Belgický ovčák – povaha, péče, výcvik, zkušenosti, nemoci
Příkladná disciplína a jedinečná schopnost a chuť učit se povely k počkání. Belgický ovčák patří k velmi učenlivým plemenům. Pozor však na jeho dominantnost a tvrdohlavost. Vyznačuje se vysokou mírou energičnosti a potřebuje vydatné množství pohybu. Ovčák je rychlý a agilní, zvláda různé psí sporty a pohybové aktivity. Vhodný je jen pro majitele s dostatečným časovým fondem a zkušenostmi s výcvikem. Má dominantní, ale empatickou povahu.
Díky brzké socializaci dokáže belgický ovčák vycházet se členy rodiny a dnes je v mnoha zemích společníkem v domácnosti. Mimo jiné je to ovšem profesionální policejní pes, voják, záchranář, pátrač nebo asistent. V rámci kategorie tohoto středně velkého plemene existují čtyři druhy belgických ovčáků, a to včetně dlouhosrstých variant.
Vzhled a velikost
Při standardním popisu vzhledu musíme brát v úvahu, že belgický ovčák může mít čtyři varianty srsti. Při pohledu na jednotlivé druhy „Belgičana“ by se mohlo zdát, že se jedná o zcela odlišná plemena. Nejtypičtějším zástupcem tohoto plemene je belgický ovčák malinois. Vůbec nejvzácnějším je belgický ovčák laekenois. Tyto dva druhy mají kratší srst. Zbývající dva druhy, belgický ovčák tervueren a groenendael mají srst podlouhlou až dlouhou.
Anatomická stavba těla je u všech druhů velmi podobná a fyzické parametry jsou víceméně stejné, jen s drobnými odlišnostmi. Postoj je velmi vzpřímený a elegantní. Hrudník je kvadratický a mohutný. Hlava je podlouhlá a z profilu si lze všimnout dlouhý pysk, který výrazně vyčnívá. Uši jsou zašpičatělé a posazené vysoko nad čelem. Pes má dlouhé, silné a svalnaté končetiny. Při pohybu dělá krátké kroky, je rychlý a agilní. Jedná se o středně velké plemeno o hmotnosti mezi 20 až 35 kg. V kohoutku dosahují výšky od 56 až 66 cm. Feny jsou zpravidla o něco nižší a neváží více než 30 kg. Ve srovnání s německým ovčákem působí postava belgického ovčáka útlejší.
Srst a druhy
Na základě FCI (Mezinárodní kynologická federace) standardů je plemeno belgického ovčáka ve všech čtyřech variantách velmi podobné. To platí o povaze, vlastnostech, účelech jejich využití. Vizuálně jsou však odlišnosti poměrně výrazné. V každém případě jde o kategorii ovčáckých a pasteveckých psů, které se u tohoto plemene liší typem a barvami srsti.
Belgický ovčák Malinois
Je standardem tohoto plemene. Zároveň je také nejrozšířenějším a nejznámějším zástupcem této rasy. Belgický ovčák malinois má krátkou a přiléhavou srst, která je na dotek hladká a jemná. Kromě pravidelného vyčesávání nevyžaduje žádnou speciální péči. Podobně jako ostatní druhy má malinois na tváři černou masku. Ta je nejvýraznější od tlamy až směrem k uším. Typické jsou různé odstíny hnědé barvy – tmavě hnědá, světle hnědá, pšeničná, mahagonová nebo je možná i kombinace černé a hnědé. Konečky chlupů mohou být zbarveny do černa. Čistočerný belgický ovčák malinois není oficiálně schváleným standardem.
Belgický ovčák Laekenois
Vzácný druh tohoto plemene, který se z našeho regionu téměř úplně vytratil. Belgický ovčák laekenois se vyznačuje svou specifickou srstí dlouhou zhruba od 4 do 6 cm. Při prvním pohledu by si ho člověk lehce zmýlil s vlkem. Jeho srst je hustá, střapatá a drsná až drátovitá. V některých případech může srst vytvářet seskupení. Na tváři je také více nebo méně výrazná černá maska v okolí tlamy. Má výrazně osrstěný ocas. Huňatý trup působí mohutněji. Zbarvení je nejčastěji hnědé – světlé nebo tmavé, ale natrefit můžete i na laekenoisa s odstínem šedé. Přípustné je bílé zbarvení na hrudi.
Belgický ovčák Tervueren
Belgický ovčák dlouhosrstý, který není kolií. S tou si jej totiž někteří chovatelé zvyknou zaměňovat. Je to hlavně pro dlouhou, hustou a nadýchanou srst, které je tento druh vlastníkem. Hlavou však připomíná typického malinoise – výrazná černá maska, prodloužená tlama, špičaté uši a navzdory dlouhé srsti, obličej a vrch hlavy jsou pokryty krátkými chlupy. Hustě ochlupený je i ocas. Celkově je postava tervuerena velmi půvabná a elegantní. Na hrudi a koncích ocasu je zbarvení tmavší. Přípustné jsou barevné odstíny světlé a tmavé hnědé. Převažovat může i výraznější červená.
