Zoopedie na Facebooku

Vybavení klece 

 

Podestýlka

 

podestylka-potkan

Každý chovatel používá jinou podestýlku, proto se vám budu snažit přiblížit jaké jsou výhody a nevýhody různých druhů podestýlek. Na trhu je neuvěřitelná škála podestýlek, které se dají používat a které se nedají používat, protože mohou vašemu mazlíčkovi uškodit.

 

Vhodná a nevhodná podestýlka

 

Nevhodná podestýlka

 

Hobliny a piliny- jsou prašné a zvířatům působí dýchací problémy, obsahují také fenoly, které můžou zvířatům poškodit ledviny, játra a plíce. Nenechte se ovlivnit cenou, jsou totiž levné a snadno dostupné, ale pokud je budete používat, vaše zvířátko se může dožít menšího věku.


Kočičí podestýlka (kočkolit) – není vhodný pro potkany, protože pokud zvlhnou, utvoří tzv. blátíčko. Některé kočičí podestýlky jsou také velmi ostré, a tím pádem mohou potkánkovy poranit packy nebo vytvořit otlaky.


Kukuřičná podestýlka – není sice tak prašná, ale je plná roztočů. Po zvlhnutí kukuřičné podestýlky dochází k tomu, že se zde rodí plísně a houby, proto je nevhodná pro potkany

 

Vhodná podestýlka

 

Dřevěné pelety (slisované válečky) – pokud se rozhodnete pro tuto podestýlku, měli by jste vybírat takové pelety, které se ihned nerozpadnou na prach a budou si držet svůj tvar. Tyto pelety se vyrábějí ze dřeva osiky, technického konopí, pšeničné trávy aj.


Podestýlka do terárií - tahle podestýlka se vyrábí tak, že se vyřezává do tvaru malinkých placatých čtverečků. Jsou to kousky dubového dřeva nebo jiného listnatého dřeva.


Papír (staré noviny, kartony) - noviny jsou velmi vhodné jako podestýlka pro potkany. V dnešní době se již netiskne chemickými barvami, používá se sójový inkoust nebo rostlinný olej, proto jsou velmi vhodné jako podestýlka. Skartované noviny mohou sloužit nejen jako podestýlka, ale také jako zábava pro potkany.


Látka - tento typ podestýlky je nejhygieničtější. Při používání této podestýlky musíte častěji vyměňovat látku, kterou do klece dáváte. Měla by být bavlněná a sající.

 

Miska

 

Miska by měla být tak veliká, aby odpovídala množství potkanů v kleci. Misku můžeme i ukotvit, protože potkánci mají tendenci misku posouvat a cestovat s ní po celé kleci. Někteří jedinci se ji dokonce naučí vysypávat. Nejvhodnějším materiálem pro misku je keramika nebo nerez.

 miska-pro-potkana

Napáječka

 

Napáječka by měla být spíše z plastového materiálu, s kovovou kuličkou na konci. Měli bychom se vyvarovat podávání vody potkanům přímo z misky, většinou totiž potkan misku převrátí a tím si ji vyleje. Potkan by měl mít napáječku na vyšší obsah vody, protože je to zvíře, které je neustále v pohybu a potřebuje proto tekutiny.

napajecka-pro-potkanapotkan-pije

 

Záchůdek

 

Záchůdek se v kleci moc nepoužívá, ale můžete ho potkanům do kleci umístit. Jedná se většinou o plastový záchůdek, který se umístí do rohu klece, dají se do něj pelety nebo jiná podestýlka, také kámen, který se potkani naučí značkovat a tím se naučí i chodit na jedno místo.

zachod-pro-potkany

 

Poličky

 

Poličky do klece volte spíše plastové, i když je potkani rychleji zdemolují a zničí, jsou přeci jen hygieničtější. Dřevěné poličky pro potkana jsou nevhodné z toho důvodu, že jsou špatně omývatelné a udržovatelné, a tím pádem nehygienické. Pokud si poličky neopracujeme a neolepíme například tapetou či jiným omyvatelným materiálem, tak vám zasmrádnou, protože potkani na ně budou močit a vykonávat potřebu. I když však dřevo opracujeme a dáme na něj omývatelné linoleum nebo tapetu, může dojít k tomu, že nám je potkani stejně okoušou a dostaneme se opět na začátek, v horším případě se potkanům může něco stát.

klec-pro-potkany