Australský ovčák

Australský ovčák – povaha, péče, výcvik, zkušenosti, nemoci

Pracovitý, oddaný a poslušný pes, který dokáže být skvělým strážcem a zároveň společníkem v rodině. Považován je za univerzálního psa. Je inteligentní a učenlivý a trénink mu dokáže jet velmi rychle. Má silně zakořeněné pastevecké instinkty a ještě i dnes se využívá jako ukázkový strážce na farmách či statcích. Zároveň je to pes terapeut, vodící pes nebo pes záchranář. Místy se může jevit jako více uštěkaný.

Publikované: 12.12.2023
Aktualizované: 02.01.2024
Obsah článku:

Vůči cizincům je více nedůvěřivý. Vyžaduje aktivního majitele. Australští ovčáci jsou energičtí, hraví a dožadují se množství aktivity. Jsou to talenty pro psí sporty. Dožívají se vysokého věku a při dobré genetice jim dlouho slouží i zdraví.

Vzhled, velikost, srst a druhy

Inteligentní pastevecký pes středně velkého vzrůstu s bohatým fondem energie. Samci mohou být v kohoutku vysocí 50 až 58 cm. Feny jsou nižší a dosahují výšky 45 až 53 cm. Maximální hmotnost australského ovčáka je od 20 do 30 kg. Samice jsou obvykle nižší a lehčí. Hmotnost je nízká, ale tělo i díky srsti působí mohutnějším dojmem. V některých barevných variantách je možné si australského ovčáka zaměnit s border kolií.

Na hlavě psa dominují uši trojúhelníkového tvaru s kratšími chlupy, které mají tendenci směřovat do stran. Výraz australského ovčáka je charakteristický hlubokým pohledem kulatých očí, které mohou mít různorodé zbarvení (jantarová, modrá, hnědá, zelená). Výjimečné není ani, že má každé oko jinou barvu. Čenich má u mnoha jedinců pigmentové skvrny. Hlava je velikostí přímo úměrná tělu. Výrazně osrstěný je huňatý ocas. Srst patří k hlavním rozlišovacím znakům tohoto plemene. Středně dlouhá srst je vlnitá a hladká. Podsada je velmi hustá a chrání zvíře před chladem. U některých samců je límec výrazněji osrstěný (hříva). Australský ovčák je samostatné plemeno, které se odlišuje primárně zbarvením srsti. Jedná se o jedno z plemen, kde je standardem schváleno velké množství barev a kombinací .

Kromě základních barev, černá a červená, jsou populární australští ovčáci blue merle a red merle. Dále je oficiálně povoleno až 16 různých kombinací barev a výjimkou není ani trikolora, melír, pálení nebo skvrny. Další povolené barevné kombinace jsou například. červená s bílými znaky, černá s hnědými (měděnými) znaky, červená merle s bílými znaky, modrá merle s hnědými a bílými znaky. Pro mnohé jedince jsou typické barevné masky na tváři. V praxi se mezi chovateli zaužívalo dělení na dvě linie. Pracovní linie australského ovčáka je šlechtěna za účelem práce, zachován je silný pastevecký instinkt. Druhá je klidná – rodinná linie, psi jsou ideální pro soužití s rodinami.

Zdraví, nemoci a věk

Velkou roli v případě zdravotní kondice hraje dobrá genetika. Především při křížení jedinců s dědičnými onemocněními je vysoké riziko vzniku některých geneticky zakódovaných poruch. Obecně je například zakázáno křížení dvou australských ovčáků typu merle. Důvodem je právě gen zbarvení, který může vyvolat určité zdravotní komplikace. Mimo to je důležitá i kvalitní a zodpovědná péče majitele.

  • Dysplazie kyčle – geneticky podmíněné onemocnění, které zapříčiňuje kulhání nebo bolest při pohybu daného jedince. Důvodem je, že stehenní kost nezapadá do jamky kyčle a dochází k nežádoucímu pohybu. Podobný stav může nastat i při loketním kloubu – dysplazie lokte. Ten je u tohoto plemene podmíněn rychlým růstem kostí.
  • Hluchota – vyskytuje se u této rasy poměrně frekventovaně. Obvykle se jedná o stav, který nelze léčit, ale mnohé psy žijí s poruchou sluchu či hluchotou plnohodnotně díky ostatním smyslům.
  • MDR1 defekt – jde o mutaci genu multidrogové rezistence, který u australských ovčáků způsobuje zvýšenou citlivost na mnohé léčebné látky. Tento defekt má za následek, že tělo zvířete nedokáže efektivně vyloučit některé toxiny z těla kvůli chybě v produkci proteinu P-glykoprotein. Psi tak mohou být alergičtí na některá antiparazitika nebo konkrétní látky, které léčivo obsahuje (např. ivermektin). Projevy mohou být různé – úzkost, ztráta koordinace, záchvat či paralýza.
  • Progresivní atrofie sítnice – PRA představuje postupnou ztrátu zraku. Jedná se o progresivní onemocnění, které je způsobeno sníženou citlivostí fotoreceptorů na sítnici. Slepota může mít různou míru. Pejsci však dokážou tento stav částečně vynahradit ostatními smysly.
  • Alergie – může jít o potravinové intolerance nebo alergie na konkrétní materiály, látky nebo složky. Zvíře může být alergické na šampon, prach nebo pyl. Lze aplikovat medikamentózní léčbu nebo se takovým látkám vyhýbat.

