Jak odnaučit psa hrabat
Krásně upravená a okopaná zahrada plná úrody, nádherný květinový záhon nebo kvetoucí skalka plná zeleně a květin? Ovšem jen do té doby, co nespustíte oči z vašeho domácího mazlíčka, který se radostně rozhodne rozhrabat vše, co mu přijde pod tlapky. Život v rodinném domě se psem a zahradou s sebou nejednou přináší i taková úskalí. Hrabání psa v zahradě má své příčiny a může se stát, že se na vašeho psa zlobíte neprávem. Někdy se pes snaží dohrabat k chodbám hlodavců, jindy hrabe z nudy či pro zábavu a někdy může být hrabání u plotu pokusem o útěk s cílem navštívit sousedovu fenku během hárání. Třeba také brát na vědomí, že hrabání je pro psa velmi přirozené. Pro některá plemena více, pro jiná méně. Vyhrabaná díra uprostřed květinového záhonu však určitě není dobrou zprávou. Jak odnaučit psa hrabat v zahradě, záhonu nebo u plotu?
A je vlastně možné odnaučit psa hrabat? Odpověď na tuto otázku je komplikovanější. Faktem je, že nejlepším způsobem, jak odnaučit psa hrabat v zahradě je, že zabráníme tomu, aby měl pes důvod se takto chovat. Pokud se nám to nepodaří, možností je jedince od hrabání odradit různými metodami nebo zábranami pro psa. Ideální je, pokud si psa ještě jako štěně vychováte tak, aby pochopilo, že hrabání mu nebude tolerováno. Pokud u vašeho domácího mazlíčka takové chování pozorujete, nejdůležitější je identifikovat příčinu, proč pes v zahradě hrabe. Na základě toho lze aplikovat opatření, která budou takovému chování předcházet.
Proč pes hrabe v zahradě?
Často jsou to právě temperamentnější, aktivní, lovecká plemena psů , která mají zálibu v hrabání se v zemi. Ne však zákonitě. Pes může hrabat nejen pro své lovecké instinkty. Důvodem může být, že se snaží prohrabat k hrabošům a hlodavcům v zemi. Prostým důvodem může být, že psovi nevěnujete dostatek času. Hrabání z nudy či pro zábavu je často nejživelnější. Hrabání u plotu je obvykle snahou o útěk za jinými psy nebo hárajícími fenami v okolí. Důvodem hrabání může být i snaha o zchlazení se nebo hledání místa k odpočinku. Postupně si dále rozebereme možné příčiny, proč psi rádi v zahradě hrabou.
Důvodem hrabání jsou hlodavci v zemi
Velmi častým neduhem, hlavně loveckých psů, je hrabání mělkých či hlubokých jam nepravidelně po celém pozemku. Čich psa je násobně senzitivnější než v případě člověka. Psi lovci, honiči či brloháři jsou pro účely vyhledávání zvěrstva v zemi šlechtěny. Častým důvodem zběsilého hrabání v zahradě může být, že pes ucítil myš, hraboše, krtka, plcha nebo jiný druh hlodavce. Pes si tak dal za cíl dostat se k němu a lovit. Někdy může psa vyprovokovat i obyčejný hmyz v zemi. Pes v zemi může cítit různé pachy, které ho přijmou k tomu, aby začal hrabat.
Hrabání u plotu
Snaha podhrabat se pod plot nebo díry vedle oplocení pozemku obvykle signalizují snahu prohrabat se na druhou stranu. Důvodů může být více. Pes mohl ucítit pachy jiného zvířete a dal si za cíl se k němu dostat. Někdy se může projevovat hrabáním u plotu i nuda a jak už to bývá, máte doma psa tuláka, který vyhledává nové kontakty a touží po dobrodružstvích. Velmi častým důvodem je, že ve vašem okolí může být hárající fena, která svými pachy psa doslova vábí. V tomto období jsou feny iniciativnější a ochotné se pářit. Pro psa tento fakt představuje pokušení a volání přírody je v tomto směru někdy enormně silné, neboť hormony je náročné oklamat. Tento jev se nevyskytuje jen u mladých psů, ale také u starších jedinců.