Belgický ovčák Groenendael
Výrazně se vzezřením od předchozího druhu neliší. Je to také dlouhosrstý belgický ovčák s totožnými anatomickými charakteristikami. Srst je dlouhá a hustá. Odlišovacím znakem je jednolité černé zbarvení srsti. Jednolitá barva se u ostatních belgických ovčáků nevyskytuje. Tolerována je maximálně bílá skvrna na hrudi. Proto je groenendael tak výjimečný. V jeho případě je čistočerná barva schváleným standardem. Samozřejmě, podobně jako u tervuerena je důležitá zvýšená míra péče o srst A to hlavně v případě, že máte s dlouhosrstými belgickými ovčáky výstavní – soutěžní ambice. Línání probíhá dvakrát do roka.
Zdraví, nemoci a věk
Pozitivem je, že u belgických ovčáků se často neobjevují žádná atypická onemocnění. Jde o velmi odolné a dlouhověké plemeno. Vyskytují se u něj spíše onemocnění a problémy, které jsou typické pro středně velký vzrůst. Potěší však, že ani náchylnost k dysplazi kyčle není tak vysoká.
- Dysplazie loketního kloubu – jedná se o laxnost kloubního uspořádání, přičemž se u psa může objevit bolestivé kulhání a potřebný je operační zákrok. Důvodem je, že růst loketních kostí je nesouměrný. Tento stav je dědičný.
- Progresivní atrofie sítnice – PRA je degenerativní onemocnění, které způsobuje slepotu. Onemocnění nastupuje postupně od noční slepoty až po úplnou slepotu. Operace není možná. Pejsek však díky svým dalším smyslům může fungovat téměř plnohodnotně.
- Epilepsie – poruchy mozku, které mohou u psa způsobit šoky, křeče a úzkostné stavy vyvolané externími podněty. Léčba je možná díky vhodným medikamentům.
- Citlivost na anestezii – u belgických ovčáků, zejména v USA, bylo možno pozorovat zhoršené reakce na účinky anestézie. Statisticky je u nich zvýšena míra úmrtnosti na anestetika.
V průměru se belgický ovčák dožívá 12 až 16 let. Bohužel, přestože obecně se belgický ovčák považuje za velmi zdravého psa, i zde jsou mezi druhy tohoto plemene odlišnosti. Právě u druhu belgického ovčáka laekenois se objevují výše uvedená onemocnění častěji. Statisticky byly u tohoto druhu zaznamenány také frekventovanější problémy s játry, epilepsií nebo dokonce rakovinou žaludku.
Povaha a chování
Od „Belgičana“ očekávejte maximální příval energie a akčnosti. Je to neposed, který je neustále v pohybu a i když se mu nevěnujete, jen zřídka ho najdete lenošit. Pejsci mají vyvinutý excelentní ochranářský instinkt, který jim byl dán jejich historickým účelem. I dnes v některých regionech slouží pro účely pastevectví. Díky tomu je belgický ovčák ostražitý, chytrý a zároveň zvyklý na disciplínu. Je nebojácný a vyznačuje se vysokou inteligencí.
Není vhodný pro neaktivního a ustrašeného majitele. Má pořádnou dávku temperamentu, kterou je třeba umět krotit, jinak vám během výcviku snadno přeroste přes hlavu. Je empatický a nápomocný a stejně jako dokáže být skvělým disciplinovaným pracovním psem je možné, aby zapadl do rodiny s dětmi. Štípání, tahání za uši či ocas ho může otravovat a děti následně rád ignoruje. Na návštěvy se budou „Belgičané“ dívat s odstupem, ale stačí jim dát najevo, že nejde o nepřátele. Socializace je nutná od štěňátka, aby si zvykali na členy rodiny i případná další zvířata. Milují různé hry a psí sporty. Stejně tak jsou fanoušky dlouhých procházek.
Mají smysl pro vynalézavost. Pokud nemají žádnou aktivitu, která by je zaměstnala, mohou být pejsky nervózní a dožadovat se pozornosti. Belgický ovčák je vynikající hlídací pes. Především pokud jde o plemenný druh malinois. Právě ten je typickým příkladem, který slouží jako policejní, vojenský, pátrací, asistenční či drogový pes. Má unikátní schopnost reagovat na sled povelů velmi rychle. Vhodné reakce i v náročných situacích jej předurčují k provádění zodpovědných úkolů. K majiteli jsou věrní a mají nízkou tendenci k útěku.
