Agama vousatá

Agama vousatá – chov, vzhled, terárium, strava, péče

Agama vousatá, agama trnoboká nebo Pogona vitticeps je obecně nejoblíbenějším ještěrem pro terarijní chov. Jeho biotopem jsou stepi, polopouště a řídké lesy, pochází z vnitrozemí Austrálie. Chov tohoto ještěra je velmi oblíbený nejen proto, že se snadno krotí, ale také proto, že vyhledává kontakt s člověkem.

Publikované: 11.01.2024
Aktualizované: 11.01.2024
Obsah článku:

Přirozenou barvou je béžová, ale barevných variant může být vícero – agamy mohou být zbarveny do žluta i dočervena. Milují teplé, slunečné a suché počasí, jsou to všežravci, kteří potřebují dostatek podnětů. Je agama vousatá vhodná pro začínající chovatele? Jaké terárium potřebuje?

Vzhled a velikost

Agama vousatá svým dlouhým ocasem, pichlavými šupinami a bradou připomíná malého draka. V průměru zvykne dorůst do délky 40 až 60 cm, přičemž přibližně polovinu délky tvoří tělo, zbytek ocas. Hmotnost dosahuje 280 až 500 g. Agama má silné a svalnaté nohy ukončené 5 prsty s drápy, pomocí kterých udržuje stabilitu a dokáže rychle utíkat. Je to dobrý lezec.

Přirozeně má na bocích řadu ostnů, avšak vyšlechtěná je i odrůda bez nich. Typická je mimořádně hrubá kůže, která chrání agamy před UV paprsky, zraněními i ztrátou tekutin, což je nutnost v jejich přirozeném prostředí. Agama má schopnost nafouknout krk, který je posetý ostny. V případě ohrožení se barva krku změní dočerna, je-li klidná, má svoji přirozenou barvu. Na trojúhelníkové hlavě se po bocích nacházejí oválné otvory, které slouží jako sluchový orgán těchto ještěrů. Základními barvami jsou béžová, šedá a hedočervená, avšak agama dokáže barvu měnit. Aby lépe přijímala teplo ze slunce, změní barvu na černou, pokud jí hrozí přehřátí, změní barvu na světlejší, aby lépe odrážela sluneční paprsky. Při dobré péči se dožívá cca 10 až 15 let.

Samice jsou zpravidla menší, ale pohlaví rozeznáte i pomocí femorálních pórů. U dospělých samců jsou nad kloakou patrné dva váčky s párovými orgány a na zadních nohou jsou viditelné femorální póry, samice je nemají.

Agama vousatá vzhled a velikost

Terárium a chov

Jelikož ještěři původem z Austrálie nedorůstají do takové velikosti jako například leguán, postačí jim o něco menší terárium. Orientované musí být na šířku. Obecně se pro jednu agamu doporučuje terárium o rozměrech minimálně 80–100 x 50 x 50 cm, pro dvojici by to mělo být více, 120–160 x 60 x 60 cm. Samozřejmě může být i větší.

Prostor v teráriu by měl být členitý – měla by v něm být plocha pro běhání, větev či více pro lezení a nějaké úkryty. Rostliny nejsou potřebné, ale pokud je chcete použít jako ozdobné prvky, doporučujeme sukulenty nebo agáve. Jako podestýlka dobře poslouží písek, avšak musí být neprašný, aby nezpůsobil agame dýchací problémy. Použít můžete i jemný štěrk. Terárium byste denně měli čistit od trusu a moči, podestýlku stačí vyměnit dvakrát ročně. Vhodná je plochá miska s vodou, může být větší, agamy se v ní občas rády osvěží. Měla by se nacházet na chladnější straně terária, aby nezvyšovala vlhkost.

Agamy jsou náročné na osvětlení, potřebuje intenzivní UVB osvětlení. Přestože světlo milují, měly by mít v teráriu i prostor, kde se mohou před ním skrýt. Ideálním zdrojem světla je osvětlovací trubice, použít můžete i více žárovek. V létě by světelný režim měl trvat cca 12 hodin, na jaře a na podzim postačí 10 hodin svícení. Teplota přes den by měla dosahovat 27–32 °C, pod zdrojem světla se může vyšplhat na 35 °C, v noci by měla klesnout na 23–25 °C. Doporučená vlhkost vzduchu je kolem 40–50 %, protože přirozeným prostředním jsou pro agamy polopouště, vyšší vlhkost by pro ně nebyla vhodná. Rosit stačí 1–2x týdně, nejlépe ráno.

