Zoopedie na Facebooku

Podestýlka

 

Každý chovatel používá jinou podestýlku, proto se vám budu snažit přiblížit jaké mají výhody a nevýhody různé druhy podestýlek. Na trhu je neuvěřitelná škála podestýlek, které se dají používat a které se nedají používat, protože můžou vašemu mazlíčkovi uškodit.

 

Nevhodná podestýlka

 

Hobliny a piliny - jsou prašné a zvířatům působí dýchací problémy, obsahují také fenoly, které můžou zvířatům poškodit ledviny, játra a plíce. Nenechte se ovlivnit cenou, jsou totiž levné a snadno dostupné, ale pokud je budete používat, vaše zvířátko se může dožít kratšího věku.

Kočičí podestýlka (kočkolit) – není vhodný pro potkany. Protože pokud tyto podestýlky zvlhnou utvoří tzv. blatíčko. Jsou také velmi ostré, některé tím pádem můžou potkánkovi poranit packy nebo vytvořit otlaky.

Kukuřičná podestýlka – není sice tak prašná, ale je plná roztočů. Po zvlhnutí kukuřičné podestýlky dochází k tom, u že se zde rodí plísně a houby, proto je nevhodná pro potkany

 

Vhodná podestýlka

 

podestylka-potkan

Papír (staré noviny, kartony) - noviny jsou velmi vhodné jako podestýlka pro potkany. V dnešní době se již netiskne chemickými barvami, ale tiskne se sójovým inkoustem nebo rostlinnými oleji. Proto jsou velmi vhodné jako podestýlka. Skartované noviny můžou sloužit také jako zábava pro potkany.

 

Dřevěné pelety (slisované válečky) – pokud se rozhodnete pro tuto podestýlku, měli by jste vybírat takové, které se hned nerozpadnou na prach a budou si držet svůj tvar. Tyto pelety se vyrábějí z dřeva osiky, technického konopí, pšeničné trávy aj.

 

Podestýlka do terárií - tato podestýlka je ze dřeva, které je vyřezáváno do malých čtverečků. Jsou to kousky dubového dřeva nebo jiného listnatého dřeva.

 

Látka - tato podestýlka je nejhygieničtější. Při používání této podestýlky však musíte látku častěji vyměňovat. Měla by být bavlněná a sající.