Jack Russell teriér – povaha, péče, výcvik, zkušenosti, nemoci
V malém těle tohoto plemene se ukrývá nekonečné množství energie. Je to energický a aktivní pes, který má nároky na pohyb, jako některé velké psy. Potřebuje pána, který mu bude stíhat a nabídne mu dostatek možností pro pohybové aktivity. Je to inteligentní a zároveň tvrdohlavý pes, který se učí povelům rychle. Důležitý je pozitivní přístup k tréninku a trpělivost. Exceluje v mnoha psích sportech.
Jack Russell teriér má hluboce zakořeněný lovecký instinkt a důležitá je jeho socializace od malička. S jinými psy ne vždy vychází dobře. Je nebojácný, ale věrný a přátelský. S dětmi si naopak rozumí dobře. Zvykne si také na soužití v bytě. Nezanedbávejte však jeho aktivní povahu.
Vzhled, velikost, srst a druhy
Zastupuje kategorii malých plemen psů. Jack Russell má krátké, ale delší nohy než jezevčík. Přizpůsobené jsou pro rychlý běh, proto jsou poměrně svalnaté. Jeho tělo je velmi agilní a pružné. Navzdory svému malému vzrůstu má robustní a osvalenou postavu s výrazným hrudníkem. Trup je delší, proto může trochu připomínat právě jezevčíka.
Hřbet je rovný a symetricky plynule spojený s krkem a rameny. Na konci je krátký ocas, často nošený ve vzpřímené poloze. Výška Jack Russella v kohoutku dosahuje u dospělých psů v průměru 25 až 32 cm. Hrudník má obvod kolem 40 cm. Hmotnost je v průměru 5 až 7 kg. Rozdíly mezi fenami a samci jsou minimální. Plemeno Jack Russell teriéra nemá žádné kategorické dělení druhů.
Samostatné plemeno lze rozlišit jen na základě barvy a typu srsti. Hladkosrstý Jack Russell je nejpopulárnějším. Má hustou a krátkou srst, která přiléhá k jeho tělu. Lidově se zaužíval i pojem dlouhosrstý Jack Russell teriér, který má v oblasti očí a brady delší osrstění. Často se však zaměňuje s drsnosrstým Jack Russellem, jehož srst může u některých jedinců více či méně odstávat. V srsti musí vždy převažovat bílá barva s kombinací skvrn různých barev – černá, hnědá, tmavě hnědá. Výrazné jsou vždy skvrny kolem očí. Známý je také druh Parson Russell teriér, což je však samostatné plemeno schválené FCI standardem.
Zdraví, nemoci a věk
Jack Russell teriéři se mohou obecně pochlubit velmi dobrým zdravím. Jak již bývá zvykem u jiných plemen, také se v tomto případě zvyknou objevit některá onemocnění častěji. Primárně jde o genetické predispozice, které souvisejí s kostmi nebo klouby jedinců. Která onemocnění se mohou u této rasy častěji vyskytovat?
- Legg-Calvé-Perthesova nemoc – patří k častým onemocněním malých plemen. Jedná se o deformaci jamky – pouzdra kyčle, což u pejska způsobuje problematický pohyb. Nejedná se o dysplazii, která je typická u středně velkých a velkých psů. V případě tohoto onemocnění je možná léčba. Vyžaduje chirurgický zákrok a následné rehabilitace.
- Luxace pately – jedná se o ortopedický defekt, který je zapříčiněn pohybem jablíčka do strany. Patela se skládá ze tří částí (stehenní kost, jablíčko, lýtko) a v případě, že je v jejich spojení nesouměrnost, pejsek kulhá nebo má nepřirozenou a bázlivou chůzi. Závažné stavy mohou vyžadovat chirurgický zákrok.
- Luxace oční čočky – pohyb v oční čočce je způsoben narušením spojovacího vaziva. Obvykle je tento stav možné léčit léky, ale v kritických případech oko ztrácí citlivost až se stává nefunkčním.
