se využívat samonavíjecí vodítko.
  • Při výcviku na vodítko i při odnaučení od tahání využívejte obojek, ne psí postroj – obojek by měl být dostatečně volný.
  • Vzhledem k vysoké energičnosti některých psů uděláte dobře, pokud před připnutím na vodítko psa zabavíte, zahrajete si s ním, aby se uklidnil. Vodítko psovi nasazujte jen tehdy, je-li klidný, pokud štěká nebo skáče, vodítko mu nenasazujte a udělejte tak, až když se uklidní.
  • Zajistěte si dostatečné množství pamlsků a pamlsků pro psy na motivaci a odměnu.
  • Během tréninku se psem komunikujte, věnujte se mu, nerozptylujte sebe ani jeho jinými podněty (telefonáty, chatování...) a soustřeďte se na výcvik.
  • Psa nechte čichat i zastavit, důležité je, aby pohyb nebyl příliš dynamický a impulzivní a dokázal se na vodítku chovat bez přehnaného vzrušení.
  • Doporučujeme přizpůsobit tempo chůze pohybu psa. Ne utíkat, ale rychlejší krok hlavně při začátcích výcviku může být velmi nápomocný.
  • Během procházky se psem komunikujte tím, že pes vnímá váš hlas, méně reaguje na okolní podněty. Občas ho jen pohlaďte, projevte mu, že trávíte čas společně a nevenčíte ho jen za účelem, aby si vyprázdnil měchýř a střeva.

Pamatujte, že při výcviku je někdy nutné udělat krok zpět. Pokud se už zdá, že pes povel ovládá a o den později se zdá, jako by ho nikdy neslyšel, je třeba to nevzdat a vytrvat. Při odučení psa od tahání platí totéž a někdy je třeba postupy opakovat pravidelně a delší období, aby si pes takové návyky osvojil.

Pes táhne na vodítku výcvik

Co při výcviku psa nedělat?

Jednotlivé metody, jak odnaučit psa od tahání a trhání na vodítku, je v zásadě možné použít při klasickém tréninku na vodítko. Samotné postupy jsou vhodné při výcviku štěňat, ale i dospělých psů, u nichž tahání z důvodu nesprávného postupu při výcviku (nebo jeho absenci) v raném věku přetrvává. Pozor byste si měli dávat na některé věci, kterých je dobré se při tréninku psa za tímto účelem vyvarovat.

Odnaučit psa tahat tím, že ho budete prudce brzdit a protahovat se s ním, rozhodně k úspěchu nevede. Stejně tak ani matoucí pokyny, stůj, přestaň, špatný pes či fyzické tresty. Pes ani náhodou netuší, proč ho káráte. Dosáhne se tím jen toho, že pes bude více zmatený. Potřebná je trpělivost a správně zvolená metoda při tréninku.

Metoda stůj a jdi (červená – zelená)

Asi nejzaužívanější metoda při výcviku psa na vodítko. Právě ji lze přirozeně použít i při snaze odnaučit psa od tahání na vodítku. Předpokladem pro úspěch tohoto druhu metody je, aby pes ovládal základní povely „sedni“ a „k noze“ nebo „sem“. Samozřejmé je seznámení psa s vodítkem a obojkem.

Ideální je nejprve si na trénink najít klidnější prostředí. Ideálně psovi známé. Psa zapněte na vodítko a kráčejte s ním. Jakmile začne být vodítko napnuté, zastavte a počkejte, až se vodítko uvolní. Následně psa zavolejte k sobě. Pokud přiběhne, přikažte mu sednout k noze a odměňte ho pamlskem. Následně pokračujte v procházce. Pokud se váš pes dívá na váš obličej, realizuje „checking“, občas zastavte a odměňte ho pamlskem. V případě, že opětovně vodítko napne a začne tahat nebo trhat, postup se zastavením, přivoláním, povelem sedni a odměnou opět opakujte.

Pes by měl pochopit, že pokud se drží ve vaší blízkosti a není daleko od vás s napnutým vodítkem, dostává odměnu. Zároveň si bude asociovat, že pokud táhne, musí zastavit a jít zpátky k vám. V tomto tréninku vytrvejte. Je to vhodný postup jak pro štěňata, tak pro dospělé psy.

Rady, jak odnaučit psa tahat na vodítku

Lákadlo a odměna

I při této tréninkové metodě pes musí ovládat základy poslušnosti. Poté, co psa máte na vodítku, je důležité, abyste si do levé ruky dali oblíbené pamlsky. Ruku mějte v takové výšce, aby ji pes mohl během procházky následovat. Pamlsky držte těsně před jeho čenichem. Pokud vás pes následuje, zpomalte a psa odměňte. V chůzi dále pokračujte. Pokud pes odběhne, počkejte na to, až se vodítko povolí a přivolejte ho. Dejte mu povel sedni, pak ho odměňte. Psa pochvalte a odměňte také tehdy, pokud si vás pohledem kontroluje během chůze (checking).

