
Co dát psovi, když má průjem?
Během průjmu je vhodné prvních 12–24 hodin nechat pejska bez jídla, jen s dostatkem čerstvé vody. Po hladovce ho můžete začít krmit menším množstvím potravy, která by měla být bohatá na lehce stravitelné bílkoviny, neobsahovat mnoho tuků a vlákniny. Nabídnout můžete vařené kuřecí nebo krůtí maso, rýži či mrkev. Případně můžete začít jen malými dávkami rozvařené rýže. Vhodná je také specializovaná strava určená pro psy s trávicími problémy. Doplnit můžete probiotika, která pomohou napravit trávení, a pomoci může i černé uhlí pro psa. Pokud je však průjem velmi intenzivní a nepřestává, ve stolici spatříte krev nebo je spojen s únavou, letargií, horečkou, nechutenstvím nebo zvracením, vyhledejte co nejdříve veterináře.
Důležité je, aby pes během průjmu přijímal především dostatečné množství tekutin a nedošlo při zvýšené frekvenci vyprazdňování k dehydrataci. Pokud psovi budete vařit v rámci diety rýži, vodu slijte a psovi ji přimíchávejte do stravy. Zmiňované černé uhlí je vhodná první pomoc. Účinek však vždy závisí i na tom, co je důvodem průjmovité stolice. Živočišné uhlí má však nevýhodou v tom, že změní zabarvení stolice a případná diagnostika nedokáže přesně určit zda se ve stolici nenchází krev nebo parazity.
Velmi dobré reference od majitelů psů má Aptus Attapectin, který představuje účinné léčivo a poskytuje psům rychlou úlevu od trávicích potíží. Díky svému složení například pomáhá formovat stolici a navrátí tak do trávicího systému správné zažívání. Přestože léčiva pro lidi nejsou pro psy vhodná a o jejich aplikaci byste se vždy měli poradit s veterinářem, některým majitelům se při průjmu jejich domácího mazlíčka osvědčily Hylak kapky nebo Smecta. Vhodné je též nasezení probiotik. Canvit Probio nebo probiotický komplex Purina VD Canine Fortiflora PLV 30.