Nuda nebo zdroj zábavy
Pro psa hrabání představuje činnost, kterou lze považovat za způsob psí zábavy. Majiteli však takové chování pro zábavu může způsobit pořádné vrásky. Většinou tato aktivita přichází na řadu, když chce pes zahnat nudu. Aktivní psi, kteří nemají dostatek podnětů ke hraní nebo jim majitel nevěnuje dost času, nezačnou hrabat proto, aby něco poškodili nebo majitele vytočili, hrabou, protože tak uvolňují nadbytečnou energii a stres. Tímto způsobem se snaží upoutat i vaši pozornost. Koneckonců, pes, který se nudí, jen málokdy nečinně sedí, většinou hledá různé zdroje zábavy.
Pes hrabe, aby se zchladil
Možná to zní divně, ale hlavně během horkých letních měsíců pes může hrabat za účelem toho, aby si našel místo k odpočinku. Důvodem takového chování může být špatné umístění boudy či pelíšku. Například pes nemá žádný stín a v boudě mu je teplo. Jáma v trávníku může sloužit jako oddechová zóna nebo jako místo, kde se pes během horkých dnů zchladí. Mokrá země mu v tomto směru padne k užitku.
Zahrabávání potravy – kořisti
Není to jen „realita“ v pohádkách. Psi mají opravdu tendenci si kosti nebo zbytky jídla zahrabávat do země. Klidně může jít o oblíbený pamlsek, který si chtějí odložit na horší časy nebo si chtějí svůj pamlsek schovat před ostatními psy na dvoře. Pes si často svou kořist odnese na místo, kde ji později zakope. Někdy tedy máte čas mu jeho kořist vzít ještě dříve, než vyhloubí do země jámu. Někteří psi mohou mít tendenci zahrabávat i oblíbené hračky.
Co dělat, aby pes přestal hrabat?
Poté, co znáte důvod, proč pes hrabe, jedinou možností je eliminovat podněty, které psa k takovému chování vedou. Pokud máte malé štěně, které se chce tímto způsobem zabavit, ve štěněčím věku je ještě dostatek prostoru pro výchovu a výcvik, díky kterým se pes může naučit správným návykům. V tomto případě platí, že jedinou vhodnou tréninkovou metodou je zákaz, ne však trest.
Zóna na hrabání
Přestože se to ne každému majiteli psa bude líbit, pokud jednou máte psa „baníka“ se sklony k hrabání, je to součást jeho přirozenosti. Netřeba jí za každou cenu bránit. Psovi můžete v zahradě vyčlenit zónu, kde může hrabat. Velmi vhodným řešením je, pokud máte možnost psovi vybudovat voliéru s výběhem. Právě tam psovi můžete vyčlenit prostor pro hrabání. Naučíte ho tam hrabat tak, že na toto místo zakopete hračku, pamlsek nebo kost tak, aby trčela ze země. Psa dáte do voliéry a budete sledovat, jak se hrabáním baví. Za tento způsob hrabání ho klidně pochvalte. Začne-li jámu hloubit mimo voliéru nebo vyčleněné místo, psovi dejte rázně najevo, že „nesmí“ a navigujte ho k místu či do voliéry, kde hrabat může.
Více času a hraček
Pes, který se nudí, je vynalézavější, než by se mohlo zdát. Aby nuda nezapříčinila, že na vašem pozemku vznikne tankodrom, věnujte se vašemu domácímu mazlíčkovi. To, že mu umožníte půl dne strávit na zahradě, ještě neznamená, že jeho potřeby jsou uspokojeny. Nezapomeňte mu zajistit dostatek hraček a hlavně mu věnujte svůj čas. Hrajte s ním hry, zkoušejte psí sporty, trénujte ho a nezapomínejte ho brávat na procházky i mimo dvůr. I když pes může mít k dispozici obrovskou zahradu, touží poznávat, co je za plotem. Zároveň psa socializujte s jinými psy a lidmi.
Kvalitní oplocení
Pes je inteligentní zvíře. Dokáže pochopit, že některé překážky prostě nepřekoná, což jej zaručeně odradí. Pokud máte kolem pozemku jednoduché pletivo, které je poddajné a v zemi nemá žádné základy, pes bude odolnost takové překážky ochotně testovat. Ideální je oplocení se základem v zemi nebo alespoň s povrchovou betonovou stélkou. Řešením také může být umístění kameniny – drenáže v šířce alespoň 30 cm od plotu k pozemku, aby pes vnímal, že podhrabání by jej stálo příliš mnoho energie. Případně místo před plotem můžete vydláždit.