Agama vousatá terárium

Strava

Tento dračí ještěr je všežravec, primárně se živí masitou potravou, ale nepohrdne ani zelenou potravou (listy čekanky, kapusty, pampelišky, jetel, v zimě můžete do stravy přidat salát a strouhanou mrkev) a ovocem (jablka či jahody). Maso v podobě cvrčků, kobylek, červů (vhodné jsou jen jednou za měsíc) nebo švábů by mělo tvořit 80 % stravy. Mladé agamy je třeba krmit 2–3x denně, dospělé můžete krmit 2–3x týdně, resp. každé 3 dny. Abyste se vyhnuli podvýživě vitamíny a minerály, můžete agame podávat vhodné minerálně-vitamínové přípravky, důležitý je zejména vápník. Ten můžete podávat 2x týdně, zbylé vitamíny jednou za 2 týdny. Vápník se nachází také v rostlince Kalísie plazivá (callisia repens). Klidně ji můžete zasadit do terária, aby k ní měla agama bezprostřední přístup.

Agama vousatá strava

Péče a zdraví

Agamy jsou velmi přizpůsobivé, dokonce kontakt člověka vyhledávají a nechávají se rády hladit. Ovšem jen tehdy, když na to mají náladu. Nejde o plachá zvířata, přesto je nutné agamu na manipulaci navyknout, aby nebyla zbytečně z neustálého nošení na rukou ve stresu. Jedná se o denního tvora, který potřebuje v noci klid.

Agamu můžete chovat jako jednotlivce, ale také ve skupině. Chcete-li chovat jen jednu agamu, vhodnější bude samec, protože samice mohou mít neoplodněné snášky. Chov více agám je náročnější, týká se to krmení, hygieny i péče, ale o něco pestřejší. V případě skupiny je třeba dávat pozor, protože u těchto zvířat se objevuje kanibalismus. Vždy by měli mít stejnou velikost, není vhodné chovat 2 samce, buď si zvolte pár, nebo více samic a 1 samce (harem). Chovat můžete i více samic, i v tomto případě však existuje riziko zadržení neoplodněné snášky. Pokud chcete agamy rozmnožovat, měli byste vědět, že pohlavní dospělosti dosahují ve věku 1–2 let. Zvýšenou aktivitu páření dosáhnete zazimováním. Zimní spánek trvá 2 až 3 měsíce, během něj je třeba stáhnout teplotu v teráriu na 18 °C (ve 3týdenním období), nejprve snížit osvětlení na 7 až 8 hodin, poté jej vypnout a 1 týden před zimním odpočinkem již nekrmit. Koncem zimování je třeba po dobu 3 týdnů pomalu zvyšovat teplotu i světlo.

Samička může klást vajíčka (15 až 30) několikrát za rok, inkubace trvá 55–75 dní. Během sezóny páření zajistěte agame kladiště, místo, kde může naklást vejce. Ty je třeba 2. den po snášce přeložit do inkubátoru.

Agama vousatá péče

Nejčastější otázky – FAQ

Je agama vousatá pro vás vhodným zvířátkem? V textu jsme vám prozradili, co všechno na život potřebuje a jak o ni pečovat. Pokud máte ohledně tohoto nádherného ještěra další otázky, k dispozici jsou vám komentáře pod článkem.

Cena závisí na velikosti agamy i zbarvení, samozřejmě i na tom, kde zvířátko kupujete. Cena bude přirozeně nižší v prodejnách s teráriovými zvířaty, vyšší u chovatele. Počítejte s částkou od 1 200 Kč výše.

Agamy vousaté se zvyknou při správné péči a v chovu v zajetí dožívat věku 10 až 15 let.

Jde o přátelského tvora, kterého lze snadno zkrotit. Při správné manipulaci se z agamy může stát přítulné a krotké zvíře, které bude mít rádo vaši společnost. Jedná se o čilá a zvídavá zvířátka.

Při správné péči není běžné, že by měla agama zdravotní problémy. Pokud jí dopřejete dostatek slunce, vitamínů, správnou stravu a teplotu, nemusíte se nemocí obávat. Nedostatek vitamínů se může projevit hnilobou tlamy, způsobit ji může také poranění čelisti. Nedostatek UVB záření způsobuje kožní nekrózy, nevhodná teplota může způsobit zápal plic. V případě, že budete v létě agamu pouštět do zahrady, dejte pozor na klíšťata a parazity. Vyskytnout se mohou i fyziologické poruchy, ty jsou však velmi ojedinělé. Jedná se o prolaps (poklesnutí) kloaky nebo hemipenisu, poruchy centrálního nervového systému a v případě nevyváženého přísunu bílkovin v kombinaci s nedostatkem příjmu vody o DNU. U samiček se mohou objevit problémy s kladením vajec.


Komentáre
honzik 27.May.2024

dekuji za pomoc mockrat

Odpovedať

Ďalšie články z kategórie Teraristika

Vaše hodnocení:
(90.8%)