- Glaukom – projevuje se vysokým očním tlakem. Oči zvířete neustále vylučují sekret, ale se zvyšujícím se očním tlakem se zhoršuje produkce této tekutiny a dochází k poškození zrakového nervu. Může se jednat o dědičný stav nebo o sekundární jev, jako poranění či nádor. Typickým příznakem jsou slzící a zarudlé oči s bělavým povlakem na povrchu. Léčba je ve většině případů operační, ale v počáteční fázi lze nasadit i medikamentózní léčbu.
- Hluchota – je vrozená a u Jack Russell teriérů se může objevit již od narození. Psi s vrozenou hluchotou by se neměli dále rozmnožovat.
Průměrný věk, kterého se Jack Russell dožívá, je 12 až 15 let. Jedná se tedy o dlouhověké plemeno. Dobrý zdravotní stav je ovlivněn kromě dědičných chorob i péčí majitele. Přestože se nejedná o zcela typická onemocnění tohoto plemene, dávejte pozor na příznaky potravinové alergie, kterou mohou vyvolat některé druhy krmiva. U Jack Russellů v USA se častěji objevují i příznaky epilepsie – křečovitých záchvatů.
Povaha a chování
Zkušenosti chovatelů se vždy shodují v tom, že Jack Russell teriér je malé plemeno s energií velkého psa. Počítejte tedy s tím, že je to aktivní společník, který vyžaduje vysokou míru angažovanosti majitele či rodiny. Je to energický a hravý pes, který s vámi příliš času na gauči trávit nebude. Toto inteligentní plemeno má v sobě dávku temperamentu. V této kombinaci lze říci, že má perfektní nadání na trénink, ale zároveň dokáže být pořádně tvrdohlavý. Vyžaduje proaktivní přístup pána, který bude uspokojovat jeho potřebu po pohybu.
Jack Russell je velmi iniciativní a přátelský. Rád tráví čas ve společnosti lidí a je středem pozornosti. S dětmi si dokáže vytvořit skvělý vztah. Pozor jen na neopatrné zacházení u menších dětí. Vůči ostatním psům si troufá a jeho ego se nedívá na velikost. Bude to asi tím, že Jack Russell teriér sebe vnímá jako velkého psa, proto tolik nebojácnosti. K cizím lidem je přátelský, ale zpočátku může znervoznět a dá to okamžitě najevo. Poznáte to podle hlasitého a vytrvalého štěkotu, který je jeho doménou. Pes této rasy vyžaduje brzkou socializaci, aby se dalo jeho ego zvládat.
Malý, ale učenlivý pes se perfektně hodí k nácviku různých psích sportů. Zároveň tímto způsobem pejska nejen učíte disciplíně a poslušnosti, ale také míjíte jeho nekonečné zásoby energie. Důsledná výchova a výcvik jsou důležité i pro jeho dobře vyvinuté lovecké instinkty. Dokáže být velmi impulzivní a akční. Nemá problém sprintovat desítky metrů, jen aby zkontroloval pohyb, který zahlédl. Lovec a zvědavost však jdou dohromady.
Výchova, výcvik a péče
Výchova i následný výcvik se musí nést v pozitivním režimu. Pejsek se musí ze své poslušnosti těšit. Takový trénink by měl být založen na odměňování psa. Tlačení tvrdohlavého Jack Russella do něčeho, co nechce dělat, je zbytečné. Pokud chce, velmi rychle se dané povely naučí. Je bystrý a ani náročnější triky nebo úkoly nejsou pro jeho hlavu obtížné pochopit. Pokud s tréninkem začnete, dělejte to pravidelně a klidně si jej rozdělte na kratší pasáže předělené hrami. Jack Russell teriér je sice temperamentní, ale návykům se dokáže naučit a pravidelným tréninkem či hrami udržíte jeho pozornost mnohem více než křičením a trestáním. Spokojený pes se vždy učí rychleji.