Správné umístění boudy
Hrabání si jámy k odpočinku nebo ke zchlazení může být zapříčiněno nevhodným umístěním pelíšku či boudy. Hlavně v horkých měsících zajistěte psovi stinné místo, kde nebude vystaven prudkému slunci a bude se moci zchladit. Rovněž je třeba, aby mělo zvíře k dispozici vlažnou pitnou vodu a klidně i místo, kde se bude moci zvlhčovat. Například plastovou vaničku s vodou nebo psí bazén. Potřeba zchladit se v chladnější či mokré zemi totiž může být podnětem pro hrabání jam na pozemku s cílem nalézt si pohodlí.
Speciální přípravky proti hrabání psů
Existují speciální přípravky, které fungují na principu silic a jiných složek. Ty svým pachem psy odpuzují . Tyto speciální přípravky nijakým způsobem neubližují rostlinstvu . Ve formě spreje jimi můžete postříkat kromě záhonů i některá místa na plotě. Vhodný je například Beaphar Stop it . Často se využívají proto, aby pes přestal místa značkovat močí . Také existují speciální granuláty, které můžete rozhodit do zahrady nebo na trávníku. Není však zárukou, že takové prostředky odradí od hrabání každého psa.
Plátky cibule, ocet nebo chilli
Tyto způsoby řešení můžeme označit za tzv. babské rady. Pokud nechcete, aby vám pes hrabal v zahradě, na trávníku či v květinovém záhonu, můžete zkusit rozhodit na tato místa plátky či kousky cibule. Nicméně pozor, aby pes nezačal cibuli konzumovat. Ve větším množství může být pro psa toxická. Lepší, ale pro psa ne zrovna příjemnou zkušeností může být, pokud během čichání kolem plotu, v zahradě či v předzahrádce natrefí na pepř nebo chilli. Tyto koření psa zaručeně odradí od hrabání. Pokud si všimnete, že to funguje a psa tyto pachy od hrabání odradily, pak už nemusíte v jejich rozsýpání pokračovat, aby pachy psa zbytečně nedráždily a nezpůsobovaly kýchání.
Ohradník či elektrický obojek pro psy
Mnoha chovateli zamítaná metoda, ale faktem je, že elektrické obojky pro psy využívají i mnozí profesionální trenéři. Elektrický obojek zpravidla disponuje třemi formami varování psa, že dělá něco nesprávného. Záleží také na typu elektronického obojku. Prvním varováním je akustický signál, který má odpoutat pozornost psa a upozornit, že dělá něco nesprávného. Druhou úroveň představují vibrace.
Pokud nefunguje ani jeden, ani druhý způsob, využít lze slabých elektrických impulsů právě v okamžiku, kdy pes hrabe. Postupně si pes bude asociovat, že když hrabe, pociťuje nepohodlí a přestane s tím. Řešením je rovněž neviditelný elektrický ohradník, který se umísťuje pod zem a reaguje na pohyb psa s elektronickým obojkem. Ohradníkům můžete vyčlenit prostor, do kterého nechcete, aby pes vstupoval. Tímto způsobem zajistíte, že pokud pes překročí daný prostor, přijímač jeho pohyb zaznamená a upozorní jej vibrováním nebo elektrickým výbojem. Nevýhodou takového řešení je náročnější instalace.
Profesionální trenér
Pokud si se psem neumíte dát rady, je na místě zvážit služby profesionálního trenéra. Ten dokáže nejen identifikovat, proč pes hrabe, ale dokáže zrealizovat kroky, kterými psa od takového chování odnaučí. Investice do takových služeb se vyplatí, pokud vám nepomáhají žádné jiné metody. Jak jsme zdůrazňovali na začátku, důležitá je výchova a výcvik psa ještě ve štěněčím věku. Pes, který zvládá základy poslušnosti, by měl respektovat pokyny majitele. Právě s brzkým výcvikem vám může pomoci profesionální trenér psů.
Nejčastější otázky – FAQ
Je hrabání psa i vaší noční můrou? Máte zkušenosti s hrabáním psa v zahradě? Přestože jde o přirozenou vlastnost mnoha plemen, rozhodně takové chování majitele nepotěší. Je proto na místě hledat způsoby, jakými hrabání zabránit nebo psa od hrabání odnaučit. Budeme rádi, pokud se podělíte o své zkušenosti a zapojíte se do diskuse pod textem. Právě vaše názory, rady a doporučení mohou ve výrazné míře pomoci ostatním chovatelům, kteří tento problém řeší.