V rámci své velikostní kategorie patří australský ovčák mezi plemena, která se dožívají vysokého věku. V průměru je věk dožití 12 až 15 let. Zdraví je ovlivněno různými faktory, proto je vhodné se psem pravidelně absolvovat návštěvy veterináře.

Australský ovčák věk

Povaha a chování

Australský ovčák je všestranný, oddaný a zároveň velmi aktivní pes. Nade vše miluje svou rodinu a ochotně ji bude chránit. Je to univerzální pes, který vždy ví, jak reagovat. Australští ovčáci jsou dobrými strážci na statcích, rančích, ale také na zahradě rodinného domu. Ne nadarmo se o australském ovčáku mluví jako o univerzálním psovi. Je pracovitý, poslušný a velmi vnímavý. Svou přátelskost projevuje i vůči dětem, přičemž je dostatečně trpělivý. Cizince zpravidla odmění nedůvěřivým štěkáním, ale pokud pochopí, že je to jen návštěva, rázem se uklidní. Obecně jsou australští ovčáci považováni za hlučnější, ale to ovlivňuje i prostředí a výchova.

„Aussie“ jsou známí svými pasteveckými instinkty, proto se nedivte, že je pes vždy ostražitý a připravený reagovat. Během tréninku se vám odvděčí vášní k učení. Důležitá je důslednost, abyste „Australana“ nenaučili špatným návykům. Australští ovčáci jsou velmi inteligentní a vycítí, kdy si majitel není při tréninku jistý, to jim jejich temperament dovolí zneužít. Po úspěšném zvládnutí výcviku však tito psi poslouchají na povely maximálně s ochotou.

Počítejte s tím, že je to pes, který miluje aktivitu a hry. Je třeba ho zaměstnávat. Pohyb je pro něj nezbytností a zároveň toto plemeno nemá rádo nudu. Pokud přistoupíte od mala k časné socializaci, nemá problém vycházet ani s jinými psy. I v pozdějším věku se u psa objevuje chování štěněte. Jeho hravost a potřebu po akčnosti uspokojíte různými aktivitami – agility, dog frisbee, flyball, skok do výšky nebo s ním trávte čas při běhu, jízdě na kole či na túře. Je to vytrvalec a ani dlouhé trasy pro něj nepředstavují problém.

Australský ovčák povaha

Výchova, výcvik a péče

Věčně energická nálada má během výchovy a výcviku svá úskalí. „Australan“ je ale učenlivý a při důsledném a přímočarém přístupu k tréninku se učí velmi rychle. Ztráta pozornosti je obvykle způsobena externími podněty, trénink totiž toto plemeno velmi baví. Při výchově začněte s brzkou socializací, aby pes nebyl ve společnosti jiných psů bázlivý a nereagoval nepředvídatelně. Ze začátku se se psem vyberte na procházky jen na vodítku. Jeho silné pastevecké instinkty a snaha reagovat na vše, co se hýbe a současně ještě absence poslušnosti, mohou mít na svědomí tendenci k útěku.

Parkour, agility, trénink poslušnosti, překážkový běh, kladiny, dog frisbee, dog dance, flyball nebo jiné psí sporty. Opomenout nemůžeme ani soutěže v pasení dobytka (zahánění stáda). Australský ovčák vám bude vděčný za jakoukoli aktivitu nebo dobrodružství, které s ním podstoupíte. Ochotně s vámi bude běhat vedle kola, vybere se s vámi na několikahodinové túry, zaběhá si s vámi a mnoho jiného. V některých zemích je „aussie“ plemeno využíváno pro účely canisterapie, záchranářství nebo jako vodící pes pro nevidomé. Jakékoli aktivity, které uspokojí fyzické a duševní potřeby tohoto psa, jsou vítány a máte opravdu na výběr.

Psi této rasy vyžadují zkušenějšího chovatele, který ví, jak takovou aktivní povahu zvládnout. Tak jak rychle se dokážou naučit, dokáží si osvojit i špatné manýry a to může začátečníkovi způsobit problémy při výcviku a výchově. Péče o srst je velmi nenáročná a postačí česání a kartáčování jednou týdně. V období línání počítejte s tím, že srst bude všude. Denní dávku krmiva rozdělte na dvakrát a množství přizpůsobte podle míry energetického výdeje.

Australský ovčák výcvik

Australský ovčák do bytu či do domu? Pro koho je toto plemeno vhodné?