Výchova, výcvik a péče
Důslednost během výcviku i standardní výchovy je základem úspěchu. Přestože je soužití s belgickým ovčákem velmi příjemné, návyky a základní povely jsou minimem, ke kterým by ho majitel měl vést. Proto je lepší belgické ovčáky svěřit do rukou majitelům, který už mají s chovem psů zkušenosti. Kombinace dominance, temperamentu a inteligence může být pro někoho při tréninku nezvládnutelná. Základem výchovy je raná socializace s jinými lidmi i psy. Ani v pozdějším věku na cizí psí návštěvy nemusí reagovat přátelsky.
Belgický ovčák je poslušný, ale během tréninku je třeba dát mu najevo autoritu, ne však násilím, ale citlivým přístupem a silnou vazbou. Pouze tehdy se věrný belgický ovčák postaví za majitele. Někdy belgický ovčák působí nesoustředěně, ale to může být způsobeno právě jeho enormní dávkou vnímavosti. Je schopen vnímat různé podněty. Řada za řadou u něj lze střídat povely a přesto ho nic nezmate. Důležitý je také systém povel – odměna. Tento pes je velmi agilní a rychlý. Klidně během výcviku zkuste různé psí sporty – flyball, aportování, agility, skok do výšky, skok do dálky nebo třeba canicross (běh se psem). Pohyb je velmi důležitý pro jeho mentální zdraví. Nebojte se vycvičeného psa vzít na túru nebo na jezero zaplavat si s vámi.
Pokud milujete nudu, „Belgičan“ s vámi kamarád příliš nebude. Znuděný belgický ovčák není šťastný. Pokud pes není ve službě, jako rodinný pes se dožaduje jiného zaměstnání, které mu musíte dopřát. Péče o srst je u jednotlivých druhů rozdílná. Zvláště u belgického ovčáka tervueren a belgického ovčáka groenendael. Jedná se totiž o dlouhosrsté varianty. Častější česání si zaslouží i hrubá srst leakenoise. Připravte se na to, že na jaře a na podzim tato rasa vydatně líná. Na základě energetického výdeje byste měli přizpůsobit i dávkování stravy. Jídlo by mělo být rozloženo minimálně do dvou dávek denně. Takovým aktivním psům je vhodné dodávat i živiny navíc – kloubní výživa, lososový olej nebo samostatně některé druhy vitamínů.
Belgický ovčák do bytu či do domu? Pro koho je toto plemeno vhodné?
Přestože se v mnoha případech uvádí, že si belgický ovčák zvykne i na život v bytě, na základě jeho potřeb a poznatků o plemeni více budoucím majitelům doporučujeme dům se zahradou. Při chovu v bytě belgickému ovčákovi, jakéhokoli druhu, nebudou stačit dvě hodinové procházky ráno a večer. Potřebují nejen vyvětrání, ale aktivní pohyb a aktivity, kterými zaměstnávají své smysly.
Na duševní a fyzickou pohodu je toto plemeno mnohem náročnější než jiné. Stejně tak i na časový fond majitelů. Znuděný pes je podrážděný a nervózní. Je to vytrvalec, který si rád vyzkouší psí sporty a vybere se s vámi na turistiku, zaběhá si vedle kola nebo zaplave v jezeře. Jedině takovým přístupem dokážete „Belgičana“ skutečně unavit. Čas s majitelem tráví rád vždy velmi ochotně. Osamotě dokáže být, na neštěstí pro majitele, kreativní, což může působit destruktivně (štěkání, okusování nábytku atd.). Od štěňátka je důležitá raná socializace. Budoucí majitel by měl mít na paměti, že ačkoli je tato rasa učenlivá, důležitá je při tréninku důslednost a pozitivní přístup.
Vhodný je belgický ovčák pro každého majitele se spoustou času a základními zkušenostmi s tréninkem s výchovou psa. Belgický ovčák je dominantní, inteligentní, učenlivý, bystrý, vnímavý, empatický, ale také temperamentní. Při nevhodném přístupu k výcviku se zatne a tvrdohlavostí vás dokáže doslova odradit. Je vhodný jako rodinný pes na zahradu, hlídací pes do rozsáhlého areálu nebo pro profesionální výcvik. Běžně funguje jako policejní pes nebo pátrač. V mnoha zemích je to pes záchranář, drogový pes nebo asistenční pes. Jeho schopnost učit se množství povelů je ukázková a mnohá plemena mu tuto vlastnost mohou závidět.
Nejčastější otázky – FAQ
Zaujalo vás plemeno belgického ovčáka? Chcete vědět, jestli může být belgický ovčák dlouhosrstý? Máte doma toto chytré a učenlivé plemeno? Dejte nám vědět, pokud byste chtěli vědět něco víc. Rovněž budeme rádi, pokud se zapojíte do diskuse níže. Můžete se zeptat přímo nás nebo ostatních čtenářů. Máte-li zkušenosti s chovem belgického ovčáka, podělte se o své zážitky, názory a zkušenosti s touto rasou.