Postup s chůzí a pamlsky v ruce opět opakujte. Začínejte krátkými vycházkami, postupně čas vycházek prodlužujte. Z rukou postupně můžete pamlsek přesunout do levé kapsy. Pes si toho určitě všimne a bude evidovat, že tam se nachází jeho motivace. Pokud bude kráčet plynule a ve vaší blízkosti, pochopí, že odměnu obdrží. Časový interval mezi odměňováním prodlužujte, aby pamlsek nedostával každých pár vteřin.

Výcvik psa podle Turid Rugaas

Norská cvičitelka psů využívá specifickou prevenční metodu, která umožňuje odnaučit psa tahání se na vodítku. Dokonce tato forma tréninku funguje jako prevence, přičemž zpočátku se nevyužívá ani vodítko.

Ideální je začít s tímto tréninkem ve štěněčím věku, ale může zabrat i na dospělé psy. Vhodné je nejprve trénovat psa ve známém< a klidném prostředí. Je třeba, aby se pes naučil pozornosti, hlavně aby reagoval na oslovení. Pokud ho zavoláte jménem nebo povelem „sem“ či „k noze“, pochvalte ho nebo odměňte pamlskem. Následně, jak psa odměníte, udělejte pár kroků dopředu a opět ho zavolejte povelem. Používejte jeden povel. Pokud pes přijde, opět jej odměňte. Následně místo 2–3 kroků pojedete několik metrů a pes by vás měl následovat i bez zavolání, pokud tomu tak je, odměňte jej.

Postupně, pokud pes bude chodit za vámi a sledovat vás očima, odměňujte jej i za vzájemný oční kontakt (check in). Pokud máte jistotu, že vaše kroky pes následuje, je vhodné vydat se ven. Možná jste si právě všimli, že dosud nebyla o vodítku ani řeč. Každopádně, jakmile jdete ven, psovi vodítko připněte, pochvalte ho a odměňte. Při připínání vodíčku pes nesmí vyvádět. Už po pár metrech chůze venku, psa znovu odměňte. Díky této metodě je velký předpoklad, že pes bude na vodítku chodit poslušně a bez tahání. V případě, že se objeví náznak trhání, zastavte a zavolejte psa k sobě povelem, který máte zažitý. Když přijde, odměňte ho.

Nejčastější otázky – FAQ

Je váš pes nekontrolovatelný a na vodítku se zprávě neposlušně? Nevíte si rady s tím, jak ho odnaučit od tahání na vodítku? V našem článku naleznete několik praktických a ověřených rad, které chovatelům pomáhají již celá léta. Jedná se o osvědčené tréninkové metody profesionálních cvičitelů. Máte zkušenost s tím, jak odnaučit psa tento zlozvyk? Budeme rádi, pokud se s námi podělíte o své zkušenosti a pomůžete tak ostatním majitelům psů, které tento problém možná trápí. Zapojte se komentářem do diskuse pod článkem.

Ideální je naučit psa na vodítko a ještě v této fázi eliminovat pokusy o tahání. Začínat byste s tím měli ve štěněčím věku kolem 2 až 4 měsíců. Pokud je už pes dospělý a na vodítku stále tahá, trénink vyžaduje větší trpělivost i delší časový úsek. Existuje však několik tréninkových metod, které na dospělé psy fungují stejně jako na štěňata a dokážete tak odnaučit psa tahat na vodítku.

Z hlediska výcviku je nejlepší standardní vodítko pro psa o délce 1,5 až 2 metry. Vodítko při výcviku psa připínejte primárně na obojek až později psa učte na postroj. Nedoporučujeme při výcviku samonavíjecí vodítko.

Pro psa jde o přirozený pohyb, přičemž vodítko ho v pohybu omezuje. Pes má rychlejší tempo chůze než člověk, což také způsobuje, že se pes tahá. Přirozená je také zvědavost psa, sledování pachové stopy nebo potřeba socializovat se s jinými psy. Pes často táhne, protože reaguje na pachové nebo vizuální podněty. A zapomínat není třeba ani na to, že pohyb je pro psa zábava.

Ano, elektrické obojky proti tahání dokážou být při odučení psů od tohoto zlozvyku nápomocné. Umožňují psa kontrolovaně upozornit na to, že jakmile je vodítko napnuté, zvukový, vibrační nebo elektrický impuls psa upozorní na nevhodné chování a pes reaguje na pokyny majitele. Umožňuje tak získat pozornost psa. Využívají se však v menší míře a někteří cvičitelé je nedoporučují.


Ďalšie články z kategórie Trénink/výcvik

Vaše hodnocení:
(90.6%)