Ovčák tohoto druhu je stvořen pro aktivní životní styl. Tomu je třeba přizpůsobit i podmínky pro jeho život. Ideální kandidát na čas strávený v bytě australský ovčák není. Mnohem více mu svědčí dům s velkým dvorem a zahradou. Plot by však měl být kvalitní a odolný, „Australan“ totiž někdy rád zkouší hranice. V bytě by vás navíc mohlo potrápit poměrně intenzivní línání. Celoroční pobyt venku toto plemeno hravě zvládne i díky husté středně dlouhé srsti, ale přesto se postarejte o to, abyste jako pán se psem trávili maximální množství času. Australský ovčák vyhledává lidský kontakt a nechávat jej o samotě celý den není pro tak vnímavého psa prospěšné.

Australský ovčák se rád realizuje a doslova si žádá dostávat úkolypřirozené talenty, které hry a učení baví. Pokud by psí sporty nevyhovovaly, pak to psovi vynahraďte tím, že ho s sebou vezmete běhat, jezdit na kole, plavat do jezera nebo na túru. Při správném přístupu k tréninku jde proces učení velmi rychle a efektivně. Je to inteligentní a chápavé plemeno, které má porozumění i k menším dětem. Jeho pastevecké instinkty někdy vyvolávají impulzivní reakce, ale o to důležitější je se psem zvládnout trénink poslušnosti a brzy ho socializovat. S ostatními psy pak dokáže vycházet dobře.

Pokud se považujete za člověka, který chce po práci zapadnout do gauče a relaxovat, australský ovčák pro to pochopení mít nebude. Občasné lenošení není zakázáno, ale dlouho to vašemu „parťákovi“ nevydrží. Budoucí majitel by měl být aktivní a chybět by neměly ani zkušenosti s výcvikem psů, aby dokázal chápat potřeby takového aktivního a inteligentního psa. Australské ovčáky krmte kvalitním suchým krmivem a myslete na výdej energie. Zda chcete mít doma psa strážce nebo rodinného společníka, australský ovčák je univerzální pes, který zvládne obojí. Určitě počítejte s tím, že „Australanovi“ musíte částečně přizpůsobit svůj životní styl.

Australský ovčák do domu

Nejčastejší otázky – FAQ

Líbí se vám plemeno australského ovčáka? Rádi byste se dozvěděli, jakou má povahu, kolik se dožívá nebo jakou barvu srsti může tento pes mít? V našem článku se dočtete vše důležité. V případě, že máte otázky ohledně této rasy, rádi vám pomůžeme a odpovíme. Stačí, když nám napíšete komentář pod článek. Také budeme rádi, pokud již máte zkušenosti s chovem australského ovčáka, když se podělíte o své názory, postřehy a rady. Pomůžete tak ostatním čtenářům.

Austrálské ovčáky se mohou pochlubit vysokým věkovým průměrem, dožívají se 12 až 15 let. V kategorii středně velkých plemen se jedná o vyšší věkovou hranici.

Samostatné druhové dělení australských ovčáků oficiálně neexistuje. Rozdíly se týkají primárně zbarvení srsti u jednotlivých jedinců. V praxi se zaužívalo mezi chovateli dělení na dvě linie. Pracovní linie je standardně určena pro práci a má silné pastevecké a ochranářské instinkty. Rodinná linie je spíše vhodnější pro život v rodině a má mírně odlišné povahové vlastnosti.

Je to velmi přátelský a oddaný pes. Hodí se nejen jako pracovní pes na farmu, ale také jako ideální pes do rodiny. Je velmi vnímavý a citlivý a dobře vychází i s dětmi. Důležitá je raná socializace. Má silné pastevecké instinkty, proto je to pes velmi ostražitý. Občas se projevuje intenzivnějším a hlasitějším štěkáním. Australští ovčáci jsou inteligentní a učenliví. Výcvik je baví a učí se rychle. Pozor však na míru temperamentu, majitel musí zvolit správný přístup, jinak si pes osvojí nevhodné návyky. „Australan“ je velmi aktivní a hravý. Proto věnujte jeho potřebě po pohybu dostatek pozornosti. Jen tak uspokojíte jeho fyzické a duševní potřeby. Zaběhejte si s ním, vezměte ho na dlouhé procházky nebo s ním vyzkoušejte nějaké psí sporty.

Městský byt pro toto plemeno není přirozené a ani vhodné prostředí. Má velmi aktivní povahu a původem pastevecké plemeno vyžaduje neustálý pohyb. Lépe mu bude v domě s velkou zahradou. I tam však dbejte na to, abyste se psovi věnovali. Na majitele se velmi fixuje a následně touží po lidském kontaktu a lásce.

Průměrná cena štěňat australských ovčáků s PP začíná na částce 16 000 až 30 000 Kč. Cena se může vyšplhat i výše s ohledem na rodokmen a původ štěňat. Budoucím majitelům však výhradně doporučujeme sáhnout po jedincích z ověřeného chovu. Jinak hrozí výskyt vrozených onemocnění.


Ďalšie články z kategórie Psí plemena

Vaše hodnocení:
(91%)