Co znamená hlenovitá stolice u psa?
Pokud se hlen ve stolici objeví jen v malém množství, může jít o příznak probíhajícího zánětu v trávicím traktu. Tehdy můžete svému psovi pomoci zlepšením stravy (dietou) – zvyšte příjem vlákniny, přidejte probiotika a postarejte se o to, aby měl v potravě lehce stravitelné bílkoviny. Veterináře vyhledejte tehdy, pokud se hlen ve stolici objeví vícekrát, ve velkém množství nebo se spojuje s dalšími příznaky, jako zvracení, průjmy, nechutenství, úbytek hmotnosti či letargie. V takovém případě jsou zapotřebí další vyšetření. Může jít o různá onemocnění trávicího traktu, ale také intolerance, parazity či stres.
Výrazně hlenovitá až slizká stolice u psa může signalizovat přítomnost vážnější infekce v trávicím systému. Stolice může mít průjmovitý charakter, silný zápach i různou barvu. Hlenovitá stolice u psa může být zapříčiněna například salmonelou, ale i dalšími virovými a bakteriálními onemocněními či dokonce parazity. V případě infekčního průjmu nebo častější hlenovité stolice je nezbytná diagnostika u veterináře. Pokud se potvrdí přítomnost bakterií nebo parazitů, nápomocné může být odčervení, léčba antibiotiky (zánět) nebo jinými dostupnými medikamenty.
Někdy si majitelé mohou hlenovitou stolic zaměnit s tukem ve stolici. Tuk se ve stolici psa objevuje v případech, kdy zvíře konzumuje nadměrné množství mastného jídla s vysokým obsahem tukové složky, kterou vylučuje spolu se stravou. Výkaly psa tak mají lesklý povrch a občas může tuk působit hlenovitě až slizky. Rovněž se může jednat o podrážděný žlučník nebo slinivku.