Zoopedie na Facebooku

Jak sblížit staré a nové jedince potkanů

 

Seznamování nových a starých jedinců by se mělo vždy odehrávat někde na neutrálním místě, nikdy ne v kleci starších jedinců. Potkani totiž i v přírodě chrání své teritorium, a tak by mohlo dojít k tomu, že by nového jedince mohli dokonce i zabít či hodně poranit. Proto například seznamte nové a staré jedince někde na volném prostranství, třeba v pokoji.


- Mláďata si na sebe zvyknou poměrně rychle a snadno, ale pokud sbližujete mladé a staré, je tu vždy problém a trvá to déle.
- Samičky jsou v tomto vlídnější a začnou si na svůj nový přírůstek v kleci zvykat rychleji, i když je samička třeba starší.
- Samci jsou v tomto rozdílní než samice, mezi staršími jedinci jen zřídka vzniká přátelství.

tri-potkani

Jakmile přidáváte do klece nový přírustek, klec vyčistěte a přeházejte v ní všechny hračky a vybavení jinak, než měli stávající potkani, tím docílíte toho, že si zvířata na sebe lépe zvyknou, nebudou tak bránit své teritorium a brát nového potkana jako "vetřelce".

Po přiřazení nového jedince budou vznikat různé potyčky a bitky, doporučuje se do těchto šarvátek nezasahovat, pokud je to v mezích a neteče krev, pokud by však tekla krev, rychle ode sebe jedince oddělte. Před tím si raději ale nasaďte kožené rukavice, i u ochočeného potkana by se mohlo stát, že vás v zápalu boje kousne.

Při dospívání jedinců jsou tyto šarvátky častější, protože zde dochází k utřiďování postavení ve smečce. A mladí jedinci si "vyskakují" na staré a chtějí převzít jejích vládu ve smečce, většinou si však starší jedinci udělají hned pořádek.

potkanci