Zoopedie na Facebooku

Ochočování

 

Pokánka je nejlepší začít ochočovat již od malička. Nikdy však není zaručeno to, že bude potkánek hodný, i když si ho vypipláte již od malička. Vždy je to dáno genem. Jeden potkánek může být od malička vypiplaný a nebude vůbec přítulný a druhého si můžete donést domů už staršího a může být přítulný. Vždy je lepší vědět (pokud možno), jaká byla matka a otec potkánka, jestliže byli přítulní, tak je spíše pravděpodobné, že váš nový mazlíček bude také přítulný. Jestliže však byli spíše odtažití od lidí, je pravděpodobné, že i váš nový mazlíček bude odtažitý, vždy záleží na genech. Proto i chovatelé pečlivě vybírají jaké zvíře s kterým zkříží.

potkanek

 

Uchopování potkana


Uchopíme potkana pod předníma packama, ukazováčkem a palcem, a zvedáme ho. Takto budeme brát potkana pokaždé. Za ocas se berou potkani v krmných stanicích a laboratořích. Bere se vždy za kořen ocasu, protože kdybychom chytli ocas příliš u konce, mohlo by dojít s stažení kůže a k silnému krvácení, majitelům, kteří nikdy nechytali takto potkana se nedoporučuje ho takto brát. Nikdy neberte potkana jako kočku nebo psa za srst za krkem, pro potkana je tento uchop velmi bolestivý a nebezpečný.

 

Přenášení potkana


Pokud máme potkana ochočeného, tak je jednoduché vzít ho a přenést z jednoho místa na druhé, třeba v ruce, na rameni či v kapuci od mikiny. Pokud je však potkan plachý, je lepší ho vzít do ruky a druhou rukou ho přikrýt ze shora aby se utvořil takzvaný tunýlek, potkan se pak cítí v bezpečí. Jestliže máte extrémně plachého potkana, je lepšího dát do boxu nebo přepravky.
Pokud váš potkan nechce z klece a vy ho nutně potřebujete vyndat, tak pro něj musíte prostě šáhnout, ale nehoňte takto potkana po kleci rukou dlouho, protože potkan se cítí ohrožen, protože má oči na boku, myslí si pak, že vaše ruka na něj chce zaútočit, proto je pak vystresovaný ještě více. Tím pádem by mohl potkan začít kousat a být agresivní, zapamatoval by si totiž vaši ruku jako útočníka.