Vášeň lovce nelze tomuto plemeni upřít. V jeho DNA je lovecký instinkt hluboce zakořeněný. Proto může kočky, slepice, králiky či jiná zvířata vnímat jako kořist. Důsledným tréninkem však lze tyto silné pudy zmírnit a vychovat z „Jacka“ skutečného společníka. Je to talent, který exceluje v pohybových aktivitách. Dokonale se hodí na různé psí sporty – agility, flyball, dogdance, skok do výšky nebo překážkový běh. Pokud je váš pes dobře vycvičený, nebojte se ho vzít si s vámi zaběhat nebo ho vezměte na turistiku. Dlouhé procházky ocení více než krátké vypuštění před panelák. Miluje něco honit, proto ho zabaví i míčové hry nebo obyčejné aportování. Nezapomínejte ho ani v tomto případě pochválit či odměnit.
Pokud plánujete domů k dospělému Jack Russellovi přinést nové zvíře, opatrnost je na místě. Pokud s ostatními zvířaty vyrůstá, dokáže se dobře adaptovat a zároveň je to skvělý proces socializace. Na nováčky umí být velmi žárlivý a může reagovat impulzivně. Socializace od štěňátka je proto nezbytností a ani u takového malého plemene byste to neměli podceňovat. Z hlediska péče o srst postačí pravidelné kartáčování. Kontrolujte pravidelně jeho oči s ohledem na některá častěji vyskytující se onemocnění očí. Při krmení dbejte na přiměřenou dávku. Obecně mají malí psi vyšší náchylnost k obezitě. Hlavní složku krmiva by mělo tvořit maso.
Jack Russell do bytu či do domu? Pro koho je toto plemeno vhodné?
Plemeno Jack Russell teriéra je vhodné chovat v bytě i v domě. Jde o malé plemeno, které sice není na prostor tak náročné, ale pohybu vyžaduje stejně hodně jako větší psí plemena, například jako zlatý retrívr. Pravidelné venčení, pobyt ve výbězích, trénink a hry jsou pro spokojenost Jack Russella nezbytností. Krátký pobyt venku před panelákem u něj nebude plnit správný účel. Při chovu v bytě musíte počítat i s možností, že toto plemeno umí být místy pořádně uštekané a sousedé nemusí mít radost. Na samotu si musí zvykat od malička.
Dům s velkou zahradou je za každých okolností pro takového psa lepším útočištěm. Tento energický pes má potřebu být neustále v pohybu. Jeho tvrdohlavá povaha vyžaduje výcvik a brzkou socializaci. V rodinách bude šťastný a s dětmi se ochotně zahraje. Pán však musí být autorita, jinak bude jeho ego ještě větší, než by mělo. Svou inteligenci projevuje během výcviku, kdy se učí povelům, velmi rychle. Důležité je na pejska netlačit a tréninky zbytečně nenatahovat. Lepší jsou kratší a intenzivní jednotky. Z jeho energičnosti ukrojíte nejlépe různými hrami a pohybovými aktivitami. Trénink a následné hry pejskovi dodají motivaci.
Pro koho je tato rasa vhodná? Jack Russell teriér je vhodný i pro lidi, kteří ještě nemají s chovem psů velké zkušenosti, ale podmínkou je si plemeno pořádně nastudovat a poradit se o vhodném tréninku. Jack Russell si rád vytváří návyky a pokud si osvojí ty špatné, skrze jeho tvrdohlavost se jen těžko dopracovat ke změně. Také zvažte, kolik času dokážete psovi věnovat, toto plemeno patří k časově náročnějším a dožaduje se pozornosti. Potřebuje být stále zaneprázdněný. Majitel, který má v oblibě sport a rád si s Jack Russellem zaběhá, zajezdí na kole nebo ho vezme na dlouhé procházky, bude v očích tohoto psa hrdina.
Nejčastější otázky – FAQ
Uvažujete nad koupí Jack Russell teriéra? Chcete vědět, jestli je lepší ho chovat v bytě nebo domě? Zajímají vás informace o jeho povaze či zdravotní kondici? Rádi vám pomůžeme a poradíme. Pokud máte zkušenosti s chovem tohoto plemene, budeme velmi rádi, pokud nám o svých postřezích napište do komentářů pod článkem. Můžete tím pomoci i ostatním čtenářům a budoucím chovatelům.